stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

DARBECİ ALBAY, HER MACERACI SUBAY GİBİ...

DARBECİ ALBAY, HER MACERACI SUBAY GİBİ...
  • 15 Mart 2019, Cuma 6:43

 

FETÖ'cü albay Nurullah Zeki Atmaca kendini böyle savundu! 

Darbe girişimi sırasında Türk Telekom binasını ele geçirmeye teşebbüs edilmesine ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan eski Albay Nurullah Zeki Atmaca, hakkındaki suçlamaları alaya alarak inkarı seçenlerden oldu.

Darbeciler tarafından hazırlanan "sözde sıkıyönetim" listesinde ismi "Genelkurmay İstihbarat Başkan Yardımcısı (MİT'te görevlendirilmek üzere)" olarak geçen darbeci albay, savcılıktaki savunmasında, "Her maceracı subayın gönlündeki gibi general olacağı düşüncesine kapıldığını, FETÖ'nün olacağını düşünmediğini, bu düşünce ve duygularla WhatsApp grubuna şirin gözükmek için bir şeyler yazdığını" iddia ederek, darbe girişiminden de bu grup kurulduktan sonra haberinin olduğu yalanına sarıldı


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türk Telekom binasını ele geçirmeye teşebbüs edilmesine ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski albay Nurullah Zeki Atmaca, hakkındaki suçlamaları alaylı ifadelerle reddederek, örgütün "Ne olursa olsun, inkar et" stratejisini seçenlerden oldu.

Hain darbe girişiminin ardından bağımsız mahkemeler önünde hesap sorulan FETÖ üyeleri, yargılama aşamasında örgütün yönlendirmesiyle inkar taktiği uyguluyor. Cezaevine girdikten sonra örgüt talimatı çerçevesinde inkar yolunu seçen sanıkların savunmalarında öne sürdükleri tezler, delillerle çöktü.

Örgütün ''inkar et'' stratejisine, darbe girişimi gecesi Mahmutbey Gişelerinin kapatılmasına teşebbüs eden, eski 1. Ordu MEBS Alayı Komutanlığı Alay Komutanı Albay Nurullah Zeki Atmaca da katıldı.

Atmaca, darbe girişimi sırasında Gayrettepe'deki Türk Telekom binasını ele geçirmeye teşebbüs ettikleri sırada polis tarafından gözaltına alınan ve darbeciler tarafından hazırlanan ''sözde sıkıyönetim'' listesinde, ''Genelkurmay İstihbarat Başkan Yardımcısı (MİT'te görevlendirilmek üzere)'' olarak görevlendirildi.

Darbeci Atmaca, savcılıktaki ifadesinde "15 Temmuz'dan önce Eyüp Gürler ile arasında İstanbul'da toplumsal olaylar meydana gelebileceği, toplumsal olaylar olabileceği şeklinde bir konuşma geçtiğini, Eyüp Gürler'in kendisine şayet böyle bir şey yaşanırsa alayın başında hazır bulunması gerektiğini söylediğini, olay günü 23.00 civarlarında televizyondan bir hareketlenme olduğuna dair haberler gördüğünü, bunun üzerine evinden çıkarak makam arabasıyla Alay Komutanlığına gittiğini, daha sonra telefonda  grubuna dahil edildiğini gördüğünü, bu grup oluşturulduktan sonra darbe yapıldığını anladığını, bu nedenle bir heyecana kapıldığını, her maceracı subayın gönlündeki gibi general olacağı düşüncesine kapıldığını, Fetullahçı Terör Örgütü'nün olacağını düşünmediğini, bu düşünce ve duygularla WhatsApp grubuna şirin gözükmek için bir şeyler yazdığını ancak ne yazdığını şu anda hatırlamadığını.'' iddia edip, ''maceracı'' ifadesiyle suçlamaları alaya aldı.

WHATSAPP YALANI
Darbe davalarından yargılanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan sanık Murat Yanık'ın ise sanık Atmaca hakkında ''Nurullah Zeki Atmaca'nın 15 Temmuz darbe girişiminde irtibat kurduğu şahıslar olup, görüşme içeriklerinin darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili olduğunu'' beyan etmesi, darbeci albayın savunmasını çürüttü.

Ana darbe davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski 1.Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Eyyüp Gürler ile darbe girişiminden önce görüştüğü tespit edilen Atmaca, bu görüşmenin ''toplumsal olaylar'' amacıyla olduğunu iddia ederek, FETÖ'nün "Ne olursa olsun, inkar et" stratejisini izledi.

 

***

 

 SEHVEN İNKARI! 

 

Darbeci albaydan "sehven attım" yalanıyla inkar

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişimi öncesi düzenlenen darbe planlama toplantılarına katıldığı belirlenen ve darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binalarının işgal edilmesi amacıyla askerlerin intikal ettirilmesinden sorumlu olan eski 47. Alay Komutanı Kurmay Albay Sadık Cebeci de WhatsApp grubuna yazdığı "İl Başkanlığını almak üzereyiz" mesajını, "Sehven attım" yalanıyla inkar etti.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında aktif rol alarak birçok vatandaşın şehit olması veya yaralanmasında talimatları bulunan darbeci sanıklar, yargılandıkları davalarda, elde edilen görüntü, ses kayıtları ile tanıkların teşhis ve anlatımlarına rağmen savunmalarını "inkar politikası" üzerine kurmayı sürdürüyor.

Cezaevine girdikten sonra örgüt talimatı çerçevesinde inkar yolunu seçen sanıkların savunmalarında öne sürdükleri tezlerin birçoğu, kanıtlanan delillerle çürütüldü.

Haklarındaki birçok görüntü, tanık beyanı ve belgeye rağmen inkar taktiğini izleyen darbeci askerlerden biri de 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki "ana darbe" davasında yargılanan ve 15 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski 47. Alay Komutanı Kurmay Albay Sadık Cebeci oldu.

Darbe girişiminden önce 13 Temmuz 2016'da 2. Zırhlı Tugay Komutanlığında ve 14 Temmuz'da Hava Harp Okulu Komutanlığında düzenlenen darbe planlama toplantılarına katılan isimlerden biri olan Cebeci'ye bu toplantıda, darbe girişimi sırasında, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na işgal amacıyla askerlerin intikal ettirilmesi görevi verildi.

Darbe gecesi oluşturulan WhatsApp grubunda darbenin sevk ve idaresiyle ilgili birçok mesaj atan Cebeci, savcılık sorgusunda kabul ettiği bu yazışmaları, mahkeme sürecinde ise Kolluk Kuvvetlerinin Toplumsal Olaylarda Desteklenmesi (KOKTOD) bahanesiyle inkar etti.

"WHATSAPP GRUBUNDAN YAZIŞMALAR YAPTIM"

Darbeci kurmay albay Cebeci, savcılıktaki ifadesinde 15 Temmuz gu¨nu¨ aks¸am 2. Zırhlı Tugaya kuvvetten gelen daire bas¸kanı pozisyonunda olan eski albay Muzaffer Düzenli'nin çağrısı üzerine toplantıya katıldığını söyledi.

Bu toplantıda birkaç subayın daha olduğunu anlatan Cebeci, savcılıktaki ifadesinde, "Düzenli, bana 15 Temmuz günü saat 03.00 sıralarında 'Yurtta Sulh' operasyonu icra edilecegˆini, Genelkurmay Karargahı'nda güvenlik konseyi kurulacagˆını, kuvvet komutanları ve genelkurmay bas¸kanının is¸in içinde oldugˆunu, bu konuda askeri direktif yayınlanacagˆını, resmi yasal bir faaliyet oldugˆunu, birlikte hareket edecegˆimizi belirterek, burada benim alayıma Valilik binası, I·BB binası ve AK Parti İl Tes¸kilatı binasının emniyetinin alınması görevi verildi." dedi.

Cebeci, olay günü "Yurtta Sulh" isimli WhatsApp grubuna eklendigˆini aktararak, "Yarım saat boyunca grubu takip ettigˆimde birliklerin kısım kısım çıktıklarını gördüm. Ben de bölükleri 3'e ayırarak onlara valilik, İBB binası ve AK Parti il bas¸kanlıgˆının tatbikat ve egˆitim maksatlı emniyetinin alınması yönünde emir verdim. Akademiden gelen öğrencileri de 5'erli olarak bölüklere dagˆıttım. Hazır olanlar peyderpey çıktılar. Ben odamda TV'den ve internetten olayları takip etmeye bas¸ladım. Saat 22.30 civarında TV'lerde Bas¸bakan ve Cumhurbas¸kanının ac¸ıklamalarını görünce, belli bir grubun yaptıgˆını anladım. Ben bu arada WhatsApp grubundan da yazıs¸malar yaptım.'' ifadelerini kullandı.

Savcılık ifadesini inkar etti

Darbeci Cebeci, İstanbul'daki ana darbe davasında ise emniyet ve savcılıktaki ifadesini, ''İstanbul genelinde terör eylemleri beklentisi olduğundan birliği hazır etmem istendi. Bu kapsamda, askerlere izin iptali yapmıştım. Kara Kuvvetleri Komutanlığından arandım ve İstanbul'da belirlenen yerlere askeri unsurları sevk etmem emredildi. 13 Temmuz'da toplantı yapıldı ama KOKTOD kapsamında bilgilendirme toplantısı oldu. WhatsApp yazışmalarım KOKTOD kapsamındaydı.'' beyanlarıyla inkar etti.

Mahkemede, darbe girişimi olduğunu anladığı anda görevlendirdiği personelleri geri çağırdığını öne süren Cebeci'nin bu beyanın yalan olduğu ise WhatsApp mesajlarıyla ortaya çıktı.

Mahkemedeki ifadesinin ardından çapraz sorgusu yapılan Cebeci, Mahkeme Başkanı Cem Karaca'nın, "İl Başkanlığını almak üzereyiz, cümlesini KOKTOD kapsamında mı yazdın?" sorusunu, "Yazışmalarımız hızlı faaliyet içindeydi. Sehven attım." yalanına sığınarak yanıtladı.

Darbeci kurmay albay Sadık Cebeci'nin darbe girişimi sırasında "Yurtta Sulh" isimli WhatsApp grubuna 22.21 ile 01.30 saatleri arasında yazdığı, "10 dakika ic¸inde valilik birligˆi c¸ıkıyor", "Valilik birligˆi yolda", "I·BB yolda", "AKP il tes¸kilat yolda", "I·BB kontrol altında sorun yok", "Valilik direnmeye c¸alıs¸ıyor. Go¨ru¨s¸me devam ediyor" "Enterneler yapılıyor", "Ates¸ ac¸ılıyor. ZPT veya tank ihtiyacı var", "I·stanbul Valiligˆi kontrol altına alınmak u¨zere", "Polis, valilikte direnmekten vazgec¸ti", "Muzaffer, AK Parti il tes¸kilatına acil takviye ihtiyacı var. Helikopter olabilir. Halk gittikc¸e c¸ogˆalıyor", "O¨zel TV'lerin susturulması gerekiyor" ve "Trakya'dan takviyeler gelmeli." mesajlar, hakkındaki suçlamaları inkar etse de darbede ne kadar etkin rol aldığını ortaya koyuyor.

TANIK VE SANIK BEYANLARI, CEBECİ'Yİ ELE VERDİ

Dava sürecinde verdiği ifadelerde darbeden haberdar olmadığını ve darbe öncesi düzenlenen toplantılara KOKTOD kapsamında katıldığını söyleyen Cebeci'in iddiaları, duruşmalarda dinlenilen tanık ve bir kısım sanığın beyanlarıyla da çürütüldü.

Aynı darbe davasında yargılanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski subay Murat Yanık ifadesinde, darbeci albay Cebeci'nin darbe planlaması toplantısına katıldığını ve görevlendirildiğini beyan ederek, fotoğrafla da teşhis etti.

Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanlıgˆı Hizmet Bo¨lu¨gˆu¨nde uzman c¸avus¸ Y.Ö, darbe girişimine ilişkin Hava Harp Okulu Komutanlığında yapılan toplantıya katılanların tek tek ismini verip teşhis ederek, söz konusu toplantıda darbeci albay Cebeci'nin de olduğunu söyledi.

Yine aynı görevde çalışan askeri personel T.O. da ifadesinde, Sadık Cebeci'yi teşhis ettiğini, darbe girişimine ilişkin toplantıya katıldığını belirtti.

Ana darbe davasında tanık olarak ifade veren Esenler İlçe Emniyet Müdürü Cihat Dağdeviren de, Cebeci'nin darbe gecesi kendisini arayarak, "Ordu yönetime el koymuştur, sen ve adamların teslim olun." diyerek telefonu yüzüne kapattığını söyledi.

Darbe girişimine ilişkin soruşturma ve davalar haricinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün TSK yapılanmasında örgüt içi haberleşme amacıyla kullandığı ankesör/sabit kontörlü hatlara yönelik yürütülen soruşturmada, darbeci Cebeci'nin örgüt içi haberleşme amacıyla kullanılan ankesör/sabit kontörlü hatlardan arandığı da ortaya çıktı.

Söz konusu bu delil de, FETÖ'cü olmadığı iddiasında bulunan darbeci eski albay hakkındaki dosyaya eklendi.

Öte yandan, İBB'nin işgal edilmesine ilişkin askerlerin sevk işlemini yapan ve burada aralarında İlhan Varank'ın da bulunduğu 14 kişinin şehit edilmesine yönelik "kasten öldürme" suçunu işlediği gerekçesiyle hapis cezasına da çarptırılan Cebeci, İBB işgalinin kendi emir komutasında olmadığı yalanına da başvurdu.

DARBECİ ALBAYIN EŞİ DE FETÖ İLTİSAKLI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başka bir soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Cebeci'nin eşi Zeliha Cebeci'nin, "ByLock" kullanıcısı olduğu, terör örgütüyle iltisakı nedeniyle kamu görevinden ihraç edildiği, 17-25 Aralık 2013 döneminden sonra Bank Asya'da hesap açtırdığı ve mevcut hesabında artış bulunduğu kaydedilmişti.

Sadık Cebeci, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki "ana darbe" davasında ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'' ile İlhan Varank'ın da arasında bulunduğu 14 kişiye yönelik "kasten öldürme" suçunu işlediği gerekçesiyle toplam 15 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmıştı.

Kaynak: SABAHHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık