Türkiye'nin Askeri Haber Portalı, Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er, sivil memur, polis, asker haberleri

ÇUVAL OLAYININ İNTİKAMINI ALAN ALBAYA YAPILAN MUAMELE! JANDARMA GENEL KOMUTANI NE DEDİ?

ÇUVAL OLAYININ İNTİKAMINI ALAN ALBAYA YAPILAN MUAMELE! JANDARMA GENEL KOMUTANI NE DEDİ?
  • 10 Temmuz 2020, Cuma 19:02

Çuval olayını bir de intikamını alan askerden dinleyin

24. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök “ABD askerlerine karşı ‘Direnmeyin' ya da ‘Teslim olun' gibi emirler hiç bir komuta kademesince asla verilmedi" dedi.

24. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök “ABD askerlerine karşı ‘Direnmeyin' ya da ‘Teslim olun' gibi emirler hiç bir komuta kademesince asla verilmedi. Bence Özel Kuvvetlerin Irak'ta başında bulunan komutanı doğru karar vermiştir. Şayet bu kararın alternatifi uygulansaydı olabilecekleri anlayanın takdirine bırakıyorum” dedi.

Kuzey Irak’ta görev yapan Türk birliğinin kafasına çuval geçirilip sorgulanmasının ardından Şırnak'ta görev yaptığı dönemde, Irak sınırında ABD'li albayı soyup sorgulayan Aziz Ergen de o gün yaşadıklarını anlattı. Aziz Ergen, Genelkurmay’dan gördüğü baskıyı paylaştı.

4 Temmuz 2003’te, Irak'ın Süleymaniye kentinde, 150 civarında ABD askeri, Özel kuvvetler Komutanlığı'nda görevli askerlerimizin bulunduğu karargahı bastı. Başlarına çuval geçirip Bağdat'a götürdü. Askerlerimiz orada bir hafta rehin, bir anlamda tutsak olarak tutuldu.

Hilmi Özkök, yaşananların perde arkasını Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e anlattı.

İşte Hilmi Özkök’ün anlattıkları…

1 – Özel Kuvvetler Karargahı, ABD'nin Irak harekatı öncesinden beri Kuzey Irak'ta konuşlu idi. ABD harekata başlamadan önce, yanlışlıkla bir çatışmaya mani olmak amacıyla, bu karargahın yeri ABD Kuvvetleri'ne bildirilmişti. ABD kuvvetleri ve Türk Özel Kuvvetleri bu karargahta zaman zaman koordinasyon toplantıları yapmışlardı.

Özel Kuvvetler'in bir komutanı Süleymaniye'deki bu karargahta bulunmaktaydı. Bu komutan Şırnak'ın Silopi ilçesindeki bir komutana bağlıydı. Silopi'deki komutan, Genelkurmay Harekat Başkanı'na, Harekat Başkanı ise Genelkurmay II'nci Başkanı'na bağlıydı.

DOST KUVVET OLARAK

ABD kuvvet unsurları olay günü dost kuvvetler olarak Özel Kuvvetler Karargahı'na gelmişler ve Karargah'ta bulunan personelimizi beklenmedik şekilde gözaltına almışlar. Olay yukarıda açıkladığım emir komuta zinciri içerisinde, her komuta kademesinde, gerçek mahiyetini anlamak için, inceleme yapılarak bir üst komutana sunulmuştur. Böylece olay, doğru bilgilerle Genelkurmay Başkanlığı'na ulaşana kadar zaman geçmiş ve gözaltına alınan personel ABD karargahına götürülmüştür.

BÖYLE BİR EMİR VERİLMEDİ

Bu durumda tevatür haberlerde yer aldığı şekilde personele ‘ABD askerlerine karşı direnmeyin' ya da ‘Teslim olun' gibi emirler hiç bir komuta kademesince asla verilmemiştir. Böyle ani gelişen durumlarda personel varsa ‘Devamlı Talimatlar'daki gibi ya da o anda yapılacak durum muhakemesine göre hareket eder. Bence Özel Kuvvetler'in Irak'ta başında bulunan komutan doğru karar vermiştir. Şayet bu kararın alternatifi uygulansaydı olabilecekleri anlayanın takdirine bırakıyorum.

BEN ŞUNLARI YAPTIM

2 – Olay bana geldiği anda ABD Avrupa Komutanı'nı arayarak olayın kabul edilemez olduğunu belirttim ve olayın sebebini sordum. Bana kuvvetimizin bir valiye suikast hazırlığında olduğunu ve bunu önlemek için Yeşil Hat'tın güneyinde gözaltına alındıklarını söyledi.

Cevaben, kendisinin yanıltıldığını, olayın ABD makamlarınca yeri kesinlikle bilinen Süleymaniye'deki karargahımızda cereyan ettiğini ve bir suikast eylemi hazırlığının asla olmadığını, askerlerimizin hemen serbest bırakılmasını istedim. Kendisi durumu Kuzey Irak'taki unsurlarıyla hemen konuşacağını söyledi. Bilindiği üzere Bağdat'a götürüldüğünü sonradan öğrendiğimiz personel iki üç gün içinde geri verildi ve aynı karargahta göreve devam ettirildi.

3- Daha sonra Türk ve ABD yetkilileri Genelkurmay Karargahı'nda bir değerlendirme toplantısı yaptı ve toplantı sonuç raporunda ABD tarafı olaydan ‘Üzüntü duyduklarını' ifade etti.

DEĞERLENDİRME FARKLI OLUR

Umarım bu anlattıklarım sizin yapacağınız değerlendirmeye olumlu katkıda bulunacaktır. Takdir edersiniz ki olayı yaşayanların, durum hakkında geniş sorumluluk taşıyanların, diplomatik ve askeri bilgisi olanların olayı değerlendirmesi çok farklı olur. Ölmenin ve öldürmenin zorluklarını bilmeyenlerin, haklı olarak ölmeyi ya da haklı olarak yaşamayı seçmenin önem ve anlamını bilmeyenlerin mangalda kül bırakmayan ifadeleri bazen ne kadar üzücü, anlamsız ve hatta bazen tahripkar oluyor.

Sözlerimi şu anekdotla bitirmek istiyorum: Bir gün bir Başbakan, Kraliçe'ye kızmış ve ‘Ben sizin yerinizde olsam şöyle şöyle yapardım' demiş. Kraliçe hafif gülümseyerek ‘Ben de sizin yerinizde olsaydım öyle yapardım' demiş.”

ÇUVALIN İNTİKAMINI ALAN KOMUTAN

Kuzey Irak’ta görev yapan Türk birliğinin kafasına çuval geçirilip sorgulanmasının ardından Şırnak'ta görev yaptığı dönemde, Irak sınırında ABD'li albayı soyup sorgulayan Aziz Ergen, sosyal medya hesabından o gün yaşadıklarını aktardı.

Hilmi Özkök döneminde ABD askerlerine yönelik çuval intikamı nedeniyle gördüğü baskıyı anlatan  Aziz Ergen, o günden şöyle bahsetti:

İkinci Çuval Hadisesi...!

Tarih:19 Mayıs 2004,

Yer: Kuzey Irak-Kopki T.Bölgesi,

Görev: Şırnak-Uludere-Gülyazı Tak.J.Snr.A.Klığı,

Değerli arkadaşlar Beyaz Enerji Operasyonu’ndan  27 ay sonra Şırnak-Uludere-Gülyazı Tak.Snr.A.Klığına tayin oldum.

04 Temmuz 2003’te Süleymaniye’de (11) Türk Askerimizi  esir alarak çuval geçirilmiş  ve daha sonra serbest bırakmışlardı. Olaydan  8 ay sonra yine Süleymaniye’de olduğu gibi  bir ABD’li Albay ,50-60 Peşmerge , 20-30 PKK’lı ile beraber  Kuzey Irak bölgesi Kopki T.de terörist unsurları gözetleme yapan Alay Klığını yaptığım emrimde görevli  bir Jandarma Timimizi esir alıp başlarına çuval geçirterek Bağdat’a götürmeye geliyorlardı. Derhal  yanımda Hrk.Subayım Doğan Bnb. birlikte  akşam karanlığı çökmeden  K.Irak topraklarındaki J.Timimize ulaşmıştım.Karşıdan gelen grup ile karşı karşıya geldik detayları geçmek istiyorum( Kitapta yazacağım)

Olayın  ayrıntılı  sonuçlarını yazıyorum;

- ABD’li Albay ve yanındaki korumaları olan 5 CIA Peşmergesini esir aldık,

- Üzerlerinde Silah ve patlayıcılar çıktığı için soyunduruldular,

- (5 )Saat süre ile Albayı yanımdaki rahmetli  Harekat Subayım ile birlikte peşmergeleri ise Ütgm.ve Korucularımız (kürtçe konuşmaları nedeniyle)sorgulama yapıldı,

- Gn.Kur.da, Türk masası, ABD masası ve IRAK masası toplantıya çağrıldı,

- Beyaz Enerji’de önümüzü kesen KKK’nı Org.A.Yalman ABD’li Albayın uydu telefonunudan kendisini aramamızı istedi,

- Kendisini  arar aramaz ABD’li Albayı esir aldığım için fırçayı yedim,

- Telefonu ABD’li albaya vermemi istedi verdigimde “ Yavrum Martin iyimisin  sende bir şey varmı yavrum ? Biz hiç Irak toprağına girermiyiz , yanlış anlaşılma var “ dedi,

- ABD’li Albayı serbest bırakmamızı söylerken uydu telefonun şarzı bitti,

- İkinci Ordu K.nı(F.T)devreye girerek derhal ABD’li Albayı serbest bırakmamızı istedi,

- Serbest bırakmadık sorgulamayı sürdürdük,

- ABD’li Albay titreyince üşüdügünü söyledi bir battaniye gönderttim,

- Köy Korucuları  CIA peşmergelerini tekmeleyince müdahale ettim çünkü onlar elimizde “ Esir “ di,

- Rahmetli Doğan Binbaşım bir taraftan çuvalları hazırlıyordu,

- Asıl  düşüncemiz bunları çuvalların içersinde erzak katırlarımızın sırtında Türkiye’ye getirmekti,

- Tümen Komutanım hariç üst kademeden  büyük bir baskı yaşıyorduk “ derhal serbest bırakınız “, şeklinde,

- Yine bıraktırmadım gece 24:00’ kadar,

- Emperyalizm ensesinde Türk Askeri’nin soguk namlusunu  hissetti,

- Meğer ABD’li Albay Martin sorguladığımızda Harp Akademilerinde Org.Aytaç Yalman’ın Öğrencisi.  çıkmasın mı !

- Olayın bütün bilgileri, krokileri, resimleri, telsiz konuşmaları en üst komutanlıklara gönderildi,

- Şahsıma önerilen Hrk.Şerit rozetleri,  esir alınan ABD’li Subay  olduğu için üst makamlar onaylamadı,

- İkinci Ordu Knı( F.T)  bulunduğum Alay’a  gelerek “ Sen niçin yakaladın o Albay’ı onlar bizim dostumuz “ diyerek fırça attı,” Komutanım müdahale etmeseydim Süleymaniye’deki askerlerimizi başlarına çuval geçirtip götüreceklerdi “ dedim,

- O yıl terfi edemediğim için ayrılmayı düşündüm ancak Tümen Komutanım beni Karargaha Kur.Bşklığına teklif etti oraya geçtim,

- Ertesi yıl görevimizi yine yaptık ama hedefe oturtulmuştuk,

- Terfi ettirilmedim istifaya zorlamak için bir gecede özel bir şube kurup  Ankara’ya tayinimi çıkarttılar.( Kur.Bşklığı, D.Bşklığı ve A.Klığı yaptıktan sonra yapılan atama),

- Dilekçemi verip ayrıldıktan hemen sonra “ ŞEMDİNLİ İDDİANAMESİ’ne sokulup 37 Subay ile birlikte yargılandım..

Kaynak: ODA TVHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık