stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

BU SORULAR CEVAP VERECEK TEK KİŞİ AKSAKALLI'DIR!

BU SORULAR CEVAP VERECEK TEK KİŞİ AKSAKALLI'DIR!
  • 12 Nisan 2018, Perşembe 23:10

"Bu sorunun cevabını verecek tek kişi Zekai Aksakallı'dır"
Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve sona gelen şehit Ömer Halisdemir davası 19 Nisan'a ertelendi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve sona gelen şehit Ömer Halisdemir davasının bugünkü 17'inci celsesinde, davanın 1 numaralı ve son sanığı eski Binbaşı Fatih Şahin esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmasını yaptı. Saat 17.00'de kararı açıklayan Başkan Bayram Kantık, sanıkların tutukluluğuna devamla esas hakkında karar vermek üzere duruşmanın 19 Nisan'a ertelendiğini söyledi.

DURUŞMADA NELER OLDU

Tüm sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteyen ve bu haftaki ilk üç celseye katılmaması tartışmalara yol açan Savcı Mustafa Manga'nın bugün geldiği görüldü.

Davanın 1 numaralı sanığı Fatih Şahin, savunmasının başlangıcında katılan tarafının "Kolektif suçlamalarına" cevap vermek istediğini belirterek, "Hiçbirimiz önceki ifadelerimizi ve görüntüleri reddetmedik. Bu kolektif suçlamaları kabul etmiyorum. Keşke bize bunu yapmasalardı" dedi.

“O EMRİNİN ANORMAL OLDUĞUNU BUGÜN DAHA İYİ ANLIYORUZ”

15 Temmuz öncesinde taburunun Amanoslar'da görevliyken aniden Diyarbakır'a gönderildiklerini vurgulayan Şahin, şunları söyledi:

"Zekai Aksakallı'nın o emrinin anormal olduğunu bugün daha iyi anlıyoruz. Bizim görev değişikliğimiz anormaldi. Bunu hala sorguluyorum. Bu sorunun cevabını verecek tek kişi Zekai Aksakallı'dır, ama gelmedi, karşımıza çıkmadı, sorularımıza cevap vermedi."

Alarm emri gelince, görevin mahiyetini bilmediğini, Suriye'ye yönelik bir operasyon olabileceği düşüncesiyle taburunun tüm malzemeleri alması talimatını verdiğini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Albay Alta Bora'nın emri, onun temin ettiği otobüsler, kamyonet ve polis eskortuyla Diyarbakır Havaalanına gittik. İntikal sırasında alarm emri dosyası ve Zekai Aksakallı'nın verdiği Fırat Kalkanı operasyon taslağı üzerinde çalıştığım ve bu arada tabur dışındaki personeli alarm emrinden haberdar etmek için telefon görüşmeleri yaptığımdan radyodan Başbakanın konuşmasını duymadım."

AVUKATLA BAŞKAN ARASINDA TARTIŞMA

Şahin'in bazı hususları mütalaaya karşı savunması sırasında anlatacağını söylemesi, Mahkeme Başkanı Bayram Kantık'ın, "Süre doluyor" uyarısı üzerine Başkan ile Şahin Avukatı Çiğdem Koç arasında şu tartışma yaşandı:

Av. Koç: Son savunmada süre olmaz.

Başkan: Olur avukat hanım.

Av. Koç: İstediği kadar savunma yapabilir. 

Başkan: Yapamaz efendim.

Av. Koç: Adamın ölümünü istiyorsunuz. İstediği kadar bilgi verecek.

Başkan: Ne demek ölümünü istemek? Sadece süreyi hatırlatıyorum. AHİM, 40 dakika verir, “derdini anlat” der. Ben gittim gördüm. Olayın ağırlığına, dosyanın ağırlığına göre, 10-20 dakika böyle. Hiçbir ülkede savunma hakkı sınırsız değildir.

“NEFSİ MÜDAFAADIR, MEŞRU MÜDAFAADIR”

Tartışmadan sonra savunmasına devam eden Şahin, Ömer Halisdemir'in şehit edilmesi anını şöyle anlattı:

"O gece kaotik bir ortamdı. Kimin ne olduğu belli değildi. O gece karargahta hiçbir uyarı yapılmadan grubun üzerine baskın ateşi yapıldı. Karanlık ve ağaçlık bölgeden ortam çok karanlık olduğundan sadece namlu ateş ağzını gördük. Ben de refleks olarak ateş ettim. Biz ölüm bölgesindeydik. Ateşe ateşle karşılık verdik. Yani hedef kişi değildi. Bilmediğimiz kişiyi nasıl kasten öldürebiliriz? Kriminal rapor ve bilirkişi raporunda da görüleceği gibi eşleşmeyen tüfek ve kovanlar var. Bölgedeki 7 boş kovandan 3'ü şehit Halisdemir'e ait. Diğer 4'ünün ağaçlıklı bölgeden ateş edildiğini gördüm. Ayrıca kime ait olduğu belli olmayan 155 adet piyade tüfeği boş kovanı var. Bu da bölgede başka ateş edenler olduğunu gösteriyor. O yüzden ÖKK'ndaki tüm kamera kayıtlarını görmek istiyorum. Gönderilen kayıtlar kısıtlı ve yeterli değil. Ben, Mihrali Atmaca ve Hasan Aksoy hakkında Ömer Halisdemir'i şehit etmekten ayrıca ceza isteniyor. Kriminal raporda sadece Mihrali Atmaca'nın raporu var, benim ve Aksoy'unki yok. Ayrıca tüfeğimin nerede olduğunu da bilmiyorum. Şunu da eklemek istiyorum; Şehit Ömer Halisdemir, Zekai Aksakallı'nın verdiği görevi tam olarak yerine getirmiştir. Ancak gerçekleştirdiği eylem hiçbir hukuki norma ve askeri usule uymamaktadır. Bizim yaptığımız ise hukuki norma uygun ve askeri gerekliliktir. Nefsi müdafaadır, meşru müdafaadır."

“SABAHA KADAR DİNLEYECEĞİM”

Mütalaada bazı hususların yer almadığını belirtirken, "Acaba Mete Yarar tarafından haber yapılmadığı için mi?" şeklinde bir ifade kullanan Şahin, askeri gereklilikleri yerine getirdiği için darbecilikle suçlandığını savundu. Saat 12.00 olduğunda araya giren Mahkeme Başkanı Kantık, "Sabaha kadar dinleyeceğim. Buyur, serbest" dedi. Şahin'in, "O kadar sürmeyecek" cevabı üzerine de Başkan Kantık, "İnan dinleyeceğim. İstediğin kadar konuş, buyur" karşılığını verdi.

“ÇANAKKALE SAVAŞI BENZETMESİNE NE KADAR UYGUNDUR, TAKDİRLERİNİZE SUNUYORUM”

Şahin, savcı mütalaasında Ömer Halisdemir'in Semih Terzi'yi öldürmesini Seyit Onbaşının Çanakkale savaşının seyrini değiştirmesine benzetilmesini şöyle eleştirdi:

"Ben söylesem, topa tutarlar. O yüzden burada tanıklık yapan halen görevde olan General Ömer Faruk Bozdemir'in ifadesinden aktarayım. Bir soru üzerine, 'Semih Terzi öldürülmese de karargah kurtarılır, ele geçirilirdi' dedi. Çanakkale savaşı benzetmesine ne kadar uygundur, takdirlerinize sunuyorum."

“SU İÇMENİN NESİ BATIYOR SİZE”

Savunmasının 3'üncü saatine doğru Şahin su içince de şu tartışma yaşandı:

Başkan: Görevliler suyu alır mısınız oradan. Bir daha da su koymayın oraya.

Av. Koç: Yaptığınız insan haklarına aykırı.

Başkan: Bizim insan hakkımız yok mu?

Av. Koç: Yorulduysanız ara verirsiniz.

Başkan: Hayır, ara vermeyeceğim. Su içmenin de bir tarzı vardır.

Av. Koç: Müvekkilim şeker hastası. su içmesi gerekiyor. Su içmenin nesi batıyor size?

Başkan: Su bize niye batsın?

Bu tartışmadan 15 dakika sonra Şahin'in Avukatı çıkmak üzere ayağa kalkınca Başkan Kantık tutanağa, "Bu sırada sanık müdaafinin izin almadan dışarıya çıktığı görüldü" diye yazdırdı. Av. Koç'un da çıkarken, "Ne alakası var? Çiş için izin mi alacağız?" diye söylendiği duyuldu.

“HEYETİ TAHRİK ETMEKLE SUÇ İÇMENİN AYRI ŞEY”

Bu gerilimden kısa bir süre sonra şu olay yaşandı:

Başkan Kantık, görevliden Şahin'e su vermesini isteyip, "İhtiyacın var mı?" diye sordu. Şahin, "İhtiyacım var, ama içmeyeceğim. Ben yıllarca dağlarda susuz çok dolaştım, çatlayacak kadar. O yüzden sağolun, içmeyeceğim" karşılığını verdi.

Başkan Kantık, "Sen bilirsin. Heyeti tahrik etmekle suç içmenin ayrı şey"olduğunu söyledi. Şahin, öyle değerlendirmediğini, sinirlenmeyeceğini, mahkemeye saygısızlık da yapmayacağını bildirdi. Başkan Kantık, "3 saat 15 dakikadır dinliyoruz. Niye sinirleneceğiz?" deyince de Şahin, 10 sayfasının kaldığını kaydetti.

“HTS KAYITLARI DOSYAYA GİRMEDİKÇE…”

Şahin, savunmasının devamında Zekai Aksakallı'nın hastanedeyken de Semih Terzi'nin öldürülmesi emrini verdiğini öne sürerek, Aksakallı dinlenmediği ve HTS kayıtları dosyaya girmedikçe gerçeklere ulaşılmayacağını ve adil bir karar çıkmayacağını söyledi.

YAŞADIKLARINDAN O KOMUTANLARI SORUMLU TUTTU

Şahin savunmasını şöyle tamamladı:

"Zekai Aksakallı'nın ifadesine göre infaz listesinde benim adım yok, ama Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz olduğunu söylüyor. Aksakallı'nın buraya gelip, yüzüme 'hain' demesini beklerdim. Ben de cevabını verecektim. Sadece bu kadarını söyleyeyim. Ahmet Kemal Yılmaz niye beni ekledi? Benden nefret ettiği için mi, Zekai Paşa emir verdiği için mi? Zekai Paşa gelsin, bunun cevabını versin.Madem ben kötüydüm, niye beni Hulusi Akar'a emir subayı olarak göndermiş, birinci sıradan tabur komutanı yapmış? Niye beni görevden almamış. Yaşadıklarımızdan Hulusi Akar, Yaşar Güler, Zekai Aksakallı, iki bölük komutanımız Altan Bora ve Eyüp Coşkun sorumludur. Astlarını korumak, komutanlık sorumluluğudur. Ömer Halisdemir'in şehit edilmesinden de birinci derecede Zekai Aksakallı sorumludur. Bir gün bütün gerçekler ortaya çıkacaktır. İşte o zaman bizim aleyhimize olanlar ne yapacaklarını düşünsünler."

Şahin'in savunması 4 saat sürdü ve 14.00'te tamamlandı. Başkan bundan sonra duruşmaya 1 saat ara verdi.

ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR'İN EŞİ HATİCE HALİSDEMİR DE KATILDI

Verilen 1 saat 15 dakika aranın ardından başlayan duruşmaya uzun bir aradan sonra şehit Ömer Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir'in de katıldığı görüldü.

Fatih Şahin'in Avukatı Çiğdem Koç, MGK kararlarına ve kumpaslara rağmen iktidarın cemaatin ne menem bir şey olduğunu ancak 17/25 Aralık'ta anladığını vurgulayarak, "Onlar bilmiyor, ama Fatih Şahin ve onunla gelen taburun bunu çözmesi bekleniyor. Hendek operasyonlarını yapan, Süleyman Şah operasyonunu yöneten, birçok operasyon yapan komutanlarından şüphelenmesi bekleniyor. MİT'ten beklenmesi gereken onlardan bekleniyor" dedi. Başbakanlık Avukatı Alaaddin Varol'un beyanlarını, özellikle de, "Kendilerine yakışmayacak şekilde Türk askeri diyorlar" ifadesini eleştiren Avukat Koç, müvekkilinin 14 yaşından beri Türk askeri olduğunu savunarak, söyle konuştu:

"Bunu müvekkilime değil, çürük raporu alıp evlatlarını askere göndermeyenlere soracak."

"METE YARAR DİYE BİR ADAM ÇIKTI, HALA ÇIKIYOR, YALAN YANLIŞ ŞEYLER ANLATTI”

Avukat Koç, buradaki sanıkların hiç birisinin konusu suç olan ve kanunsuz bir eylemi bulunmadığını, olaydaki tek kanunsuz olayın, Zekai Aksakallı'nın 50 kişi hakkında "öldür" emri vermesi olduğunu öne sürdü. Koç, bazı gazetecileri de şu ifadelerle eleştirdi:

"Mete Yarar diye bir adam çıktı, hala çıkıyor, yalan yanlış şeyler anlattı. Uğur Dündar en güvenilir gazeteci olduğunu iddia ediyor, çıktı Semih Terzi'nin alnından vurulduğunu yazabiliyor. Bizim bugün bunları yaşamamızın sebebi, nereden yönetildiğini bilmediğimiz bu algıların yaratılmasıdır. Bir gün bunun müsebbipleri de yargılanacak, ama adil yargılanacak."

“KEŞKE SEMİH TERZİ DE YAŞASAYDI”

Avukat Koç, "İçim dışım Zekai Aksakallı oldu, ama ona özel bölüm ayırdım" diyerek, Aksakallı hakkında da şunları söyledi:

"Önüne gelen FETÖ'cü diyor, ama onun hakkında da FETÖ'cü olduğu iddiaları var. İnsanlara çamur atmak ne kolay!.. Bu kadar insanın vebali Zekai Aksakallı'nın boynundadır. Buraya gelse, yüzüne 'Hainsin, sebebi de şu' deseydi, Fatih bir ömür boyu burada yatardı. Gelmemesi, ya Zekai Aksakallı'nın söylediklerinin yalan olduğunu veya bazı şeyleri bilerek gizlediğini ya da korktuğunu gösteriyor. Kahraman ilan edildiğine göre, korkması söz konusu olamaz. O zaman diğer ihtimalleri düşünmeliyiz. Birgün gerçekler ortaya çıktığında, o zaman iyi bir avukat isterse beni arar. Keşke Ömer Halisdemir yaşasaydı, ama keşke Semih Terzi de yaşasaydı. Fatih sadece TSK üyesidir. Ruhani tek önderi de Mustafa Kemal Atatürk'tür. Yaratılan tüm algıya rağmen onurlu, namuslu bir asker olan Fatih'in avukatı olmaktan onur duyuyorum."

Koç'un savunmasını 16.30'da tamamlamasından sonra karar için duruşmaya yarım saat ara verildi.

Avukat Çiğdem Koç'un savunmasını AKP Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan ile TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek de izledi.

Saat 17.00'de kararı açıklayan Başkan Bayram Kantık, sanıkların tutukluluğuna devamla esas hakkında karar vermek üzere duruşmanın 19 Nisan'a ertelendiğini söyledi.

Kaynak: ODA TVHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık