stats
Engelleyiciyi kapattım!
Reklamı Geç
10 saniye kaldı
Site Saniyeli Reklam Maksimum 1024px Genişliğinde

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

BİNBAŞIYA 15 YIL HAPİS İSTEMİ!

BİNBAŞIYA 15 YIL HAPİS İSTEMİ!
  • 14 Mart 2019, Perşembe 19:44

Kontörlü telefondan deşifre olan FETÖ sanığı binbaşıya 15 yıl hapis istemi

Erzurum'da FETÖ/PDY'nin mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında bir marketteki kontörlü telefonunun HTS kaydında yapılan analizle deşifre olan binbaşı 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15 yıla kadar hapsi istendi. Binbaşının cep telefonu hattında yapılan HTS kayıt analizinde darbe gecesi, FETÖ'nün Ankara'daki üst askeri yapılanması içerisinde yer alan kişilerle bağlantı kurduğu tespit edildi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'nin mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada, askeri personelden sorumlu sivil imamların, kendi cep telefonları ile askeri personeli aramadıkları, aralarındaki irtibatın tespit edilmemesi için farklı şekilde iletişim kurdukları belirlendi. Mahrem yapıdakilerin operasyonel telefon hatlarını kullanarak haberleştikleri, sivil imamların umuma açık yerlerde bulunan kontörlü veya ankesörlü telefonlarıyla askeri personeli aradıkları saptandı.

İtirafçıların ifadeleriyle Erzurum'daki bir marketteki kontörlü telefon hattının HTS kayıtları çıkarıldı. Kayıtlar üzerinde yapılan analizlerde Binbaşının kullandığı cep telefonunun, bahsedilen kontörlü telefondan 18 Ocak 2014 ile 11 Haziran 2016 tarihleri arasında toplam 29 kez arandığı ortaya çıktı.Adı geçenbinbaşı ile aynı tarihlerde ardışık olarak başka FETÖ dosyalarının sanıklarının arandığı da belirlendi.

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada da bir kısım kontörlü ve ankesörlü telefonların HTS kayıtlarında Binbaşının 19 Eylül 2010 ile 23 Mayıs 2011 tarihleri arasında toplam 5 kez arandığı tespit edildi. Bunun üzerine sanık binbaşı, Diyarbakır'da gözaltına alındı ve getirildiği Erzurum'da 21 Mayıs 2018'de tutuklanarak cezaevine kondu.

HTS KAYITLARI ELE VERDİ

Sanık binbaşı hakkında Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, Binbaşının, kullandığı hattın HTS kayıtları üzerinde yapılan analiz işlemleri sonucunda, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında hakkında işlem yapılan çok sayıda şüpheli ile yoğun irtibat halinde olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

İddianamede, Binbaşının HTS kayıtlarında, Genelkurmay Başkanlığı'nın kamera kayıtlarından sivilleri hedef alarak ateş ettiği belirlenen eski binbaşı A. A. darbe girişimini Harekat Merkezi'nden yöneten Genelkurmay Harekat Plan Dairesi eski Başkan Yardımcısı Tuğgeneral A. Ç., Akıncı Üssü'nde şehit edilen Yüzbaşı Ö. H.'nin öldürülmesi talimatını verdiği öne sürülen eski yarbay M. Z.  Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Temin Merkez Komutanlığı'nda görevli İ.  K.  ile darbe gecesi irtibat kurduğunun belirlendiğine işaret edildi.

‘TANKER ŞOFÖRÜ ARADI’ SAVUNMASI

İddianamede, ifadesine yer verilen Binbaşı,  2013-2016 yılları arasında Erzurum'da görev yaptığını söyledi. FETÖ/PDY'nin mahrem yapılanmasında görevli sivil imamlar tarafından aranmadığını öne süren binbaşı, "Erzurum'da görev yaptığım dönemde benimle aynı köyden olan ismini hatırlamadığım bir genç burada er olarak askerlik yaptı. Bu asker beni sabit numaradan aradı. Yine hemşehrim olan tanker şoförü Erzurum'a geldiğinde sabit numaradan aramıştı. Ayrıca kışlanın çöplüğündeki kullanılmamış yemek artıklarını toplayan yaşlı bir adamla tanıştım. Bu kişi de beni zaman zaman sabit numaralardan aradı. Ardışık olarak aranılan askeri personelleri görevim gereği tanıyorum. Örgütsel bir bağlantım yok, suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Hazırlanan iddianamede, kontörlü veya ankesörlü telefonlarla belirli periyotlarla ya da ardışık olarak aranıldığı tespit edilerek gözaltına alınan askeri personellerin yüzde 70-80'inin savunmalarında kendileri ile bu şekilde iletişim kurduklarını itiraf ettikleri aktarıldı.

 

***

 

Mahrem İmamlarınca Ardışık Arandığını İtiraf Eden Astsubaya 4 Yıl Hapis

Kayseri'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün imamı ile ankesörlü telefonlarla ardışık şekilde görüştüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan ve görevinden geçici uzaklaştırma kararı olan astsubay etkin pişmanlık hükümlerince 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı.
 

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuksuz sanık Y.E.A. ile avukatı hazır bulundu.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini söyleyen tutuksuz sanık Y.E.A., mahkemede şunları söyledi: "Askeri okula kendi emeğim ile girdim, kimsenin torpili olmadı. Ben İzmirliyim, İzmir'de askeri okulu kazandım. Orada bazı kişiler benimle görüşmek istediler, görüştük. 9,10 yıl geçtiği için hatırlamıyorum. Okulum bitip Kayseri'ye tayinim çıkınca Yakup diye birisi ile tanıştırdılar. Melikşah'ta ders verdiğini söylemişti, gerçek ismi mi bilmiyorum. 1 kaç defa görüştü, devrelerim ile sohbet toplantıları oldu, orada ara ara Gülen kitapları okunurdu. Ardışık arandığımız doğrudur. 17-25 Aralık'tan sonra devletimiz bu örgütün illegal bir yapı olduğunu söyledikten sonra bir daha görüşmedim, bize ulaşmak için aramış olabilirler. Görüşme isteklerini hep reddettim, telefonlarını açmadım. 6 aydır geçici olarak görevimden uzaklaştırıldım, görevime geri dönebilmek için beraatımı istiyorum."

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık Y.E.A.'ya 'silahlı terör örgütü üyesi olma' suçundan etkin pişmanlık hükümlerince 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

 

***

 

Ankesörlü Telefon Operasyonunda 3 Şahsa Adli Kontrol
 

Samsun merkezli FETÖ soruşturması kapsamında örgütün mahrem sorumluları ile ankesörlü telefon üzerinden görüşmeleri tespit edilen askeri personele yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 3 şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün mahrem sorumluları ile ankesörlü telefon üzerinden görüşme yaptıkları tespit edilen askeri personellere yönelik 2 gün önce Samsun merkezli 6 ili kapsayan operasyon düzenlenmişti. Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Samsun, Erzurum, Gaziantep, Bolu, Tokat ve Çorum illerinde 10 ayrı adrese eş zamanlı operasyonda 9 şüpheli gözaltına alınmıştı. Dün Samsun Adliyesine sevk edilen 3 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Polisteki sorguları tamamlanan Astsubay Alican G. ile eski askeri okul öğrencileri B.Ç. ve Y.E.Y., Samsun Adliyesine sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye ifade veren 3 şüpheli mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

***

 

Akıncı Üssü Davası

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 kişinin yargılandığı davaya sanıkların, savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunmalarıyla devam edildi.
 

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Tutuklu sanık Adem Emiroğlu, savcılık makamınca "anayasayı ihlal" suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildiğini ifade ederek, mütalaayı kabul etmediğini söyledi.

Teknisyen astsubay olarak bulunduğu "gören" uçağının darbeye hazırlık faaliyetleri kapsamında kalktığı ve darbe teşebbüsü kapsamında yapılan toplantılara katıldığı yönündeki iddiaları reddeden Emiroğlu, "Benim darbe girişiminden haberim yoktu. Bir toplantıya da katılmadım." dedi.

Yapılacak uçuş hakkında kendilerine bilgi verilmediğini öne süren Emiroğlu, Kayseri'den Akıncı Üssü'ne geldikten sonra 22.20 civarında kalkış yapana kadar kimseyle görüşmediğini, uçakta arabasına alacağı bir parça için bir saat telefondan araştırma yaptığını iddia etti.

Emiroğlu, kalkış yaptıkları sırada da darbe girişiminden haberdar olmadığını savundu.

Ankara üzerinde uçuşa devam ettikleri sırada kokpitteki monitörden duman görüntüsünü gördüğünü belirten Emiroğlu, pilotların, telsiz emirlerinin artması ve çelişmesi sonrası iniş yaptığını anlattı.

"Ben darbeci bir hain değilim. Bu kalkışmaya bir an olsun bilerek ve isteyerek yardım etmedim." diyen Emiroğlu, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Emiroğlu ile aynı uçakta görev yapan eski astsubay Mesut Bayar da aynı suçlamayla yargılamasının devam ettiğini dile getirerek, suçlamayı kabul etmedi.

Bayar, uçuş sırasında darbe girişiminden haberdar olmadığını savunarak, 18 yıl boyunca taşıdığı üniformasına leke sürmediğini ileri sürdü.

"Konusu suç teşkil edecek bir eylemim de olmadı. Terörist olmadım." diyen Bayar, FETÖ ile iltisakı olmadığını savundu. Bayar da tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Mütalaada örgüt üyeliğinden hakkında ceza istendiği belirtilen tutuksuz sanık Burak Öztürk ise suçlamayı reddederek, beraat talep etti.

Tutuklu sanık Mehmet Karakoç da sadece örgüt üyeliği suçlaması olduğunu ifade ederek suçlamayı kabul etmedi, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan Faruk Yayabaş, Serhat Yıldırım, Hakan İlhan, Hakan Tayyare, Eray Kızıltaş ve Gürcan Coşkun ise savcının haklarında beraat talep ettiği mütalaasına katıldıklarını belirterek, dosyalarının da tefrikini talep etti.

Kaynak: HÜRRİYETHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık