stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

'BEN SIRALI KOMUTANLARIMDAN EMİR ALIRIM'

'BEN SIRALI KOMUTANLARIMDAN EMİR ALIRIM'
  • 05 Ekim 2018, Cuma 6:19

Akıncı Üssü Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davanın görülmesine tanık beyanlarıyla devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar ve yakınları ile müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Tanık Teknisyen Astsubay D.İ.K, mesaiye gittikten sonra uçaklara mühimmat yüklemesi yapılacağının bildirildiğini, bunun üzerine ekiplere ayrıldıklarını ve verilen görevleri yerine getirdiklerini anlattı.

D.İ.K, uçaklara yükleme yapılırken hatta sivil giyimli, bavullu iki kişi gördüğünü, bu kişilerin hat bakım binasına girdiğini, çıktıklarında da kamuflajlı olduklarını bildirdi.

Yükleme tamamlandıktan sonra atölyeye geçtiklerini, saat 22.30 gibi de haberlerde uçakların Ankara üzerinde uçtuklarını gördüklerini belirten D.İ.K, Başbakanın da kalkışmadan bahsetmesi üzerine durumu anladıklarını ifade etti.

D.İ.K, tabur komutanının üs komutanı Hakan Evrim ile görüşmek üzere 143. Filo binasına gittiğini ancak görüşemeden döndüğünü, kapıdaki silahlı bir teğmenin kendisini almadığını anlattığını söyledi.

"Biz işlem yapmak istemiyoruz." deyince tabur komutanının bir kez daha Evrim ile görüşmek için gittiğini ancak 143. Filo'da tanımadığı bir yüzbaşıyla görüştüğünü aktardığını belirten D.İ.K, yüzbaşıya ekibin işlem yapmak istemediğini ilettiğini, yüzbaşının da "Yapmak istemiyorlarsa zorla yaptırırız." dediğini kaydetti.

D.İ.K, hangar önündeyken ellerinde silah olan iki kişinin geldiğini, atölye komutanının ise kendilerini atölyeye götürdüğünü, ardından da ışıkları, bilgisayarları kapattırdığını aktardı.

Uçak Bakım Komutanına da "Biz bu işi yapmayacağız." dediklerinde, onun da "Yapmayın arkadaşlar." dediğini belirten D.İ.K, saat 00.00 civarında jandarmayı ve emniyeti arayıp durumu bildirdiklerini kaydetti.

D.İ.K, sabah bir F-16'nın pisti vurmasının ardından nizamiyelerin açıldığını öğrendiklerini, bundan sonra da oradan çıkış yaptığını ifade etti.

Tanık D.K. ise 15 Temmuz'da Akıncı Üssü'nde akaryakıt hizmetleri tabur komutanı olarak görev yaptığını ifade ederek, o gün mesainin erken bitmesinin ardından evine gittiğini söyledi.

D.K, komşularının uyarması üzerine saat 23.30'da televizyonu açtığını ve yaşananlardan haberdar olduğunu belirterek, bölük komutanını ve birliğini aradığını aktardı.

Birliğindeki uzman çavuşların da kendisini zaman zaman arayıp akaryakıt isteğinde bulunulduğunu bildirdiğini belirten D.K, darbe girişiminde bulunanlara akaryakıt verilmemesi için çalıştığını anlattı.

D.K, saat 07.30'da da uzman çavuş M.O.T'nin arayıp bir binbaşının kendisiyle görüşmek istediğini, bunun üzerine o kişiyle görüştüğünü ifade ederek, kendisini "Mustafa binbaşı" diye tanıtan bu kişinin akaryakıt alınabilecek NATO tesislerinin nasıl çalıştığını sorduğunu aktardı. D.K, "Ben de durumu bilmediğimi söyledim. Akabinde bunun üs komutanı Hakan Evrim'in emri olduğunu söyledi. 'Ben sıralı komutanlarımdan emir alırım. Siz bana emir veremezsiniz' dedim ve konuşmayı sonlandırdım." diye konuştu.

Diğer tanık beyanlarının ardından duruşmaya yarına kadar ara verildi.

 

TANIK ASTSUBAY MÜHİMMATLARI VERMEDİK

Tanık sıfatıyla ifade veren astsubay Hüseyin Ü, 15 Temmuz'da aynı yerde görev yaptığı astsubay Selim'in kendisine önceki akşam bakım komutanı olan eski binbaşı Ersin Eryiğit'in 12 adet bomba hazırlanmasını istediğini söylediğini, Eryiğit'e nedenini sorduğunda gizli bir görev olduğu cevabını verdiğini kendisine aktardığını beyan etti.

Olay gününde, hazırlanması istenen mühimmata ilişkin hazırlık yaptıklarını anlatan Hüseyin Ü, akşam saatlerinde cephanelik bölgesine gelen isimlikleri sökülmüş teğmenlerin de silah ve mühimmat istediklerini ancak emir olmadığı için bunu gerçekleştirmediklerini dile getirdi.

Bundan bir süre sonra uçakların kalkış yaptığını, silah seslerinin gelmeye başladığını ifade eden Hüseyin Ü, televizyondan da o dönem başbakan olan Binali Yıldırım'ın, "askeri kalkışma" olduğuna dair açıklamalarını duyduğunu anlattı.

Uçak filolarından gelen bomba hazırlamaları isteğini kanunsuz bir işe karışmamak için yazılı emir isteyerek geri çevirdiğini söyleyen Hüseyin Ü, sabaha kadar yanındaki askerlerle cephanelikte beklediklerini belirtti.

Sabah saatlerinde başarız olan darbecilerin kaçmaya başlaması üzerine kolluk kuvvetlerini arayarak darbecilerin yakalanması için çalıştıklarını ifade eden tanık Hüseyin Ü, olaylar hakkındaki bilgisinin bunlar olduğunu aktardı.

 

Darbe girişiminin yaşandığı gece üste nöbetçi olduğunu belirten tanık tabip üsteğmen B.K, uçuşlar bittikten sonra mesaiyi terk edebildiğini, o gün saat 13.00 gibi uçuşların sona erdiğini, ancak yedek meydanı saat 16.00'ya kadar beklediğini anlattı.

B.K, kuleye çıktığını ifade ederek, bir telefon trafiği olduğunu ve terörle mücadele harekatından bahsedildiğini dile getirdi. Daha sonra kendisine, ayrılabileceğinin söylendiğine işaret eden B.K, saat 19.30 gibi aranıp üsse dönmesinin istendiğini bildirdi.

B.K, uçuş öncesi pilotları rutin muayene için 141. Filo'ya gittiğini ifade ederek, filo kapısındaki nöbetçi kursiyer teğmenlerin kendisini içeri almadığını belirtti. B.K, sağlık amirliğine döndüğünü dile getirerek, uçacak kişilerin de sisteme kaydının bulunmadığını söyledi.

Amirlerine durumu ilettiğini, onların da amirlikten çıkmamasını ve işini yapmasını söylediklerini anlatan B.K, televizyondan haberleri izlediğini ifade etti.

B.K, saat 23.00 sonrası gelen bir askerin, bir korgeneralin muayenesi olduğunu söylemesi üzerine hazırlık yaptığını ve birlikte çıktıklarına değinerek, "Yuva 4" misafirhanesine gittiklerinde elleri ve gözleri bağlı bir tuğgeneral gördüğünü vurguladı.

B.K, tuğgeneralin başında bir binbaşı ve yarbay durduğunu, yarbayın kendisine "Kesinlikle çözmüyorsun. Sadece işini yapıyorsun." diye sert bir şekilde talimat verdiğini bildirdi.

Muayenesinin ardından amirliğe getirildiğini ifade eden B.K, saat 05.00 civarında lojman nizamiyesindeki olaylar nedeniyle arandığını vurguladı. B.K, ilkyardım malzemelerini alıp çıktığını, olay yerindekilere 112'yi aramasını söylediğini ve kendisinin de aradığını belirterek, gittiğinde durumu görünce ek ambulans için 112'yi tekrar aradığını kaydetti.

Olay yerinde 5-6 kişinin öldüğünü gördüğünü, yaralılara müdahale ettiğini dile getiren B.K, nizamiyede tanımadığı rütbeli bir yarbay ve ilk etapta Özel Kuvvetler'den olduğunu düşündüğü ancak sonradan SAT'çı olduğunu öğrendiği askerlerin de bulunduğunu söyledi.

Yaralılara müdahale ederken nizamiyede görevli üssün uzman çavuşlarının yardım ettiğini aktaran B.K, binbaşı Murat Bicil'i de orada gördüğünü, durumu diğerlerine göre nispeten hafif olan yaralılardan bazılarının sivil araçlarla götürüldüğünü, bazılarını 112 ekiplerinin aldığını, Bicil'e söyledikten sonra bir yaralıyı da kendi ambulanslarıyla sevk ettiklerini anlattı.

B.K, son yaralıyı da sevk ettikten sonra sağlık amirliğine geçtiğini, bundan sonra oraya getirilen yaralı bir yüzbaşıya baktığını, zaman kaybını önlemek için araçtan indirilmeden hızlı bir şekilde hastaneye götürülmesini söylediğini dile getirdi.

Pistin saat 08.00 gibi bombalanmasının ardından nizamiyedeki olaylar nedeniyle çağırdığı hemşire ve askerlerle sığınağa geçtiklerine işaret eden B.K, akşama kadar bekledikten sonra evlerine gittiklerini ifade etti.

"Bize terörle mücadele harekatı kapsamında görev verildi"

15 Temmuz'da Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'nda albay rütbesiyle Muharip Uçak Yönetim Şube Müdürü görevinde olan Tuğgeneral Murat Islıoğlu, evindeyken F16'ların uçtuğunu görünce soruşturduğunu, yakın olduğu için Akıncı Üssü'nde bakım faaliyetlerinin yürütüldüğü uzman tahsisi aradığını kaydetti.

Islıoğlu, "Oradan bazı çocuklara sordum. Zor cevap aldım. 'Komutanım, bize terörle mücadele harekatı kapsamında bir görev verildi. Biz de bunu gizlilik içinde yürütüyoruz. Bu kapsamdadır bu uçaklar.' dedi. Konuşmalarından, uçakların Kızılay'da uçtuğunu bilmediklerini düşündüm, onların da bir şaşkınlık içinde olduklarını gördüm." dedi.

Islıoğlu, birinci ve ikinci sicil amirlerini aradığını ancak ulaşamadığını, ulaştığı Tuğgeneral Göksel Kahya'ya anlam veremediği bu durumu arz ettiğini anlattı.

Kışlaya gittiğini, burada Ulaştırma Şube Müdürü Albay İhsan Kaplan, Göksel Kahya ve nöbetçi amir ile bir araya geldikleri bilgisini veren Islıoğlu, şunları kaydetti:

"Kimi aradıysam büyük bir panik içindeydi. Benim tahlil ettiğim, böyle bir vakanın terörle mücadele kapsamında yapıldığı yönündeydi. Ben de kendilerine bunun doğru olmadığını televizyonu takip etmelerini söyledim. Kendi canlarını da koruyarak mümkün olduğunca yerde bulunan uçakların uçurulmayacağına yönelik talimatlar verdim."

Uçakların Akıncı Üssü'ne dolu depoyla indiğini öğrendikten sonra aklına tanker uçakların geldiğini, bunun üzerine İncirlik Üssü'ndeki bakım komutanı Hamza Aras'ı aradığını bildiren Islıoğlu, ona "Niye uçakları kaldırıyorsun? Kaç uçağın var havada, kalkacak uçak var mı?" diye sorular sorduğunu dile getirdi.

Islıoğlu, Aras'ın da bir tane uçağın havada bulunduğunu, bir tane uçağın da kalkmak üzere olduğunu ifade etmesi üzerine, "Sakın kaldırma. Durumu görmüyor musun?" dediğini söyledi. Aras'ın ise "Komutanım, biz terörle mücadele görevi yaptığımızı değerlendiriyoruz. Bu yönde çalışıyoruz, o yüzden bu görevi ifa ediyoruz." ifadelerini kullandığını belirten Islıoğlu, ancak bu konuşmayı yaptığı saatin 03.00-04.00 civarı olduğunu söyledi.

Mahkeme Başkanı'nın, Akıncı Üssü'ndeki rütbelileri arayıp aramadığını sorması üzerine de Islıoğlu, üs komutanını aradığını ancak tanımadığı karacı ya da Özel Kuvvetler mensubu birinin telefonu açtığını "Sen kimsin, ne arıyorsun orada?" demesi üzerine telefonu yüzüne kapattığını anlattı.

Islıoğlu, ayrıca İstanbul'da da uçaklar uçtuğu bilgisi üzerine, bunların Bandırma'dan kalkmış olabileceğini değerlendirerek, 6. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Rüştü Çelenk'i aradığını, "Düğünden çıktım. Annemin evinde dinleniyorum. Bir şeyden haberim yok." yanıtını aldığını ve çok şaşırdığını sözlerine ekledi.

Kaynak: HABERLER.COM

SON DAKİKA! ACI HABER JANDARMA KOMANDO TABURUNDAN GELDİ... SON DAKİKA! ACI HABER JANDARMA KOMANDO TABURUNDAN GELDİ...

'TABUR KOMUTANINI VURACAKTIM, BÖLÜK KOMUTANI İZİN VERMEDİ!' 'TABUR KOMUTANINI VURACAKTIM, BÖLÜK KOMUTANI İZİN VERMEDİ!'

JANDARMA KOMANDO TABUR KOMUTANINA TUTUKLAMA! JANDARMA KOMANDO TABUR KOMUTANINA TUTUKLAMA!

JÖH TABUR KOMUTANI; 'MUSA PAŞAYI TUTUKLAYIN!' JÖH TABUR KOMUTANI; 'MUSA PAŞAYI TUTUKLAYIN!'
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık