stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

BANA FETÖ'CÜ DİYENDE BYLOCK ÇIKIYOR!

BANA FETÖ'CÜ DİYENDE BYLOCK ÇIKIYOR!
  • 17 Nisan 2019, Çarşamba 10:00

"Bana FETÖ'cü diyende Bylock çıkıyor"

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Genelkurmay Çatı Davasında sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarının alınmasına devam edildi.

Savunmasına Cuma günü başlayan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Başdanışmanı eski Kurmay Albay Orhan Yıkılkan bugünkü celsenin başında, 15 Temmuz akşamı saat 21.00'den önce Muhafız Alayı Komutanı Muhsin Kutsi Barış'ı arayarak, tatbikatı öne çektirdiği iddiasını cevapladı. HTS kayıtlarında kendisinin ne askeri hattan ne de cep telefonundan saat 21.00'den önce Barış'ı aramadığının, buna karşılık saat 20.36-20.48 arasında bir kez Genelkurmay Başkanı, iki kez de 2. Başkanın aradığının gözüktüğüne dikkat çekerek, "Bu numaralardan da benim aramam fiziken mümkün değil. Çünkü görüntülerle sabit, o saatlerde odamdayım. Özetle, bu iddia asılsızdır ve Muhafız Alayı'nı arayan numaralarla, bu iddiada bulunanlar aynıdır" dedi.

Yıkılkan, soruşturma aşamasında gündeme gelen TRT'de sözde darbe bildirisini okutan Ümit Gençer'e talimat verdiği iddiasıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

"Ümit Gençer'in bildiri okunmadan önce görüştüğü, son emirleri aldığı telefonlar hep Genelkurmay Başkanı'nın yanındaki telefonlardır. Ümit Gençer beni bir kez aramış. Niye aradığını burada sordum, 'Onun adına görev yaptığım için Genelkurmay Başkanı'yla görüşmek üzere Levent Türkan'ı aradım. Açmayınca sizi aradım' dedi."

Darbe planlamasında görev almak ve örgüt tarafından alınan kararları uygulamakla suçlandığını belirten Yıkılkan, şöyle devam etti:

"Daha bu planı gören, duyan çıkmadı. Evet olaylar var, ama plan yok. 15 Temmuz'da olanlar, bir planın varlığına değil, yokluğuna işaret ediyor. Hangi örgüt, herkes anlıyor; FETÖ. İyi de iddianamede, TSK örgütündeki görevim ve rütbem söyleniyor, başka bir şey yok. 500 bin kişiye terörist diyeceksin, darbeye katılan 2 bin kişi. Dünya inanmadığı gibi vicdanlar da kabul etmiyor. Bana FETÖ'cü diyende Bylock çıkıyor. Latif Erdoğan çıkıp, 'TSK'da hala FETÖ'cü var' diyor. 5 kişiyi teşhis et, yok."

"GORDİON'UN DÜĞÜMÜ GİBİ OLDU..."

Yıkılkan, yaşanan karmaşayı anlatırken, "Geçenlerde Metastaz diye bir kitap çıktı, duydunuz mu?" diye sordu. Başkan Oğuz Dik, "Duydum. Barış'lar" karşılığını verdi. Yıkılkan, "Evet, Barış'lar" dedikten sonra şunları anlattı:

"Hukuk, sizler, herkes bunları temizlemeye çalışacak, ama Gordion'un düğümü gibi oldu.

Darbeye katılmayan, hatta engel olanlar FETÖ'cü çıkıyor. Hukuk, mantıktan bu kadar uzaklaşamaz. Darbeci olarak yargılayacaksanız yargılayın, ama herkese FETÖ'cü demeyin. Bana hangi görev verilmiş de işlem yapmamışım? İşlem yapmayanlar belli, koltuklarında oturuyorlar. Hukuk, yargı beni burada tutarak, onları temizleyemez." 

"Cemaat darbe yapabilir" iddiaları üzerine Kasım 2015'te danışmanlar grubu olarak bir çalışma yaptıklarını kaydeden Yıkılkan, hazırladıkları rapor hakkında şu bilgiyi verdi:

"Cemaatin karşı çıktığı bir darbe yapılamaz, ancak Cemaatin kendi başına darbe yapma yeteneği yok sonucuna vardık. Yani bir darbeyi engelleme yeteneği var, ama yapma yeteneği yok. Çoğunlukta olsalar bile hücre tipi yapılanma ile gizli bir örgüt olarak devam ettikçe darbe yapamayacaklarını, çünkü birbirlerini tanımadıkları için organize olmayacaklarını, ayrıca bir darbenin dünya çapındaki çıkarlarına uymayacağını belirttik. Bakın iddianamenin temeli yapılan 'FETÖ uzmanı' Çetin Acar da 15 Temmuz'un başarısızliğını aynı nedenlere bağlıyor. Ama Çetin Acar'ın iddianameye alınmayan bir iddiası var, darbenin görünmeyen sivil 1 numarasının Kemalettin Özdemir olduğunu söylüyor."

Yıkılkan 12 Eylül darbesine ait Bayrak Harekat Planı hakkında bilgi verdikten sonra da planın altındaki ismi gösterip, şöyle konuştu:

"İsim Kenan Evren, ama imza yok. 15 Temmuz'da Hulusi Akar'ın imzası olmadığı gerekçesini savunanların dikkatine sunuyorum. Akar'ın adı var, imzasi yok. Evren'in de imzası yok. Aynı mantık."

"ERDOĞAN'LA GİZLİCE GÖRÜŞEN..."

Duruşmanın saat 14.00'te başlayan öğleden sonraki bölümünde Hulusi Akar'ın, Erdoğan'la gizlice görüşen dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ı izletmesi olayının detaylarını anlatıp, bu olayı İlker Başbuğ'un Bülent Arınç'la görüştüğü için Baki Kavun'u izletmesine benzeten Yıkılkan, şu iddialarda bulundu:

"Bu olayın 15 Temmuz'la çok ilgisi var. Arkasından yaşanan olaylar herkesi 15 Temmuz'a getiren olaylardır. Bu aynı zamanda Akar'ın çalışma usulunü de gösteriyor. Takipte birileri var, Külliye'de birileri var. Hücre, kompartıman tipi. Abidin Ünal'ı kim takip etti, araştırdım. Özel Kuvvetler Komutanlığı, Zekai Paşa değil. MİT mi, bilmiyorum.

Hulusi Paşa'nın hafta sonu Pazar günü yaptığı görüşmeler var. Havacı bir genaral var. Ona sordum. Takibi yapan kim mi? 15 Temmuz'da Erdoğan'a suikast yapacağı söylenen Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş. Abidin Ünal'ın bu görüşme önemli ve öncesi var."

Yıkılkan ardından şunları söyledi:

"2013 Mart'ında benzer bir görüşme için Hulusi Akar da çağrıldı. Bir akşam Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan aradı, Başbakan Erdoğan'ın yarın sabah beklediğini söyledi. Akar o zaman 2. Başkan. 'Sizin çağırmanız lazım. Bizim gizlice gelmemiz usulen uygun değil. Genelkurmay Başkanının bilgisi olması lazım' dedim. TSK'nın siyasallaşmaması için böyle bir teamül oluşmuştu. Böl, parçala, yönet, TSK'nın siyasete girmesi demekti. Hasan Doğan, 'Hayır aramayacağım, siz gelin' dedi. Akar'a aktardım. Meyyaldi. Şöyle bir formül bulduk, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'yı çağırdık. Başbakan ne soracaksa, onun üzerinden cevap verelim dedik. Konu, çözüm süreciydi. Ön planda Muhammet Dervişoğlu, arka planda Efkan Ala, Hakan Fidan, Yalçın Akdoğan vardı. Başbakan, arada bir yerdeydi. En karşı çıkan Necdet Özel'di. Özellikle Fidan ve Ala'ya gösterdiği tepkinin haddi yoktu. Yaklaşım, Necdet Özel'in devreden çıkarılmasıydı. Başbakan'ın konuşmak istediği buydu. İşte Abidin Ünal görüşmesinden Akar, aynı mesajı almış oldu. Kendisinin değiştirilmesine yönelik bir adım olarak algıladı. Şimdi filler arasında olanları anlatıyorum. O zaman Abdullah Gül vs. arkadaşlıklarını bilmiyoruz. Cumhurbaşkanı'nın İsmail Metin Temel, Kenan Kenan, Cihat Yaycı gibi isimlerle teamül, emir ve komuta dışında temasları vardı. Cumhurbaşkanı'nın emekli bir askeri başdanışman görevlendireceği söylendi. Güven bunalımı vardı. Bir de Abidin Ünal'ın Dışişleri'ndeki oğlu, 'Babam ilk havacı Genelkurmay Başkanı olacak' diyor. Bunlar üst üste geldi. Akar, çok ciddi bir hayal kırıklığı içindeydi, 'Niye hala bana güvenmiyor' dedi. 2014'ten beri Cumhurbaşkanı ve Başbakan nezdinde üzerinde FETÖ'cü yaftası vardı. A. Gül tasfiye olmuştu. Davutoğlu'nun tasfiye emareleri belirmişti. Hakan Fidan sallantıdaydı. Şikayeti, 'Sıra bana geliyor'du."

"YAŞ KARARLARINI ŞEKİLLENDİRDİ"

Yıkılkan, bu gelişmelerden sonra Hulusi Akar'la aralarında geçen konuşmaları ve bazı temasları da şöyle aktardı:

"Akar, 'Ben artık şikayet makamı değilim, Genelkurmay Başkanıyım. Cumhurbaşkanı ülkeyi felakete sürüklüyor. Ben şimdiye kadar bu meseleyi çoktan çözer, hallederdim, ama karargahım, J. Başkanlarım istediğım gibi değil. İlhan'la, Mustafa'yla, Salih'le bir şey olmaz. Eğer Balyozcular olsaydı, bu işleri çoktan hallederdim' dedi. Ben bunları, hayal kırıklığı sonucu yaşanan hezeyanlara yordum. Yaşar Güler'in de şahit olduğu konuşmalar bunlar. Cumhurbaşkanı her şey benim olsun istiyor, ama böyle giderse bir anda elindeki her şeyi kaybedebilir, farkında değil. Anlaşıldı ki, biz Cumhurbaşkanı ile aynı yolda yürümüyoruz. Ahmet Davutoğlu’na yapılanın darbeden ne farkı var. Bunlar yanlış işler. Cumhurbaşkanı yaptığı her şeyi mahvetti. Ben ona ısrarla'Cumhurbaşkanı olmayın, Başbakan olarak işlerin başında kalın' dedim. Bir gün, Hulusi Akar, 'bu işleri gelecek yıl, 2019’da kökünden çözeceğiz' diyordu. Bu arada bize bir yığın iş veriyordu. Ne, darbe mi yapacaksınız, madem öyle, bu hazırlıklar niye diye sordum? 2015 YAŞ’ını şekillendiren belli, 2013-2014 YAŞ’ında da Hulusi Akar, ikinci başkan olarak YAŞ kararlarını şekillendirdi. 2013’ten itibaren kim rakibi olmuşsa, şöyle veya böyle tasfiye edilmiştir. Korkut Özarslan, İsmail Hakkı Pekin, Hasan Kalyoncu gibi..."

Dönemin ABD Genelkurmay Başkanı Ash Carter'a bağlı 5 kişilik ekibin Türkiye odaklı çalıştığını, ekipten Desoto'nun, "Türkiye kuruluş ilkelerinden uzaklaşıyor. Akar ve TSK'nın tavrı ne olur?" sorusuna TSK ataşesinin, "Akar Atatürk'ün temel değerlerine bağlıdır. Biz de rahatsizlık duymaktayız. Daha da ileri gidilirse, Akar başta olmak üzere müsaade etmez ve müdahale eder" karşılığını verdiğini öne süren Yıkılkan, "Bunlar Akar'ın bilgisi, onayı dışında mı söylendi. Öyle olsa, o kişi bir gün duramaz orada. Komutan Amerikalıları idare ediyor, Cumhurbaşkanı'nın da haberi var diye düşünüyordum" dedi.

Kaynak: ODA TV

BYLOCK'TA YENİ DÖNEM! YARGITAY KARAR VERDİ... BYLOCK'TA YENİ DÖNEM! YARGITAY KARAR VERDİ...

KURMAY ALBAYIN TELEFONUNDA BYLOCK TESPİT EDİLDİ! KURMAY ALBAYIN TELEFONUNDA BYLOCK TESPİT EDİLDİ!

YARGITAYDAN ÇOK KRİTİK BYLOCK ADIMI! YARGITAYDAN ÇOK KRİTİK BYLOCK ADIMI!

ESKİ JANDARMA BÖLGE KOMUTANINDA BYLOCK ÇIKTI! ESKİ JANDARMA BÖLGE KOMUTANINDA BYLOCK ÇIKTI!

BYLOCK'TAN KAÇ KİŞİYE İŞLEM YAPILDI? BYLOCK'TAN KAÇ KİŞİYE İŞLEM YAPILDI?
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık