stats
Engelleyiciyi kapattım!
Reklamı Geç
10 saniye kaldı
Site Saniyeli Reklam Maksimum 1024px Genişliğinde

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

BAKANLIK KARARIYLA HANGİ KUVVETTEN KAÇ ASKER İHRAÇ EDİLDİ!

BAKANLIK KARARIYLA HANGİ KUVVETTEN KAÇ ASKER İHRAÇ EDİLDİ!
  • 31 Mart 2019, Pazar 10:40

OHAL'den bu yana, TSK'dan bin 164 personel ihraç edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yurt içi ve sınır ötesindeki operasyonlarıyla bölücü terör örgütüne darbe vururken Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleyi de kararlılıkla sürdürüyor.

Bu kapsamda önceki uygulama sonuçlarına göre, müşterek olarak belirlenen kıstaslar kullanılarak yapılan değerlendirme ve teklifler doğrultusunda OHAL'in kaldırılmasından bugüne kadar, Milli Savunma Bakanı onayıyla TSK'den bin 164 personel ihraç edildi, 106 emekli askerin de rütbeleri geri alındı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, TSK, her türlü terör örgütüne yönelik mücadelesine kararlılıkla devam ediyor.

Gerek yurt içi gerekse sınır ötesindeki operasyonlarında terör örgütünün inlerine girmeyi başaran TSK, FETÖ ile mücadeleyi de aralıksız sürdürüyor.

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığına bağlı emrindeki tüm komutanlık, birlik, karargah ve kurumlarda devam eden incelemelerde FETÖ ile bağlantısı olabilecek personel araştırılıyor.


Önceki uygulama sonuçlarına göre, müşterek olarak belirlenen kıstaslar çalışmalarda tüm ilgili ve yetkili makamlar tarafından hassasiyetle kullanılıyor.

Müşterek olarak belirlenen kıstaslar kullanılarak yapılan değerlendirme ve teklifler doğrultusunda Bakan onayıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığından 601, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 188 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından 375 personel ihraç edildi. Böylelikle OHAL'in kaldırılmasının ardından TSK'den bugüne kadar ihraç edilen toplam personel sayısı bin 164 oldu.

 

FETÖ'nün ankesöründe 459 şüpheli asker itirafçı oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün ''mahrem imamlarının'' örgüt mensubu asker şahıslarla ankesör-sabit kontörlü hatlar aracılığıyla iletişim kurduğunun tespit edilmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında bugüne kadar düzenlenen 11 ayrı operasyonda, bin 963 şüpheli asker hakkında gözaltı kararı verildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ''mahrem imamlarının'' örgüt mensubu asker şahıslarla ankesör-sabit kontörlü hatlardan iletişim kurduğunun tespit edilmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen 11 ayrı operasyonda, bin 45 şüpheli asker tutuklanırken, 459 kişi ise etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ'nün TSK yapılanmasında faaliyet gösteren asker şahıslardan sorumlu sivil ''mahrem imamlar'', örgüt mensubu askerlerle irtibat amacıyla ankesör-sabit kontörlü hatlardan iletişim kurduğunun tespit edilmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında 29 Kasım 2017'den 22 Şubat 2019 tarihine kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Jandarma Komutanlığı ile birlikte 11 ayrı operasyon düzenlendi.

Soruşturmaya konu hatlarla irtibat tespit edilen 3 bin 635 asker şüpheliden, başka suçtan tutuklu veya hükümlü olmayan aralarında subaylarında bulunduğu bin 963 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Bu şüphelilerden bin 702'si yakalanırken, 261 kişi ise adreslerinde bulunamadı.

Gözaltına alınanlardan 459'u etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebiyle örgüt mensupları ve işleyişi hakkında faydalı bilgi verdiklerinden dolayı kolluk biriminden serbest bırakılmasına karar veren savcılık, bin 243 şüpheliyi ise tutuklanma ve adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk etti.

Şüphelilerden 198'i hakimlik önünde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebiyle açıklamalarda bulunmaları ve mevcut delil durumu nedenleriyle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, diğer bin 45 şüphelinin ise "silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Soruşturma kapsamında düzenlenen tüm operasyonlarda adreslerinde bulunamayan halen firari olarak aranan 261 şüpheli hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.

 

 

***

 

Darbe girişimi davalarında 3 bin 82 mahkumiyet kararı verildi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, darbe girişiminde rol aldığı belirlenen 3 bin 82 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, müebbet ve süreli hapis cezaları verildiğini bildirdi
 

Ankesörlü telefon soruşturmalarından kaynaklı yeni delillerin ortaya çıktığına işaret eden Gül, "Hakim, savcılarımızı ve bütün personelimizi özverileri için tebrik ediyoruz. Gece gündüz, adil ve makul sürede yargılamak için çalışıldı. Delilden sanığa giderek, objektif, adil bir şekilde yargılamalar yapıldı. Belki yıllarca sürecek bir konu, önemli bir başarıyla safahat tamamlanıyor." diye konuştu.

Açılmayan hiçbir darbe soruşturmasının kalmadığını kaydeden Gül, tüm soruşturmaların tamamlandığını bildirdi.

Adalet Bakanı Gül, "Darbe girişiminde rol aldığı belirlenen 3 bin 82 kişiye ağırlaştırılmış müebbet, müebbet ve süreli hapis cezaları verildi. Bu cezalar da infaz edilmektedir." bilgisini paylaştı.


"TÜM KAYITLARDA MİLLETİMİZ GÖRÜYOR"

FETÖ'nün inkar stratejisine de değinen ve Anadolu Ajansı'nın "FETÖ'nün inkar stratejisi" başlığıyla verdiği haberlere dikkati çeken Gül, şöyle devam etti:

"Tüm kayıtlarda milletimiz görüyor bunu. Organize olduğu belli. Yargı makamı, devletimiz de tüm birimlerimiz de bunu görüyor. 'Şu siteden şu savunma indirilecek.' diyor. Bakıyorsunuz, o savunma yapılıyor. 'Şöyle şöyle yapın, şu şöyle açıklama yapmış, şu milletvekili şöyle demiş', örgütsel bir yaklaşımla nasıl savunma yaptıklarını, nasıl örgütsel bir dil kullandıklarını, hatta itiraf edenlerin nasıl tehdit edilip, ifadelerinin değiştirildiği, yargılama sürecinde yaşadığımız tüm hadiseler de örgütün bu konuda nasıl bir hiyerarşi içinde, örgüt mantığı içinde olduğunu gösteriyor. Kamera kayıtlarını gösteriyorsunuz, 'Ben o değildim.' diye mahkemeyle dalga geçer gibi inkar ediyor."

Cezaevlerinde FETÖ üyelerinin birbiriyle irtibatta olduğuna yönelik kanıtlarla ilgili de Gül, "Bunlarla alakalı tüm yapılan haberleşmeler, hukuka aykırı tüm hususlar yeni soruşturmaya konu oluyor. Bunların hepsi tespit ediliyor. Ayrıca değerlendiriliyor." ifadesini kullandı.

"HAK EDEN HAK ETTİĞİ CEZAYI ALIYOR"

Adalet Bakanı Gül, "Vatandaşlarımız şunu bilsin ki Meclisi bombalayan, 251 vatandaşımızı şehit eden kişi 'Bu ben değildim.' diye dalga geçiyor da mahkeme buna inanıyor değil. Deliller, bütün belgeler ortada. Hak eden hak ettiği cezayı alıyor. Burada bizim yaklaşımımız da bu. Hak eden hak ettiği cezayı alsın, masum kişi de bunlardan elbette temizlensin. Yaşla kuru birbirinden ayrılsın. Deliller çok sağlam, mahkemeler bunun üzerinden karar veriyor. Mahkemeler de mahkumiyet makinası değil. Delillere bakıyor, beyanlara bakıyor. Dünya yargı tarihine geçecek yargılamalar yapılıyor. Hukuk fakültelerinde okutulacak adil yargılamalar yapılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Gül, 251 şehidin kanı yerde kalmayacak şekilde tüm suçluların hak ettiği cezayı çekmesinin tüm milletin beklentisi olduğunu vurgulayarak, "Bizim de yargıdan beklentimiz bu. Yargı mensuplarımız da bunun çabasını ortaya koyuyor." diye konuştu.

"TÜRK YARGISI ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞARIYA İMZA ATIYOR"

Bakan Gül, darbe davalarında yeni delliler çıkması durumunda yargılamaların devam ettiğini, davaların büyük çoğunluğunun ise tamamlandığını belirtti.

Gül, FETÖ'cülerin yargılandığı davalara ilişkin şunları kaydetti:

"Yargılamalarda Türk yargısı açık bir şekilde herkesin neyle suçlandığını ifade ediyor ve savunmalarını alıyor. Bu konuda da AİHM içtihatlarına uygun, adil şekilde yargılama yapıyor. Dünya yargı tarihine geçecek adil yargılamalar yapılıyor. Çünkü siz geçmişte eleştirdiğiniz şeyleri yaparsanız farkınız kalmaz, yani kumpaslarla delil üreterek yapılan yargılamalar oldu. Hak eden neyse onu alacak şimdi. Delillerden hareket edecek şekilde yargılamalar yapılıyor. Türk yargısı bu anlamda çok önemli bir başarıya imza atıyor. Mahkum olanlar mahkum oluyor, beraat edenler de beraat ediyor. Delile, yargılamalara göre bakılarak karar veriliyor. Yargıtayın onadıkları, bozdukları var. Türk yargısında sistem işliyor. Herkes yargıya güvensin. Biz de güveniyoruz, beklentimiz de hak edenin hak ettiği cezayı alması."

Darbe girişiminin ardından açılan davaların son derece hızlı işlediğini dile getiren Gül, bu süreçte emeği geçen yargı mensuplarına teşekkür etti

Kaynak: MEMURLAR.NETHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık