stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ASTSUBAY O GÖRÜNTÜLERİ REDDETTİ!

ASTSUBAY O GÖRÜNTÜLERİ REDDETTİ!
  • 06 Aralık 2018, Perşembe 10:53

Darbe Sanığı Astsubay Kamera Görüntülerini Reddetti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152 kişinin yargılandığı davada, sanıkların esasa ilişkin savunmaları alındı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya sanıklar, yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunma yapan eski astsubay Ömer Güler, olay tarihinde Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanının emir astsubayı olarak görev yaptığını söyledi.

Darbe girişiminin yaşandığını gün, başkanın Gazi Orduevi'nde düğüne katıldığını, kendisinin de uzun zamandır görüşmediği devre arkadaşını görmek için Kara Havacılık Komutanlığına gittiğini ileri süren Güler, "Kara Havacılık Komutanlığının yanındaki 5. Ana Bakım Taburuna tayinim çıkmıştı. Odama eşyaları yerleştirirken, devre arkadaşıma uğramak için o tarafa gittim." diye konuştu.

Güler, bakım odasında beklediği sırada uçuş hattına gittiğini ancak oradan kalkan helikopterlere herhangi bir müdahalede bulunmadığını, savcılık mütalaasında ifade edilenin aksine hiçbir helikopteri uçuşa hazırlamadığını iddia etti.

15 Temmuz günü üzerinde silah bulunmasının o güne özel bir durum olmadığını, terör saldırısının beklendiğini ve başkanın güvenliği için silah taşıdığını öne süren Güler, Kara Havacılık Komutanlığında mahsur kaldığını, canını kurtarmak maksadıyla bir helikoptere binerek Akıncı Üssü'ne gittiğini savundu.

Kara Havacılık Komutanlığının içindeki güvenlik kamerası görüntülerinin hukuki delil niteliğinde olmadığını savunan Güler, kamera görüntüleri reddettiğini bildirdi.

Davanın sivil sanıklarından eski öğretmen Mustafa Selen de Kara Havacılık Komutanlığında çalışan bazı personel ile örgütsel toplantılarda bir araya geldiği ve "mahrem imamlık" yaptığı iddiasını reddetti.

Söz konusu sanıkları tanımadığını öne süren Selen, uzun süredir tutuklu olduğunu söyleyerek tahliye talebinde bulundu.

Selen, örgütün kriptolu haberleşme programı "ByLock"u kullandığı iddialarını da reddetti.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek.

 

***

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde esasa ilişkin savunma yapan eski astsubay Kadir Bayram, izinde olduğu dönemde Kara Havacılık Komutanlığında görevli eski astsubay Ertan Derin'in kendisini arayarak, "ivedi şekilde" görev yerine dönmesini istediğini aktardı.

Bayram, darbe girişiminin yaşandığı gün birliğine katıldığını, tulumu giyip Skorsky hangarının önünde beklediği sırada komutanlarının "Helikopterler tahliye edilecek" emriyle helikoptere bindiğini, ardından Akıncı Üssü'ne indiklerini anlattı.

Akıcı Üssü'ne indikten sonra kendisinin de görevli olduğu "13045" kuyruk numaralı helikopterin yanına 2 helikopter pilotunun geldiğini ve kendisine 'Uçuşa çıkıyoruz.' dediklerini ileri süren Bayram, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Helikoptere bindiler, çalıştırdık. Ben de helikopter teknisyeni olarak bindim. Kolbaşı olarak bizim helikopter kalktı. Ardından ikinci bir helikopter de havalandı. Akıncı'dan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargah binasının apron kısmına indik. Orada helikoptere 3-4 askeri kıyafetli personel bindi. Oradan Genelkurmay binasına gittik. Bu personeli orada indirdik. Genelkurmaydan, Kara Harp Okuluna gittik, oradaki öğrencilerini Etimesgut Askeri Havalanı'na götürüp tahliye ettik. Oradan da Akıncı Üssü'ne geri döndük."

Sabah saatlerine kadar Akıncı Üssü'nde beklediğini, 08.00 sıralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da aralarında bulunduğu komutanları helikopterle Çankaya Köşkü'ne götüren ekibin içinde kendisinin de bulunduğunu ifade eden Bayram, "Hulusi Akar Paşa gelip bu helikoptere bindi. Helikopterinin pilotluğunu Uğur Kapan ile Mehmet Şamcı yaptılar. Ben de uçuş teknisyeniydim. Oradan Çankaya Köşkü'ne gittik." diye konuştu.

Bayram, FETÖ ile herhangi bir bağlantısı olmadığını, darbe girişimine katılmadığını savunarak, tahliye talebinde bulundu.

 

***

 

Duruşmada esasa ilişkin savunma yapan eski albay Osman Çayır, olay günü rutin mesaisini tamamlayıp evine gittiğini, saat 20.00'da cüzdanın odasında unuttuğundan dolayı kışlaya geri döndüğünü öne sürdü.

Nizamiyeden giriş yaptıktan sonra Kara Kuvvetleri Komutanı'nın kışlada olduğunu öğrendikten sonra birlikten dışarı çıkamadığını ileri süren Çayır, nöbetçi amirin helikopterleri tahliye emriyle uçuş hattına gidip helikoptere bindiğini ifade etti.

Darbeye yönelik herhangi bir faaliyette bulunmadığını savunan Çayır, şunları kaydetti:

"Benim yolcu olarak bindiğim AS-532 Cougar helikopterinde 2 pilot 1 teknisyen bulunur. Sezgin Uyanık, Deniz Aldemir ve Korkmaz Güral'ın yer aldığı helikoptere bindim. Helikoptere pilot olarak değil yolcu olarak bindim. Uçuşla ilgili pilotlar iniş ve kalkışlarında sivil hava araçlarına kuleye mürettebata bilgi verirler. Pilot konuşmalarında, kule konuşmalarında yolcu konuşmaya dahil olmaz. Dolayısıyla benim kule ile görüşmem imkansızdır. 25 yıllık pilotum. Kaza kırım heyet başkanlığını yapmış, helikopterlerin çoğu bilgisine sahibim. Hava aracında bir yolcu kumandalara müdahale edemez."

Akıncı Üssü'ne gittikten sonra okul komutanın askeri savcıya ifade verileceğini söylemesi üzerine askeri savcıyı beklediğini belirten Çayır, savcının talimatı üzerine inzibat tarafından gözaltına alındığını, üs bölgesinde verilen talimatları uyguladını iddia etti.

Eski yüzbaşı Serkan Yıldız da olay günü mesaisini tamamlayıp evine döndüğü sırada Kara Kuvvetleri Komutanı'nın birliğe geldiği yönünde tabur komutanından mesaj aldığını, bunun üzerine birliğe döndüğünü ileri sürdü.

Emir gereği yoldan dönerek kışlaya geldiğini, önce karargah binasına, ardından meydan harekat binasındaki kuleye gittiğini anlatan Yıldız, Kara Kuvvetleri Komutanının uçuş yapacağı B-200 VİP uçağının yedek uçuş ekibinde bulunduğundan kışlaya çağırıldığını savundu.

Yıldız, uçuş için herhangi bir hareketlilik olmadığını ve eve döneceğini düşündüğü ancak eski albay Oğuz Yalçın'ın uçuşun iptal olduğunu söyleyip kendisi Fidanlık Nizamiyesine gönderdiğini belirtti.

Fidanlık nizamiyesine ikinci sicil amirinden aldığı emirle gittiğini ve bu durumu sorgulamadığını öne süren Yıldız, "O saatten sonra oradaki kursiyer teğmenlerle sabaha kadar nöbet tuttum." diye konuştu.

Yıldız, sabah saatlerine kadar herhangi bir olağanüstü durumla karşılaşmadığını, kimseye karşı silah kullanmadığını, darbecilere karşı önem aldıklarını düşündüğünü savunarak, tahliye talebinde bulundu.

 

***

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Darbe Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 142 sanığın yargılanmasına tanık beyanlarıyla devam edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tanıklar, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları katıldı.

Tanık T.T.Ö, 15 Temmuz'da normal mesai saatinde evine gittiğini, hafta sonu Ankara dışına çıkma planının olduğunu, bir eşyasını unuttuğu için akşam saatlerinde Personel Daire Başkanlığına geldiğini fakat nizamiyeden alınmadığını söyledi.

Nizamiye girişindeki rütbeli bir asker sayesinde içeri alındığını ve eski albay Nevzat Bilir'le görüştüğünü belirten T.T.Ö, Bilir'in akşam saatlerinde terör saldırısı şüphesi olduğunu söylediğini ve onun emriyle Akıncı Üssü'ne gittiğini anlattı.

T.T.Ö, darbe girişiminden sonra gözaltına alındığını ve tutuklandığını söyledi ve bazı sanıklar hakkında beyanda bulunduğu ifadesini reddetti.

Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan tanık E.K, KKK darbe davası sanıklarından Halil İbrahim Üçgül'le Ankara'da muhabere okulunda öğrenciyken cemaat üyeleri vasıtasıyla tanıştırıldığını, kurs bittikten sonra Üçgül'le irtibatını kestiğini ifade etti.

Mahkeme heyetinin huzura aldığı Üçgül'ü ve aynı davada yargılanan eski astsubay Ramazan Bozdağ'ı teşhis eden E.K, Bozdağ'ın teknisyen astsubay olarak görev yaptığını ve 2008'de örgüt sohbetlerine beraber katıldıklarını dile getirdi.

Tanık eski albay E.E, 15 Temmuz'da Tayin Daire Başkanlığında mesaisini bitirdikten sonra birlikten sivil kıyafetle ayrılmak üzereyken birtakım gürültüler duyduğunu, sanıklardan eski albay Hasan Yılmaz'ı arayarak bilgi aldığını, Yılmaz'ın önemli bir olay olduğunu belirterek kamuflajlı kıyafetle nizamiyeye gitmesi gerektiğini söylediğini aktardı.

Darbe girişimi gecesinde hiçbir darbe faaliyetine karışmadığını savunan E.E, sabah saatlerinde eski tuğgeneral Erhan Caha ile konuştuğunu, Caha'nın savcılarla görüştüğünü söylediğini ve birlikten çıkarak Yenimahalle Polis Karakolu'na teslim olduğunu beyan etti.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince örgüt yöneticiliği suçuyla tutuklanan ve duruşmada tanık olarak dinlenen Kutluhan Yılmaz, daha önce KKK darbe davasında yargılanan bazı sanıkların örgütle bağlantılarını anlattığı ifadesini reddetti.

 

***

 

Tanıktan ankesörlü telefon itirafı

Kara Harp Okulu darbe girişimi davasında itirafçı olarak tanıklık yapan G.Y., kendilerinden sorumlu "örgüt abisi"nin "ankesörlü arama soruşturması" olarak bilinen sabit hattan arama yöntemini kullandığını anlattı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki eylemlere ilişkin davaya, tanık beyanlarının alınmasıyla devam edildi.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada sanıklar ve avukatları ile müştekiler hazır bulundu.

Duruşmada, hakkında yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında itirafçı olarak "Etkin Pişmanlık Hükümleri"nden yararlanan G.Y, tanık olarak beyanda bulundu.

Sanıklardan eski üsteğmen Cüneyt Kılıç ile Tokat'ta FETÖ toplantılarına katıldığını anlatan G.Y, "Örgütle iltisakımdan dolayı KHK ile ihraç edildim, Tokat'ta verdiğim ifademde Cüneyt'i teşhis ettiğim için buradayım. 2011'e kadar cemaat olarak bildiğim örgütle temasım vardı. O tarihte benden sorumlu kişi, toplantılara Cüneyt Kılıç'ın da geleceğini söyledi. Kendisini o zaman tanıdım, belli aralıklarla da görüşüyorduk." dedi.

Kendilerinden sorumlu "örgüt abisi"nin kamuoyunda "ankesörlü arama soruşturması" olarak bilinen sabit hattan arama yöntemini kullandığını belirten G.Y, "Sorumlu abimiz, toplantılarda bir sonraki toplantının yeri, zamanı hakkında bilgi veriyordu. Planlı toplantılarda değişiklik olduğunda da sabit hatlardan cep telefonumuzu arayarak bilgilendiriyordu." ifadelerini kullandı.

Beyanın ardından söz alan sanık Kılıç, tanığın beyanlarını kabul etmeyerek, FETÖ sohbetlerinde bulunmadığını öne sürdü.

 

***

 

Darbecilerden Askerlere "Amirliği Patlatırız" Tehdidi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 142 sanığın yargılanmasına tanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tanıklar, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Tanık V.G, KKK darbe girişimi davasında yargılanan eski yarbay Alparslan Kılıç hakkında verdiği beyanda, Kılıç'ı 2016 öncesinde tanıdığını, zaman zaman beraber sohbetlere katıldığını, atama ve tayin işlerinde kendisine danıştığını söyledi.

Örgütle ilişkisini kesme kararı aldıktan sonra birçok defa aranarak, örgütte kalması için ısrar edildiğini belirten V.G, 2016'daki tayin döneminde Alparslan Kılıç'ı arayarak atamalar konusunda bilgi aldığını dile getirdi.

V.G, Kılıç'ın telefonla arayarak tercih yerlerinin uygun olmadığını söylediğini, bunun bir rastlantı ya da örgütün kararı olduğu konusunda emin olmadığını belirtti.

Tanık C.Ö. ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında KKK'de vatani görevini yaptığını, akşam saatlerinde içtima emri verilerek askerlerin alanda toplandığını kaydetti.

İçtimada rütbeli bir askerin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yönetimi ele geçirdiğini bağırarak söylediğini, bazı askerlerin rastgele seçildiğini ve başka yerlere götürüldüğünü anlatan C.Ö, kendisinin gece nöbetçisi olduğu için içtimadan sonra Araç Sevk Amirliği'ne geçtiğini ifade etti.

C.Ö, amirliğe gelen tanımadığı bir binbaşının, "Bana acil bir araç lazım." diye bağırdığını, binbaşı Halil Ekiztaş'ın ilk başta araç vermek istemediğini fakat binbaşıyla birkaç dakika dışarıda konuştuktan sonra bir araç tahsis edilmesi talimatı verdiğini aktardı.

İlerleyen saatlerde amirliğin birkaç defa telefonla aranarak, "Eğer amirliği kapatmazsanız orayı patlatırız." tehdidinde bulunulduğunu ve erlerin ışıkları kapatıp katlı otopark bölgesine gittiğine değinen C.Ö, burada sabaha kadar beklediklerini dile getirdi.

 

***

 

Darbe girişimi sırasında KKK'de ulaştırma bölüğünde vatani görevini yapan tanık M.K, 15 Temmuz akşam saatlerinde orduevindeki düğünden sonra birliğe araçla girmeye çalıştığını fakat tanımadığı bir rütbelinin, "Buradan içeri giremezsin." diye bağırdığını belirtti. M.K, daha sonra 2 numaralı nizamiye girişinde rütbeli bir askerin aracın plakasını kontrol ederek girişine izin verdiğini söyledi.

Nizamiyeye giriş yaptıktan sonra kamuflajlı, tanımadığı binbaşının içtima emri verdiğini ve birlikteki askerlerin alanda toplandığını kaydeden M.K, bu sırada bir albayın erlere yönelerek heyecanlı bir konuşma yaptığını anlattı.

M.K, albayın, "Yeni grup komutanınız benim ve birlikteki tüm yetkiler bende. Askeriye yönetime el koydu. Bunu yapmamızın nedeni ülkenin kötü yönetilmesi. Vatana millete hayırlı olsun." diyerek askerleri ikna etmeye çalıştığını fakat Üsteğmen Süleyman Kaya'nın erleri uyararak asla kimseye ateş etmemeleri gerektiğini ve rütbeli askerlerden uzak durmalarını tavsiye ettiğini aktardı.

Kaya'nın tavsiyelerine uyarak aynı devre birkaç askerle güvenlik kulübesine gittiklerini ve sabaha kadar orada beklediklerini dile getiren M.K, kulübeye girerken Araç Sevk Amirliğinde tanımadığı bir binbaşının araç giriş çıkışlarını kontrol ettiğini gördüğünü söyledi.

Tanık er O.E. ise 15 Temmuz'da akşam saatlerinde birlikte bulunduğu sırada içtima emri verildiğini, bu sırada konuşan albayın Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetimi ele geçirdiğini söylediğini ve bazı erleri rastgele seçerek başlarına bir rütbeli görevlendirdiğini ifade etti.

Kendisine G3 piyade tüfeğiyle mühimmat ve içeriye giren herkese ateş emri verildiğini anlatan O.E, ilerleyen saatlerde tanımadığı bir binbaşının yanına gelerek silahını zorla aldığını belirtti.

O.E, birliğe dışardan gelen kamuflajlı rütbeli askerler gördüğünü, kendisinin 3 numaralı nizamiyenin orada sabaha kadar nöbet tuttuğunu, zaman zaman yanlarına rütbeli askerlerin gelerek denetim yaptığını kaydetti.

Kaynak: HABERLER.COM

KARA HAVACILIK DAVASINDA FLAŞ TAHLİYELER KARA HAVACILIK DAVASINDA FLAŞ TAHLİYELER

JANDARMA ASTSUBAY, YARBAYIN TEHDİDİNİ AÇIKLADI! JANDARMA ASTSUBAY, YARBAYIN TEHDİDİNİ AÇIKLADI!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık