stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ASTSUBAY İTİRAF ETTİ! DARBE ÇAĞRISINI...

ASTSUBAY İTİRAF ETTİ! DARBE ÇAĞRISINI...
  • 15 Mayıs 2018, Salı 21:24

FETÖ darbe çağrısını bakın hangi programla yapmış

İtirafçı olan Hakan A., FETÖ’nün, mensubu olan askerlere 15 Temmuz öncesi ‘Line’ isimli mesajlaşma programı yüklediğini ve darbe bilgisinin buradan geldiğini söyledi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ali Alper Saylan’ın yürüttüğü FETÖ soruşturmasında, Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli Astsubay Hakan A.’nın da ankesörlü telefonlardan FETÖ’nün mahrem imamlarınca arandığı belirlendi. ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan hakkında iddianame hazırlanan şüpheli Hakan A.’nın, Ağrı Merkez Vali Konağı Caddesi ile Ağrı Merkez Hani Baba Caddesi üzerinde bulunan kontörlü telefonlardan 10 kez arandığı belirtildi. Kontörlü telefonlardan yapılan aramaların 2014-2015 yıllarında gerçekleştiği belirlendi. Şüpheli A.’yı arayan mahrem imamın daha sonra ardışık olarak başka FETÖ üyesi askerleri de aradığı kaydedildi.

İNKÂR VE İTİRAF

15 Aralık 2017’de gözaltına alınan şüpheli Hakan A., ilk ifadesinde örgütle bağlantısını reddederken, daha sonra itirafçı oldu. A., kendisinden sorumlu mahrem imamların da aralarında bulunduğu çok sayıda FETÖ üyesini fotoğraflardan teşhis etti. Mahrem imamların kendisiyle ankesörlü telefonlardan irtibat kurduğunu belirten Hakan A.’nın ifadesiyle, FETÖ’nün, mensubu olan askerlere 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ‘Line’ isimli mesajlaşma programı yüklediği ortaya çıktı. A., darbe girişiminden 3 gün önce evinin önünde arabada buluştukları Ömer kod adlı mahrem imamın telefonuna ‘Line’ isimli programı yüklediğini belirtti. Mahrem imamın, “Bir ablamız rüya görmüş deprem olacakmış, buradan gelen duaları zamanında okuyalım” dediğini anlatan Hakan A., 15 Temmuz’da bu program üzerinden darbe çağrısı geldiğini ifade etti.

BİR PİSLİĞİN İÇİNE DÜŞTÜM’

Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre gelen mesajın, “TSK yönetime el koymuştur, birliklerinize gidin” şeklinde olduğunu kaydeden Hakan A., şunları söyledi: “Beynimden vurulmuşa döndüm. Üç gün boyunca evimden çıkmadım. Takip eden pazartesi günü işe gittim. Bu örgütle bu tarihten sonra hiçbir bağım olmadı ve bağımı kopardım. Ben devletime ve milletime faydalı bir insan olmak istiyordum. Çocuk yaşta bulaştığım bu grubun dinle imanla işlerinin olmadığını anladım. Ben bir pisliğin içine düştüm. Buradan çıkmak ve kurtulmak istiyorum. Ruhumda ağırlık yaratan bu kişilerden kurtulmak istiyorum.”

“15 Temmuz günü telefonuma mesaj geldi”

FETÖ/PDY'nin, TSK'daki kripto üyeleriyle haberleşme yöntemi olarak kullandığı 'ankesörlü telefon soruşturması' kapsamında gözaltına alınan Astsubay Hakan A. hakkında iddianame düzenlendi.

3

FACEBOOK PAYLAŞIMI

  

 

15.05.2018 13:16 Karakter boyutu :  

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY'nin, TSK'daki kripto üyeleriyle haberleşme yöntemi olarak kullandığı 'ankesörlü telefon soruşturması' kapsamında gözaltına alınan Astsubay Hakan A. hakkında iddianame düzenlendi. Astsubay Hakan A., ifadesinde 15 Temmuz ile ilgili itirafta bulunarak, "Bizden sorumlu 'ağabey' darbe girişiminden 3 gün önce eve geldi. Telefonuma 'Line' programını kurdu ve 'bir ablamız rüya görmüş büyük deprem olacakmış' dedi. Bu program üzerinden dua göndereceğini bunları okumamı istedi" dedi.

Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli Astsubay Hakan A., hakkında hazırlanan iddianamede, FETÖ'nün mahrem imamının kendine bağlı örgüt üyesi askerleri kesinlikle kendi kullandığı cep telefonundan aramadığı belirtilerek, irtibatın ankesörlü veya kontörlü telefonlar suretiyle sağlandığı kaydedildi. Bu kapsamda yapılan araştırmalarda şüpheli Astsubay Hakan A.'nın 0850'li ankesörlü hatlardan arandığı, aramaların 44-73 saniye arasında değiştiği tespit edildi. Bu bilgiler ışığında gözaltına alınan Hakan A. savcılığa verdiği ifadede örgüte üye olduğunu kabul ederek, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini söyledi.

“DİNİNİ KURTARMAK İÇİN DEVAM ET”

Örgütle ilk tanışmasının 2001-2003 yılları arasında Sivas Gürün Meslek Yüksekokulu'nda okuduğu dönemlerde olduğunu kaydeden Hakan A., FETÖ evinde kaldıkları sürede sürekli Fetullah Gülen videoları izleyip, Gülen'in kitaplarını okuduklarını söyledi. Göreve başladıktan sonra da kendisiyle örgüt üyelerinin irtibata geçtiğini belirten Hakan A., "Benimle Ankara’da irtibat kuran kişi öğretmendi. Kızılay'da bir kafede buluştuk. Bana ‘dinini kurtarmak için bizimle beraber devam et’ dedi. 3-4 kere bu kişiyle görüştüm. 2009-2013 yılları arasında Çorum, 2013-2015 yılları arasında da Ağrı-Patnos’ta görev yaptım. Buralarda da örgütle irtibatım devam etti” dedi.

“DAVADAN AYRILIRSAN İKİ BÜKLÜM OLURSUN”

TSK'da bulunduğu süre kendisinden sorumlu mahrem imamlarla ankesörlü telefondan irtibat kurduğunu itiraf eden Hakan A., “Bir dönem Ağrı’da görev yaptığım sırada Eşref isimli şahısla 1 ay boyunca iletişimimizi ankesörlü telefondan değil, kendisinin yüklediği 'Kakao Talk' programı üzerinden yapmamızı istedi. ‘Neden?’ diye sorduğumda ‘cemaatle bağlantılı olduğun çıkarsa, meslekten ihraç ederler’ dedi” ifadelerini kullandı. Ankara’da aynı hücrede bulunduğu kişilerin isimlerini veren Hakan A., “Bir arkadaş 17/25 Aralık sürecinden dolayı görüşmek istemiyordu. Görüşmeye gelmesi için çok baskı yapıyorlardı. ‘Davadan ayrılırsan çocuklarından çekersin, iki büklüm olursun’ gibi şeyler söylüyorlardı” diye konuştu.

“15 TEMMUZ GÜNÜ TELEFONUMA MESAJ GELDİ”

İfadesinde, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden 3 gün önce kendisinden sorumlu Ömer kod adlı örgüt üyesinin evine geldiğini söyleyen Hakan A., "Telefonumu alarak aşağıya inmemi istedi. Evimin önünde arabada buluştuk, arabada telefonuma Line programını kurdu ve 'bir ablamız rüya görmüş büyük deprem olacakmış' dedi. Bana bu program üzerinden dua göndereceğini bunları okumamı istedi. 15 Temmuz 2016 tarihinde 'Line' programı üzerinden telefonuma 'TSK yönetime el koymuştur, birliklerinize gidin' şeklinde mesaj geldi. Beynimden vurulmuşa döndüm ve programı telefonumdan sildim. Bunalıma girdim ve 3 gün boyunca evden hiç çıkmadım. Pazartesi günü de işe gittim örgütle irtibatım bu tarihten sonra koptu" diye konuştu.

Mahkemeye gönderilen iddianame, Hakan A.'nın, etkin pişmanlık hükümleri gereği alacağı cezadan indirim yapılması istenilerek, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla yargılanması talep edildi.

15 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Erzurum'da FETÖ/PDY'nin mahrem yapılanmasında yer alan asker ve onlara imamlık yapanlara yönelik geçen yıl operasyon düzenlendi. Örgütün hava astsubay yapılanmasında olan askerlerin ve imamların itirafçı olması ile deşifre olan uzman çavuş A.T., 8 Kasım 2017'da gözaltına alındı. İtirafçı olan A.T., tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 26 sanık hakkında Erzurum 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Hazırlanan iddianamede A.T.'nin 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi ve etkin pişmanlık kapsamında verilecek cezada indirim yapılması talep edildi. İtirafçılar, A.T.'nin 2012-2017 yıllarında 'hava uzman çavuşlar' grubunda yer aldığını, toplantılara katılıp himmet verdiğini söyledi.

“YANIMA GELME TAKİP ET”

Etkin pişmanlık kapsamında ifade veren A.T., örgütle 2007 yılında tanıştığını söyledi. Eskişehir'de çalıştığı dönemde cuma namazına giderken tanıştığı Furkan kod isimli kişinin daveti üzerine evine gittiğini anlatan A.T., "Aynı yıl Erzurum'a tayin oldum. Bu kişi beni ankesörlü telefonla aradı. 'Sana bir numara vereceğim, bu şahsı ankesörlü telefonla ara, onunla bir görüş' dedi. Bana verdiği cep numarasını ankesörlü telefonla aradım. Şahıs bana kendisini Cihangir olarak tanıttı. Erzurum Dumlu İş Merkezi önünde buluşacağımızı söyleyerek kıyafetimi sordu. Kırmızı renk mont giydiğimi söyledim. Bana kendisini tarif etti, 'beni görürsen yanıma gelme, takip et' dedi. Belirtilen yerde ve zamanda bu şahısla buluştum, dediği gibi yanına gitmedim, kendisini takip ettim, kendi evine götürdü. Bu şahısla kendi evinde toplantılara başladık. Yaklaşık bir yıl sadece bana namaz kıldırdı, kitap ve örgütsel bir ders vermedi" diye konuştu.

“15 TEMMUZ SONRASI LOJMANA TAŞINDIM”

Daha sonra kendisine sohbet veren kişilerin değiştiğini ifade eden A.T., 2011 ya da 2012 yıllarında öğretmen olan Mümtaz kod isimli Y.K.'nın evinde toplantılara devam ettiklerini belirtti. Çocuk sayısının fazla olması nedeniyle himmet vermeyi kabul etmediğini aktaran A.T., itiraflarına şöyle devam etti:

"Bu şahıs benden askeri birlik ve beraber çalıştığımız iş arkadaşlarım hakkında bilgi istemeye başladı. Bana genelde personelin içki içip içmediğini, oruç tutup tutmadığını, vb. konuları sordu, bildiğim kadarı ile anlattım. 17/25 aralık süreci sonrasında tedbiri arttırdılar. Ancak toplantılara devam ettik. Darbe girişiminden haberim yoktu. Senelik iznimi geçiriyordum, olayı televizyondan öğrendim, birlikten çağırdılar, görev yerime geçtim. Darbe girişiminden sonra askeri lojmanlara taşındım. Kendim, sorumlu imam Mümtaz kod isimli şahsın evine gittim. Kendisine 'hain darbe girişimini siz mi yaptınız?' diye sordum. Bana 'Karışık işler var biz yapmadık, bundan sonra benim evimde 3 ayda bir toplantı yapacağız dedi' ve ayrıldık. Bundan sonra bu şahısla 2017 yılının temmuz ayına kadar evine giderek görüştüm. Bu dönemde benden bilgi ve himmet istemediler. Kesinlikle bir grup oluşturmadılar, benimle birebir görüştüler. Uzman çavuş olduğumdan, başka devrem olmadığını düşünüyorum. Bu sebeple grup oluşturmamışlardır. Örgüt sadece kontörlü telefonla benimle irtibata geçti. Ben hiçbir program kurmadım."

Örgütün talimatıyla Saadet Partisi ve BBP'nin seçim barajı ve hazine yardımıyla ilgili başvuru yaptırıldığı, bunun akıl hocası ve takipcisinin de kendisi olduğu iddiası konusunda, "Bu da gizli tanığın iftirasıdır. Adı geçen parti yetkililerine sorulabilir" diyen Altan, sivil imam tarafından verildiği öne sürülen patates hatla ilgili olarak şunları anlattı:

"Kullandığım tek bir telefon hattı vardır. Adı geçen sivil imamı tanımıyorum. Bazı şüphelilerle HTS baz bilgilerinin çakıştığı belirtiliyor. Evimin olduğu bölgede, AYM üyelerinin yanı sıra Başbakanlık, bakanlık personeli, Başbakanlık Müsteşarı, MGK Genel Sekreteri, Yargıtay Başkanı ve Başsavcının ikameti de var. Onlarla da sinyal tespiti mümkündür. Telefonum 16 Temmuz'da 16.30'da kapatıldı. Bana tahsis edildiği öne sürülen telefonun ise saat 21.07'ye kadar başka istasyonda sinyal verdiği görülüyor."
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık