stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ALBAYDAN ÇARPICI İFADE!

ALBAYDAN ÇARPICI İFADE!
  • 28 Eylül 2018, Cuma 17:28

15 Temmuz’dan bir ay önce üssü ziyaret eden kimdi

 

Akıncı davasında 15 Temmuz'da Meydan Harekat Tabur Komutanı olan Albay Nihat Altıntop müşteki sıfatıyla dinlendi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Akıncı davasında 15 Temmuz'da Meydan Harekat Tabur Komutanı olan Albay Nihat Altıntop müşteki sıfatıyla dinlendi.

“YURTTA SULH HAREKATININ BAŞLADIĞINI SÖYLEDİ”

Daha önceki ifadelerini tekrarlayan Altıntop, o gün TMH olabileceğini kendisine sanıklardan Ahmet Özçetin'in söylediğini, hava sahasının kapatıldığı bilgisini iletince de, "Uçuş yasağı kalkacak" dediğini anlattı. Üsse gittiğinde o güne kadar hiç olmadığı kadar çok sayıda sivil araç ve sivil personel gördüğünü belirten Altıntop, özetle şunları söyledi:

"Kuleye çıktım. Mustafa Erez oradaydı. Çok fazla gelen giden olacağı için Hakan Karakuş tarafından gönderildiğini söyledi. Saat 21.30'da Ahmet Özçetin'i aradım. Uçuş yasağı için, 'O emri veren tutuklandı. Başkaları da tutuklanacak' dedi. Uçaklar kaldırılmaya başlayınca Hakan Evrim'in, 'yurtta sulh diyenler indirilecek' talimatı verdiği bilgisi gelince Ahmet Özçetin'i aradım, ulaşamadım. Bir süre sonra o aradı, yurtta sulh harekatının başladığını, bunu icra ettiklerini söyledi."

“‘KAYINPEDERİNLE BAĞLANTI KURSANA’ DEDİM”

Kulede kendileriyle hiç temas kurmadan iniş kalkışlar başlayınca, 141. Filoya gittiğini, ama silahlı kursiyerlerin kendisini içeri sokmadığını, aracıyla dönerken radyodan Başbakan'ın 'küçük bir grubun kalkışması' şeklindeki açıklamasını duyduğunu belirten Altıntop, şöyle devam etti:

"Bunu duyunca, ihanet merkezinin üssümüz olduğunu anladım. İniş kalkışlar da 141. filodaki deskten yönetiliyordu. Kuleye çıktım. Hakan Karakuş da gelmişti. 'Filonda neler oluyor? Kayınpederinle bağlantı kursana' dedim. Hep geçiştirdi. Kayınpederine ulaşamadığını söylüyor, ama bir yandan da telefondan sürekli mesaj yazıyordu. Onun da küçük bir kızı var, en son, 'Çocuklarımızı da mı düşünmüyorsun?' dedim. Sadece boş boş baktı. Cevap vermedi."

Darbeciler tarafından derdest edildiğini kaydeden Altıntop, kurtulduktan sonra gördüğü generallerden söz ederken Akın Öztürk için, "Pozisyonunu tam anlamadım" ifadesini kullandı.

“MİT'İN DAHLİ VARMIŞ GİBİ BİR ALGI OLUŞTURMA AMAÇLIDIR”

O gece MİT'ten bir isimle sık sık görüşen ve darbeden 1-1.5 ay önce MİT'ten gelen 40-50 kişilik bir heyete üssün kritik bilgileri hakkında brifing verdiği öne sürülen Altıntop, bu konuda da şu açıklamaları yaptı:

"MİT'ten K.....'u eşlerimiz iş arkadaşı. 15 yıldır tanışıyoruz. Neler olduğunu anlamak için aradım. Gelişmelerle ilgili bilgi verdim. Bana herhangi bir talimat vermedi. Ahmet Özçetin 1.5 ay önce Genelkurmay Başkanın danışmanı olduğunu söylediği Orhan Yıkılkan'ı kuleye getirip, üs hakkında çok detaylı bilgi verdi. O zaman ziyaret olarak değerlendirdiğim bu olayın şimdi keşif olduğunu değerlendiriyorum. MİT heyetinin ziyareti, Ahmet Özçetin tarafından kurgulanan, yalan beyanlara dayanan, yaşanan olayda MİT'in dahli varmış gibi bir algı oluşturma amaçlıdır ve örgütsel faaliyetin devam ettiğini göstermektedir.

MİT ekibine kulede mühimmat vs. hakkında bilgi verdiğim kesinlikle gerçek dışıdır. Zaten bu tür heyetlerin ziyareti ve verilecek bilgilerin koordinasyonu Ahmet Özçetin'in yetkisindeydi. Bize ‘MİT’ dense de gelen gerçekten MİT mi, FETÖ'cü başka bir ekip miydi bilemem. Bahsedilen grubun hiçbir faaliyetine katılmadım. Kuleye de gelmediler. Zaten küçücük kulede bu bilgileri vermek mümkün değil. Sadece TAİ tarafında Solo Türk gösterisini izlerlerken, yanlarına gittim, sadece selam verdim. Onlarla ilgilenen Ahmet Özçetin ve Hakan Karakuş'tu. Anlattıkları kurgu ve yalandır."

ONU AŞIRI NEŞELİ GÖRDÜM

Sanık Avukatlarından Erhan Tokatlı'nın, BHHM'yi değil MİT'çi arkadaşını aramasının sebebini sorması üzerine Altıntop, "Komuta heyetimize ya ulaşamadık ya güvenemedik" dedi. Avukat Tokatlı, ilk uçaklar kalktıktan sonra neden itfaiye aracı ve diğer araçlarla pisti kapatıp kalkış ve inişleri engellemediğini sordu. Altıntop, bu tedbirleri darbecilerin engel olabileceğini değerlendirdiğini söyledi.

Altıntop, bir başka avukatın Akın Öztürk'ü ilk ne zaman gördüğü sorusunu ise şöyle cevaplandırdı:

"Onun varlığından ilk haberdar olduğum an, serbest kaldıktan sonra gördüğüm andır. Diğer komutanlar hüzünlüydü. Ama onu aşırı neşeli gördüm. O yüzden anlayamadım. Diğer komutanların vücut dillerinden farklı bir vücut dili vardı."

Duruşmaya öğlen arası verildiğinde bir sanığın, "Altıntop" diye bağırdığı, mağdur-müşteki sıralarından da, "Altıntop ananı b........" karşılığının verildiği duyuldu.

“KENDİSİNİN TUTSAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Duruşmanın saat 14.00'te başlayan öğleden sonraki bölümünde Nihat Altıntop, avukat ve sanıkların sorularını cevaplandırmaya devam etti. Avukat Ahmet Akpınar o akşam TMH konusunda darbeci olmayan BHHM ve radar merkezine bilgi verilmemesi emrini kimin verdiğini, kendisinin ne yaptığını, daha önceki TMH'larda böyle bir olup olmadığını sordu. Altıntop, "Biz Ahmet Özçetin'le konuşurken bu emri verdi. Ben de dillendirdiğimi düşünüyorum. Daha önce BHHM ve radara bilgi verilmediği olmadı" dedi.

Avukat Fatma Çiftlik de saat 04.20 gibi derdest edildiğini belirten Altıntop'a, bariyer atölyesinde çalışan bir tanığın, "Nihat yarbay yanıma geldi. Kendisinin tutsak olduğunu söyledi. Sonra tekrar kuleye döndü" şeklindeki ifadesini hatırlatıp, şunları sordu:

"Bariyer atölyesine saat 01.00-02.00 gibi gittiğinizi belirttiniz. Bu saatte tutsak olmadığınız halde neden tutsak olduğunuzu söylediniz? Niye kuleye döndünüz, 04.20'ye kadar tutsak olmak için mi beklediniz?"

Altıntop, bu sorulara şu cevabı verdi:

"Böyle bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. Belki her yerin tutulduğu, bir şey yapamadığımız anlamında söylemiş olabilirim. Ama tutsak alinmamışken, tutsak olduğumu söylemem mümkün değil. Tutsak olsam kuleye dönemem ki!.. Son ana kadar darbenin önlenmesi için mücadele ettim."

 

"HERHANGİ BİRİSİNDEN SİZİ DERDEST ETMESİNİ İSTEDİNİZ Mİ"

Sanıklardan Özcan Murat Doğan, kuledeki ses kayıtlarından Altıntop'un darbe olduğu anlaşıldıktan sonra yaptığı konuşmalardan bazı ifadeleri okuyunca Altıntop, şunları söyledi:

"O tapelerdeki her şey konuşulmuştur. Bu tapeleri reddetmiş bile olsanız bile gerçektir. Ancak tüm dosyayı okudum, böyle bir kayıt göremedim. Gerçekten var mı, yoksa sanık 2.5 yıllık hapislik sürecinde uyduruyor mu, bilemiyorum. Diğer sanıklar da, 'şu saatte hala konuşuyordu' diyebilir. Ben ne olduğunu anlamak için orada olmak zorundaydım."

Sanıklardan Mustafa Azimetli'nin, "Herhangi birisinden sizi derdest etmesini istediniz mi?" şeklindeki sorusu  üzerine Altıntop, "Hayır, kimseden beni derdest etmesini istemedim" dedi. Azimetli, kulede birlikte hareket ettiği personelden ikisinin itirafçı olduğunu, birisinin de FETÖ'den ihraç edildiğini hatırlatıp, bundan rahatsızlık duyup duymadığını sorunca, Altıntop, çok rahatsız olduğunu söyledi.

“SÜREKLİ TELEFONLA MEŞGULDÜN VE YAZIYORDUN, ANI MI YAZIYORDUN”

Sanıklardan Akın Öztürk'ün damadı Hakan Karakuş da Altıntop'a çok sayıda soru yöneltti. Karakuş'un, "Kulede telsizde herhangi bir talimat verdiğime şahit oldu mu?" şeklindeki ilk sorusunu Altıntop, "Derdest edilene kadar kulede sürekli bulunmadım. Oraya, buraya gittim. O sürede telsizde konuştuğuna hiç şahit olmadım" diye cevapladı. Sonrasında şu diyaloglar yaşandı:

Karakuş: 'Uçuş emniyetini sağlamaya karar verdik' dedi. Bu kararı alanlar kimdi, ben var mıydım?

Altıntop: Hayır, yoktu.

Karakuş: Uçuş kontrol benim görevim ve benim haberim yok.

Altıntop: Sanığın, uçuş emniyetinden ziyade darbenin emniyetine yönelik çalışmalar yaptığını düşünüyorum.

Karakuş: Telefonda mesaj yazdığımı öne sürdü. Tüm HTS kayıtları elinizde, tek bir mesajım yok. Ne yazmışım?

Altıntop: Sürekli telefonla meşguldün ve yazıyordun. Anı mı yazıyordun?

Karakuş: Anlattıkları benim ifadelerimi doğruluyor. Durumumuz arasında hiçbir fark yok. Tek fark, benim MİT'ten arkadaşım yok. Ben, MİT'ten arkadaşım olmadığı için mi tutukluyum?

“YETER ARTIK”

Sorular sırasında müşteki ile sanıklar arasında karşılıklı diyalog şeklinde tartışmalar yaşanınca Mahkeme Başkanı Selfet Giray, "Yorulduk ya!.. Bu ne?.. Lütfen karşılıklı diyalog kurmayın. Yeter artık ya!.." diye bağırdı.

Sanıklardan Mustafa Erez'in soruları üzerine Altıntop, şunları söyledi:

"Sana neden güvenemediğimi, hakkında neden soru işaretleri olduğunu anlatayım. Ben, Özcan Murat Doğan'la tartışırken pasif kaldın. Darbeye karşı herhangi negatif bir tavrını hissetmedim."

Erez, her ikisini de tanımadığını, iki komutan arasında böyle bir tartışma olmasının şaşkınlığını yaşadığını belirttikten sonra Altıntop'un ertesi gün kendisini iki kez arayıp, üsse gelen askeri savcılarla ilgilenmesi talimatını verdiğini, bunun kayıtlarının dosyada olduğunu kaydetti. Altıntop, "Hatırlamıyorum" dedi.

Eski kursiyer teğmen Selahattin Yıldız, Altıntop derdest edilirken müdahale etmemekle suçlandığını belirterek, "Peki biz müdahale etmedik de çok güvendiğiniz, kahraman dediğiniz personel ne yaptı? Sadece telefon salladı"deyince Altıntop, "Ne sallayacaktı?" karşılığını verdi. Yıldız da, "Telefon sallamakla kahraman olunmuyor" dedi.

Nihat Altıntop'un beyanlarının tamamlanmasından sonra saat 19.05'de bugünkü celse sonlandırıldı.

 

Kaynak: ODA TV

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU KARARI İLE  ALBAYIN İLİŞİĞİ KESİLDİ YÜKSEK DİSİPLİN KURULU KARARI İLE ALBAYIN İLİŞİĞİ KESİLDİ

1072 ALBAY EMEKLİ EDİLİYOR! 1072 ALBAY EMEKLİ EDİLİYOR!

10 ALBAY TUTUKLANDI! 10 ALBAY TUTUKLANDI!

J.ASTSUBAY KARAKOLDA GÖZALTINA ALINDI, J.ALBAY YAKALANDI! J.ASTSUBAY KARAKOLDA GÖZALTINA ALINDI, J.ALBAY YAKALANDI!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık