stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

AKAR GÖREVDEN ALMIŞTI! İSTENE CEZA BELLİ OLDU!

AKAR GÖREVDEN ALMIŞTI! İSTENE CEZA BELLİ OLDU!
  • 25 Ekim 2019, Cuma 8:01

Kritik davada tansiyon yükseldi: “Bu adamlar idamla yargılanıyor”

Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında Adli Müşavir, hakim ya da savcı olarak görev yapan isimlerin yargılandığı davada, Savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

15 Temmuz döneminde Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında Adli Müşavir, hakim ya da savcı olarak görev yapan isimlerin yargılandığı davada, Savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde yaklaşık 3 yıldır devam eden davada, savcının mütalaasından önce söz isteyen 1 numaralı sanık Muharrem Köse, MSB'nin gönderdiği Askeri Hakimler Komisyonu raporundan kendilerine kurulan kumpasın belgesinin çıktığını öne sürerek, mütalaayı etkileyeceğinden bu konuda bilgilendirme yapmak istediğini söyledi.

Köse, "Görevlendirme listelerinin kaynağına ulaştım" dedi. Talebi reddedilen Köse, "Görevlendirme listesinin kaynağını açıklayacağım diyorum" sözleriyle tepki gösterdi.

Bazı sanıkların avukatı Muhammet Akçay da, "Bu adamlar idamla yargılanıyor, müsaade edin konuşsunlar" dedi.

Mahkeme Başkanı Şuayıp Arslan'ın, "Ben söz vermeyeceğim demedim. Önce Savcı mütalaasını versin" açıklamasından sonra bazı avukatlar, Üye Hakim Tevfik Fikret Gerçek'in sosyal medya hesabından bu davayla ilgili, "Öldürme ve infazdan" söz eden paylaşımlar yaptığına dikkat çekerek, Gerçek'i davadan çekilmeye davet ettiler.

“TÜRK DEVLETİNİN BEKASINA VE TÜRK ORDUSU'NA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN…”

Bu beyanların ardından Savcı Emin Yıldırım, mütalaasını açıkladı. Savcı mütalaasında, Muharrem Köse için ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

Savcı, Köse hakkında şu gerekçelerle bu cezayı istedi:

"Yasal emir verilmediği halde karargahta kalması, diğer sanıklarla irtibat halinde olması, Cemil Turhan ile birlikte hareket etmesi, özünde Türk Devletinin bekasına ve Türk Ordusu'na karşı gerçekleştirilen Kozmik Oda, Ergenekon, İzmir Casusluk davası olarak bilinen FETÖ/PDY'nin kumpas davalarında görev ve konumunu kullanarak örgütün amaçları doğrultusunda etkin rol oynaması, devletin en mahrem bilgi ve belgelerini sözde savcı ve bilirkişilere teslimini sağlayıp, kopyalanarak yurtdışına çıkmasına hizmet etmesi, görevlendirme listesinde yeniden Adli Müşavirliğe getirilmesi, operasyonel hat kullanması, mahrem imamla irtibatının olması."

Savcı, Köse'den sonraki Adli Müşavir Hayrettin  Kaldırımcı ve yardımcısı Oğuz Akkuş hakkında da ağırlaştırılmış müebbet istedi. Dönemin MSB Askeri Adalet İşleri Başkanı Mehmet Ali Almış ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri Mehmet Emin Yapar için de ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

15 Temmuz döneminde Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıklarında görev yapan adli müşavir, hakim ve savcıların yargılanmasına devam edildi.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada dün Savcı, esas hakkındaki mütalaasını sunmuş ve aralarında Genelkurmay eski adli müşavirleri Muharrem Köse ile Hayrettin Kaldırımcı'nın bulunduğu 6 tutuklu sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis, tutuksuz 13 sanığın ise örgüt üyeliğinden cezalandırılmasını istemişti.

Davanın bugünkü celsesinde sanıkların tahliye ve diğer konulardaki beyanlarının alınmasına devam edildi. Tutuklu sanıklardan MSB eski Askeri Adalet İşleri Başkanı Mehmet Ali Almış, fişlemeleri yaptığı öne sürülen İzmir casusluk kumpası mağduru, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri Mehmet Yüzbaşıoğlu'nun bu davanın hem şikayetçisi hem müştekisi hem tanığı hem de savcısı olduğunu iddia etti. Almış, "Haksız yere tutukluyum, tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Tutuklu sanık Kara Kuvvetleri Komutanlığı eski adli müşaviri Mehmet Emin Yapar ise kendisine yönelik suç isnadını öğrenemediğini belirterek, HTS kayıtlarını inceleyen bilirkişilerin gizli tutulmasını, "Gizli bilirkişilik diye bir müessese mi var" sözleriyle eleştirdi.

Yapar, özetle şunları söyledi:

"3.5 yıldır anlatıyorum. Tanıklar anlattı, ama hala 'Karargahta kaldı' deniyor. Ben karargahta kalmadım, Kurmay Başkanı çağırdığı için gittim. Odama giren silahlı kişiler var. Kimsenin başına gelmesin, ama heyetin empati yapmasını istiyorum. Ne yapabilirdim? AVM'lerin ortasında cinayet işleniyor. Onlarca kişi var. Kimsenin müdahale ettiğini gördünüz mü veya bir Cumhuriyet Savcısı onlar hakkında, 'Niye müdahale etmedin' diye soruşturma açıyor mu? 'Kamera görüntülerinden anlaşılmıştır' deniyor. Kamera görüntüsü yok ki. 

İlk duruşma savcısı tanıkları dinledikten sonra 22 Haziran 2018'den itıbaren tahliyemi talep etti. Şimdiki savcı ise ağırlaştırılmış müebbet istiyor. Bu büyük bir çelişki değil mi? Yeminli tanıklara inanılmıyor mu? Delil yokken tutukluluğumu devam ettiriyorsunuz."

"FACEBOOK'TAN PAYLAŞIMLARI VAR..."

Genelkurmay eski savcısı Ali Müjdat Eski de beyanına şöyle başladı:

"Yine usulü bir hataya dikkat çekmek istiyorum. Aslında bizim leyhimize bir durum, kararın bozulacağının işareti. Üye hakimle ilgili reddi hakim talebini karara bağlamadan mütalaa veriliyor, beyanlar alınıyor."

Eski'nin bu sözleri üzerine araya giren Mahkeme Başkanı Şuayıp Arslan, "Hakim Bey'in 15 Temmuz'un peşinden 2016'da sosyal medya hesabından, herkesin görmesine kapalı olan Facebook'tan paylaşımları var. Tek tek okuyamam. Benzer talepler gelebileceği için hepsini toptan değerlendireceğimizden savunmaları alıyorum" açıklamasını yaptı.

Sanık Avukatlarından Muhammet Akçay, Başkan'a, "Söylediğiniz şeyler doğru değil" diye tepki gösterirken, Müjdat Eski, "Darbeyle ilgili paylaşımlar ne" sorusunu yöneltti.

Eski, savunmasına şöyle devam etti:

"Bizim illa cezalandırılmamızı isteyenlar var. Birileri bizimle uğraşıyor. Bilirkişi tespitleri hatalı. Bilirkişi nasıl bir yeteneğe sahip? Kim? Hangi vasıfta bir adam, bilmiyoruz. Muallak, gaipten gelmiş gibi bir şahıs. Bana göre oluşturulmuş kayıtlar var. BTK bunları niye, nerede, hangi şartlarda, kimin sorumluluğunda muhafaza etmiş? Siz bunu hiç mi merak etmiyorsunuz? Neymiş, bu cep telefonu aranmış, o halde terör örgütü üyesisin. Bu kesinlikle şizofrenik bir bakış açısı. MİT söylüyorsa, doğrudur! Operasyonel hat kullanımıyla ilgili çalışma yapmış mı, yapmamış mı, bunu da merak etmemiş, sormamışsınız. Bu nasıl hukuki bir yargılama süreci? Davayı uzatma amaçlı denilerek, tüm taleplerimiz reddediliyor. Cezaevinde yatan biziz. Davanın uzamasından rahatsız olan siz... Nasıl oluyorsa? Bunun hesabını hem bu dünyada hem öbür dünyada nasıl vereceksiniz, merak ediyorum. İnşallah burada verirsiniz de öbür tarafa kalmaz. Biz de görür, biraz rahatlarız. Suç işliyorsunuz, işlemeye ısrarla devam ediyorsunuz. Eski bir meslektaşınız olarak, 'Suç işlemeyi bırakın' diyorum."

Son tutuklu sanık Oğuz Akkuş da, "Bu iddianameye ancak böyle bir mütalaa yakışırdı. Fişleme listelerini ve kumpası anlattığı için Muharrem Köse'yi tebrik ediyor, teşekkür ederim. Dava ve sözde görevlendirme listesi yeni bir seyir kazandı. Bunun değerlendirilmesi, araştırılması gerekir. Çünkü fişlemeler ile görevlendirme listesi arasında müthiş benzerlikler var" dedi.

"POKER OYUNCUSU GİBİSİNİZ, TEBRİK EDİYORUM" 

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde tutuksuz sanıkların beyanları alındı. Eski hakim Erhan Ermişoğlu, hakkındaki ardışık aranma iddiasının ve bilirkişi raporunun gerçekdışı olduğunu anlattıktan sonra üye hakim Mehmet Tevfik Gerçek'le ilgili reddi hakim talebine değinip, paylaşımlarının 2017-2019 arasında devam ettiğini ve herkese açık olduğunu belirtince Başkan Şuayıp Arslan, "Ben bir açıklama yaptım. Herkese açık değil o paylaşımlar. Hakim Bey, herkese açık olmayan bir hesap olduğunu söyledi" dedi.  

Av. Akın Uyar ise üye hakimin hesabının düne kadar herkese açık olduğunu bildirerek, şöyle konuştu:

"Sanıkların delil saklaması olabilir, ama bu dosyada hakim delil saklıyor. Talebimizi red gerekçeniz bu olursa üzülürüz."

Başkan Arslan'ın, "Paylaşımlar usulsüz ele geçirildiyse, suç olduğunu da hatırlatırım" uyarısının ardından Ermişoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"2016 ve 2018'de iki kez aynı paylaşımı yapmış. Köpeğin üzerinde FETÖ yazıyor, ipleri de ABD'nin elinde şeklinde bir görsel. Bize her baktığında böyle gördüğünü düşünüyorum. 'Böyle değilim' diyorum. Savcı, 'Öylesin' diyor. Hakim de böyle düşünürse, ben yargıya nasıl güveneceğim. Bir hakimin, 'Kökünü kurutmak' gibi bir amacı olamaz ve önüne gelen davalara böyle bakamaz. Kararını çoktan verdiğini, hakimden çok bir siyasetçi veya bu kararı verenlerin ajanı gibi davrandığını düşünüyorum."  

Sanıklardan Mustafa Eruyarı'ın beyanından sonra yeniden söz alan Av. Akın Uyar, üye hakim Gerçek'le ilgili olarak, "Doğru yaptığını düşünüyorsa, kaldırmayacak, arkasında duracak. Sayın Başkan sizin, usülsüz ele geçirildiyse, suçtur' uyarınız da hukuka aykırı. Hakim Bey'in arkadaşlarından birisinin hesabından da alınmış olabilir ki, bu bile değil. Herkese açık. Red talebinde bulunmuyorum, kendisinin çekilmesi gerekir. Hakkında HSK'ya suç duyurusunda bulunmasını istiyorum" dedi.

Sanıklardan Nazmi Şengül de Başkan ve kıdemli üyenin olmayıp, üye hakim Mehmet Tevfik Gerçek'in başkanlık ettiği celsede tutuklandığını hatırlatıp, şunları söyledi:

"Güvensiz, adil olmayan bir ortamda yargılandığımı düşünüyorum. Mahkemenizden de adil bir karar çıkacağına inanmıyorum. Çünkü tüm müzekkereleri o üye hakim imzalıyor. Dışarıdaki algı, mahkeme başkanının, mahkemeyi yönlendirenin ve cezayı verenin o olduğu yönünde. Siz ve kıdemli üye poker oyuncusu gibisiniz, tebrik ediyorum. Ancak o, 'Siz kimsiniz' der gibi müstehzi gülüşler atıyor. Dava töhmet altında kalmasın, çekilsin. Aramızda sebebini bilmediğim bir husumet oluştu."

Erhan Alp'in beyanının ardından yarın devam etmek üzere bugünkü celse sonlandırıldı.

Kaynak: ODA TVHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık