stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

4'Ü TUTUKLU 10 ASTSUBAY HAKİM KARŞISINDA!

4'Ü TUTUKLU 10 ASTSUBAY HAKİM KARŞISINDA!
  • 07 Aralık 2018, Cuma 20:29

Bolu'da Fetö Sanığı Astsubaylar Hakim Karşısında

Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan, açığa alınan 4'ü tutuklu 10 astsubayın yargılanmasına başlandı.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında görevdeyken açığa alınan, "silahlı terör örgütüne iye olmak" suçlamasıyla yargılanan tutuklu, tutuksuz sanıklar ve avukatları ile yakınları katıldı.

Mahkeme Başkanı Seyfi Han, kimlik tespiti ve iddianame özetinin okunmasının ardından, yargılamanın daha sağlıklı yürütülebilmesi için Türkiye'de ilk defa yapılan bir çalışmayı uygulayacaklarını söyledi.

Davada adı geçen mahrem imamların tamamının HTS ve baz istasyonu kayıtları ile sanıkların HTS ve baz kayıtlarının karşılaştırılacağını aktaran Han, "Mahrem imamların aramaları toplantı yapmak için gerçekleştirdiği söyleniyor. Mahrem imam, arama yaptıktan sonra sanıklarla buluşup buluşmadığını belirlemek için çalışma yapacağız. Söz konusu aramalardan sonra en az 1 ay içerisinde sanık ve mahrem imamın aynı bazda olup olmadığı incelenecek." dedi.

Mahkeme başkanının açıklamasının ardından sanıklar savunmalarını yapmaya başladı.

Duruşmaya SEGBİS aracılığı ile bağlanan A.İ, hakkındaki "ardışık arama" suretiyle örgüte dahil olduğu yönündeki suçlamaların asılsız olduğunu savundu.

Sanık A.İ, hayatının hiçbir döneminde yolunun "cemaat olarak bilinen yapı" ile kesişmediğini de öne sürerek, "Şimdiye kadar hiçbir örgütün üyesi, sempatizanı ya da destekçisi olmadım. Aleyhime öne sürülen delilleri kabul etmiyorum. Uzun süredir tutukluyum. Beratımı ve tahliyemi talep ediyorum." şeklinde konuştu.

Yine tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığı ile duruşmaya katılan sanık B.H, devlet okullarında okuduğunu, adı geçen örgütün hiçbir okul yurt ya da dershanesine gitmediğini savundu.

Sanık B.H, iddianamede yer alan iddialar ile tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, "Bolu'ya geldikten sonra mahrem imam olan Recep Batur ile irtibata geçtiğim iddiası da doğru değildir. Şahısla irtibatım olduğu doğrudur. Şahıs uzaktan akrabamdır. Bu nedenle kendisi ile irtibat kurmam gayet doğaldır. Kendisinin babası da imamlık yapmaktadır. Bir kız kaçırma olayı ile ilgili benden bilgi almıştır. Dolayısı ile yapılan aramaların örgütsel bağı kanıtladığını kabul etmiyorum." ifadelerini kullandı.

Tutuksuz sanık M.A. ise örgüt hakkındaki tüm bildiklerini emniyet ve savcılık sorgularında anlattığını, bunları aynen tekrarladığını söyledi.

Sanık M.A, Şanlıurfa'da görev yaptığı dönemde kendisiyle ilgilenen kişinin birlikler ve askerler hakkında sorular sorması üzerine yapıdan soğumaya başladığını ve iletişimi koparmaya çalıştığını ifade ederek, "Bu süreçte karakola gelerek benimle konuşmak istediler. Beni katalogla evlendirmek istediler ama kabul etmedim." dedi.

Bolu'ya atandığında lise arkadaşının vasıtasıyla, kendisini "Rıdvan" olarak tanıtan mahrem imamla tanıştığını aktaran M.A, telefonlarına cevap vermediği bu kişinin evine kadar gittiğini, bunun üzerine kendisiyle yaptığı görüşmede, telefonlarını açmadığı takdirde "şefkat tokadı" yiyeceğini söylediğini anlattı.

M.A, beyanlarının samimi olduğunu vurgulayarak, beratını istedi.

Tutuksuz sanık O.Ç. de örgütle lise yıllarında tanıştığını, o dönemde anne babasını trafik kazasında kaybettiği için ilgilenmelerinden memnun olduğundan bağ kurduğunu söyledi.

Sanık O.Ç, ilk başlarda 17-25 Aralık sürecinin komplo olduğunu düşündüğünü aktararak, "Terör örgütü propagandası yapmaya başladıklarını görünce kararımı verdim. Bu süreçten sonraki görüşmemizde Rıdvan isimli şahısla kavga etme noktasına geldik. Ondan sonra aramamalarını söyledim." diye konuştu.

Mahkeme heyeti, duruşmaya yarına kadar ara verdi.

 

***

 

Fetö'nün "Askeri Mahrem Yapılanması"Na Operasyon

Karabük merkezli 7 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "askeri mahrem yapılanması"na yönelik operasyonda gözaltına alınanlardan 5'i adliyeye çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ/PDY'nin "mahrem askeri yapılanması" soruşturması çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki mahrem yapılanmasının deşifre edilmesi amacıyla başlatılan çalışma sonunda Karabük merkezli 7 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 şüpheliden 5'inin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler S.S.A, M.A, Ö.Ç, Ö.H.A ve Ö.Y. yoğun güvenlik önlemleri altında Karabük Adliyesi'ne getirildi.

Şüphelilerin savcılık sorguları devam ediyor.

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ/PDY'nin "askeri mahrem yapılanması" soruşturması çerçevesinde, dün İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki mahrem yapılanmasının deşifre edilmesi amacıyla çalışma gerçekleştirilmiş, Karabük, İstanbul, Ankara, Antalya, Edirne, Malatya ve Bolu'da belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda örgüt mensuplarıyla ankesörlü telefon aracılığıyla görüşme yaptıkları gerekçesiyle aralarında muvazzaf, emekli ve meslekten ihraç edilen astsubayların da bulunduğu şüpheliler Ö.Y, O.H.A, Ö.Ç, E.B, S.S.A, Ö.F.S, M.A, N.D, E.Ç ve F.Ç'yi gözaltına alınmıştı.

 

***

 

Fetö Sanıklarına Hapis Cezası

Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında ayrı ayrı yargılanan 2 sanıktan birine 6 yıl 3 ay, diğerine 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalarda, tutuklu sanıklar açığa alınan astsubay Fahri Ü. ve Vergi Dairesinden ihraç edilen gelir uzman yardımcısı Muhammed Said G. ile avukatları hazır bulundu.

Sanık Fahri Ü, "2013 yılında ardışık aramayla 2 defa arandığı" iddiasını, aradan çok zaman geçtiği için hatırlamadığını söyledi.

Arayanları tanımadığını, bu yapıyla hiçbir bağı olmadığını öne süren sanık, tahliyesi ve beraatini istedi.

Muhammed Said G. de tanık beyanlarında, örgütün, bu yapıdan ayrılan ya da bağlantısı kopmuş kişileri tekrar kazanmak amaçlı yürüttüğü ve "ümitçilik" olarak adlandırdığı faaliyeti yapmadığını, ilk defa duyduğunu iddia etti.

Esnaf ve öğrencilerden sorumlu olduğu iddiasını da kabul etmeyen sanık, beraati ve tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan Fahri Ü'ye 6 yıl 3 ay, Muhammed Said G'ye ise 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ayrıca Fahri Ü'nün tahliyesine hükmedildi.

 

***

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Darbe Girişimi Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlerle ilgili 142 kişinin yargılanmasına tanık beyanlarıyla devam edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tanıklar, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Tanık Arslan S, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanma başvurusu kapsamında KKK'deki darbe girişimi davası sanıklarından eski binbaşı Murat Veske hakkında beyanda bulundu.

Arslan S, FETÖ ile 1990'lı yılların başında tanıştığını ve örgüt abilerinin yönlendirmesiyle 1992'de Kuleli Askeri Lisesini kazandığını söyledi.

Murat Veske ile 1995-1999 yıllarında örgüt sohbetlerine katıldığını, İzmir'e tayini çıktıktan sonra bir daha görüşmediklerini belirten Arslan S, Veske'nin o tarihten sonra örgütle bağlantısı olup olmadığını bilmediğini savundu.

Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan tanık Ömer Y. de KKK'deki darbe girişimi davası sanıklarından eski üsteğmen Kurtuluş Kafalı hakkında verdiği beyanda, Kurtuluş'la Eskişehir'de üniversite öğrencisiyken 2012'de tanıştığını ve beraber sohbetlere gittiklerini anlattı.

Mahkeme huzuruna çıkan Kafalı'yı teşhis edemeyen Ömer Y, sohbete gittikleri ilk evi de gösteremeyeceğini fakat ikincisini gösterebileceğini söyledi.

Darbe girişimi sırasında vatani görevini yapan tanık İ.G. ise akşam saatlerinde uzman çavuş Gürkan Ayhan'ın emriyle içtimaya indiğini, ardından koğuşlara geçip birkaç saat beklediğini kaydetti.

İ.G, ikinci içtima emriyle "Özbek Garajı" olarak bilinen alana indiğini, burada rütbeli bir askerin konuşma yaptığını fakat ne dediğini duymadığını ifade etti.

İçtimadan sonra tekrar koğuşa çıktığını belirten İ.G, sabaha kadar burada beklediğini dile getirdi.

Kaynak: HABERLER.COM

FETÖ'DEN TUTUKLU TUĞGENERAL TAHLİYE EDİLDİ! FETÖ'DEN TUTUKLU TUĞGENERAL TAHLİYE EDİLDİ!

FETÖ'DEN TUTUKLU GENERAL HAYATINI KAYBETTİ! FETÖ'DEN TUTUKLU GENERAL HAYATINI KAYBETTİ!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık