stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

43 ASKERE OPERASYON! 40 SUBAY VE 3 ASTSUBAY...

43 ASKERE OPERASYON! 40 SUBAY VE 3 ASTSUBAY...
  • 22 Ekim 2019, Salı 19:03

TSK’daki gizli şifre işte böyle çözüldü

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklamada bulundu.
  
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamada FETÖ'nün askeri okullara nasıl sızdığına ilişkin çarpıcı bilgiler yer aldı.

Savcılık, 2013 yılında Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksekokuluna girenlerin yüzde 97’sinin FETÖ’cü olduğunu tespit etti.

Soruşturma kapsamında FETÖ’nün askeri okullara giriş mülakatlarında nasıl usulsüzlük yaptığının ilk kez deşifre edildiğine vurgu yapıldı.

ÖRGÜTSEL KOD SİSTEMİ

2013 yılında Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu personel alımlarına ilişkin olarak mülakat komisyonunda görev alan FETÖ’cü bir askerin itirafları ile bilgilerin elde edildiğine işaret edilen açıklamada itirafçı “Sistematik belirlenen aday numaralardan terör örgütü mensubu adaylarını yine örgüt mensubu komisyon üyelerinin tanıdıklarını, bunun da aday numaralarının ve kimlik numaralarının belirli hanelerdeki rakamların toplamından örgütsel bir kod sistematiğinin belirlenmesi yoluyla olduğunu, örgütsel kod sistematiğini kendisine örgütte kendisinden sorumlu sivil sözde imamın verdiğini, mülakata giren terör örgütü mensubu adaylara yüksek diğerlerine düşük not verilerek örgüt mensuplarının askeri okullara sızmalarının sağlandığını” itiraf etti.  

FETÖ itirafçısı ayrıca “Belirli hanelerdeki rakamların toplamından örgütsel kod sistemi belirleniyordu. 2013 yılında mülakata girenlere, örgütsel kod sistematiğinin verilen aday numaralarının 2'nci ve 3'ncü hanelerindeki rakamların toplamı 9, 10, 11 ve 12 olan şahıslar terör örgütü mensubuydu” açıkalmasında bulundu.

43 ASKERE OPERASYON

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında itirafçının ve elde edilen bilgilerin ışığında üç gün önce yapılan operasyonda gözaltına alınan isimler ise şöyle açıklandı:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca Silahlı Kuvvetlerimiz içerisine sızmış tüm örgüt mensuplarının deşifre edilmesine yönelik çalışmalara kararlılıkla devam edildiği,

 Bu kapsamda 18/10/2019 tarihi saat:01.00 itibariyle 2013 yılı mülakat komisyonlarında görev yapan, anlatılan şekilde kendilerinden sorumlu sivil sözde imamların talimatıyla örgüt mensubu adayları Deniz Harp Okulu ile Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna sızmasını sağlayan, örgütsel sabit hat (ankesörlü/ kontörlü) irtibatı bulunan/ haklarında örgüt mensubu oldukları yönünde itirafçı beyanları bulunan tamamı ihraç edilmiş/ emekli olan (7)’si Albay, (9)’u Yarbay, (9)’u Binbaşı, (13)’ü Yüzbaşı, (2)’si Üsteğmen, (3)’ü Astsubay olmak üzere (43) askeri personel hakkında üzerlerine atılı Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Kamu Kurumu Zararına Dolandırıcılık, Başkalarına Çıkar Sağlamak Amacıyla Nüfusunu Kötüye Kullanmak ve Görev Gereği Sahte Belge Düzenlemek suçlarıyla ilgili olarak eş zamanlı uygulanmak üzere yakalama ve gözaltı talimatı verilmiş, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Dairesi Başkanlığı koordinesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirilen operasyon sonucu (20) şüpheli yakalanmış, yakalanan şüphelilerden Yüzbaşı ve Binbaşı rütbelerindeki (2)’si etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebinde bulunarak örgütsel faaliyetleri kapsamında, 2013 yılı sınavı için kendilerinden sorumlu sivil imamların, yukarıda belirtilen aday numarası şifreye uyanların terör örgütüne mensup olduklarını, bu şahısları sınavda başarılı saymaları, diğer adayları elemeleri şeklindeki talimatı üzerine atılı suçu işlediklerini kabul ettikleri anlaşılmış, yakalanan şüphelilerin tamamı bugün itibariyle tutuklanmaları istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Diğer firari şüphelilerin aranmalarına devam edilmektedir.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca diğer geçmişteki tüm askeri okul mülakatlarındaki terör örgütü tarafından belirlenen aday numarası şifre kriptolojileri ile bu şekilde sızdırılan terör örgütü mensubu asker şahısların deşifresi işlemlerine kararlılıkla devam edilmektedir.”

SİLSİLE YOLUYLA HÜCRELERE TALİMAT

İstanbul Cumhurbiyet Başsavcılığı tarafından yapılan bilgilendirmede,

“15/07/2016 tarihli darbe girişimini Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisine sızdırdığı ve birebir/ 2-3’lü gruplar halinde örgütsel olarak “öğretmen” tabir edilen sivil unsura bağlılık yoluyla, birbirini tanımayan hücreler şeklinde örgütlediği mensuplarına, terör örgütü lideri Kaptan (K) Fetullah Gülen ve örgütün sözde TSK sorumlusu Namık (K) Adil Öksüz tarafından aşağıya doğru silsile yoluyla bir kısım hücrelere talimat verilmesi ve örgüt mensubu asker şahısların fiilen katılması yoluyla gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisine sızmış ve halen deşifre edilemeyen mensuplarının sayıca darbe girişimine katılanlara oranla daha fazla olduğu belirtildi.

RAKAMLAR VERİLDİ

Açıklama şöyle devam etti:

“(…) Bu yönüyle terör örgütünün Devletimizin Anayasal düzeni ve bekası açısından halen en büyük tehlikeyi ihtiva eden terör örgütü konumunda bulunduğu, asker şahıs örgüt mensuplarının deşifre edilmesine yönelik Cumhuriyet Başsavcılığımızca 29/11/2017 tarihinden bugüne kadar yürütülen soruşturmalar kapsamında örgüt içi iletişim yöntemlerinden biri olarak örgüt mensubu asker şahıslardan sorumlu sivil şahısların asker şahıslarla örgütsel irtibat amacıyla kullandığı büfe, market, fatura ödeme merkezi vb. yerlerde kurulu kontörlü hatlar ile kamuya açık yerlerde kurulu ankesörlü hatlardan örgütsel iletişim tarzına uygun şekilde irtibat sağlanan ve darbe girişimi veya münhasıran terör örgütü mensubiyeti nedeniyle haklarında işlem tesis edilmeyen (2775) asker şahıs şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildiği, bu şüphelilerden (2422)’sinin yakalandığı, yakalanan şüphelilerden (617)’sinin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebiyle açıklamalarda bulunarak örgütsel faaliyet ve mensupları hakkında faydalı bilgiler verdiklerinden bahisle serbest bırakıldıkları (sabit hat örgütsel irtibatını kabul eden ancak faydasız ve eksik bilgiler veren şüpheliler bu sayıya dahil olmayıp bu tür şüphelilerin tutuklama istemiyle sevk edilmiştir), (291)’inin tutuklama istemiyle sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimlikleri önünde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebiyle açıklamalarda bulunmaları/delil durumu nedeniyle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları, (1501)’inin ise tutuklandığı…”

 

Fetö'nün askeri okullara giriş mülakatlarında usulsüzlük soruşturmasında 20 şüpheliye tutuklama...
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri okullara giriş mülakatlarında usulsüzlük yapılarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) sızmasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 20 şüpheli tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün askeri okul mülakatlarında örgütsel "kod sistematiği" kullanarak TSK'ya mensuplarını sızdırmasına ilişkin olarak 2013 yılındaki sınavla ilgili gözaltına alınan 20 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. 20 şüpheli, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Şüpheliler, savcılık sorgularının ardından "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Kamu kurum ve kuruluşların zararına dolandırıcılık" suçlarından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Şüphelilerin sorguları sürüyor.

"ÖRGÜTSEL KOD SİSTEMATİĞİNİ BİR ASKER İTİRAF ETTİ"

Savcılığın şüphelilere ilişkin sevk yazısında, itirafçı askerin ifadesine yer verildi. İtirafçı şüphelinin ifadesine göre, "2013 yılında Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu personel alımlarına ilişkin olarak mülakat komisyonunda görev yaptığını, sistematik belirlenen aday numaralarından terör örgütü mensubu adaylarını örgüt mensubu komisyon üyelerinin tanıdığını, bunun da aday numaralarının ve kimlik numaralarının belirli hanelerdeki rakamların toplamından örgütsel bir kod sistematiğinin belirlenmesi yoluyla olduğunu" söyledi.

"2013'TE 724 ÖRGÜT MENSUBU DENİZ HARP OKULU VE ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU'NA SIZDIRILMIŞ"

İtirafçı asker, "örgütsel kod sistematiğini" kendisine sözde sivil imamın verdiğini, mülakata giren terör örgütü mensubu adaylara yüksek, diğerlerine düşük not verilerek örgüt mensuplarının askeri okullara sızmalarının sağlandığını anlattı. İtirafçı asker şüpheli, 2013 yılında mülakata girenlere ilişkin örgütsel kod sistematiğinin verilen aday numaralarının 2. ve 3. hanelerindeki rakamların toplamının 9, 10, 11 ve 12. olan şahısların terör örgütü mensubu şahıslar olduğunu belirtti. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığınca Kriptoloji uzmanlarına hazırlatılan bilirkişi raporuna yer verilen sevk yazısında, "2013 yılında yapılan her iki mülakat için belirtilen örgütsel formüle uyan ve mülakatı geçenlerin, tüm mülakatı geçenlere göre oranın yüzde 97,70 olduğu, sonuç olarak 2013 yılında sayısal olarak 724 terör örgütü mensubu askeri öğrencinin Deniz Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okuluna sızdırıldığı tespit edilmiştir" denildi.

105 MİLYON 814 BİN TL KAMU ZARARI OLUŞMUŞ

Aynı raporda, örgütsel faaliyet kapsamında denetim olanağını kaldıracak şekilde hile ve desise kullanılarak, terör örgütü mensuplarının TSK içerisinde dahilini sağlamak suretiyle oluşturulan kamu zararının 105 milyon 814 bin 032 TL olduğunun ( 724 şahıs üzerinden yapılan harcamalar hesaplama ) Milli Savunma Bakanlığı'nca tespit edildiği de vurgulandı.

43 ŞÜPHELİDEN 20'Sİ YAKALANDI

Sevk yazısında, tamamı meslekten ihraç edilen emekli 7'si albay, 9'u yarbay, 9'u binbaşı, 13'ü yüzbaşı, 2'si üsteğmen, 3'ü astsubay olmak üzere 43 askeri personel hakkında "Terör örgütüne üye olmak", "Kamu kurumu zararına dolandırıcılık", "Başkalarına çıkar sağlamak amacıyla nüfuzunu kötüye kullanmak" ve "Sahte belge düzenlemek" suçlarından gözaltı kararı verildiği belirtildi. Bu şüphelilerden 20'sinin yakalandığı, diğer iki şüphelinin ise etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebinde bulundukları kaydedildi.


Kaynak: ODA TVHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık