stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

22 ASKERE GÖZALTI!

22 ASKERE GÖZALTI!
  • 07 Mart 2018, Çarşamba 13:34

Zonguldak Merkezli "Kripto" Fetö/pdy Operasyonu
 

Zonguldak merkezli 11 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınanların sayısı 22'ye ulaştı.
 

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, "ardışık arama ve kripto şifreleme" yöntemlerini kullandığı ileri sürülen 12'si muvazzaf, 10'u ihraç edilen ve 2'si açığa alınan askeri personel olmak üzere, 24 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Şüphelilerin yakalanması için Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekiplerince, Zonguldak, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Yalova, Ordu, Kocaeli, Muğla ve Bartın'da, eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, daha önce askeri okuldan ihraç edilen öğrenciler H.K, H.İ.Y, C.A, A.M.K, E.G. ve Ç.E. ile muvazzaf askerler Y.E.E, A.Y, İ.A, Z.M, M.Y, A.C, H.Ö, İ.M, T.Ö, K.Ü, A.K. ve açığa alınan U.K. ile H.H. gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen ve aralarında teğmen, üsteğmen, astsubay ve askeri öğrencilerin bulunduğu 19 şüphelinin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, bilgisayar ve dokümanlara el konuldu.

Bu arada operasyon kapsamında aranan, ihraç edilen askeri öğrenciler Y.T. ve H.H.Ö ile muvazzaf asker E.C'nin de yakalanmasıyla gözaltına alınanların sayısı 22'ye yükseldi.

Diğer 2 şüpheliyi arama çalışmaları sürüyor.

 

***

 

İZMİR MERKEZLİ OPERASYON


Aralarında halen görevde olan subay ve astsubayların da bulunduğu 16 şüpheli gözaltına alındı

 İzmir merkezli 4 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, aralarında halen görevde olan subay ve astsubayların da olduğu 16 şüpheli gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Balıkesir'de bu sabah eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, halen görevde olan ve meslekten ihraç edilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu 16 şüpheli gözaltına alınırken, şüphelilerden 9'unun subay, 6'sının astsubay, birinin ise emekli uzman çavuş olduğu belirtildi.

Sağlık kontrolünde geçirilen zanlılar İl Jandarma Komutanlığına götürüldü.

 

***
 

Akıncı Üssü Davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 473 sanığın yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi.
 

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya şehit yakınları ve gaziler ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı İcra Şube Müdürlüğünde görevli sanık eski teğmen Mehmet Afşar savunmasını yaptı.

Afşar, 18 Temmuz Pazartesi günü TSK Spor Okulu'nda yapılacak spor sınavına katılmak için Ankara'da bulunduğunu, ayrıca Adana'da Kartal Vakfı yararına düzenlenecek yemek için hazırlanan davetiyeleri dağıttığını belirtti.

15 Temmuz Cuma günü Ankara'ya geldikten hemen sonra Hava Kuvvetleri Karargahı'nda, verilen listeye göre davetiyeleri dağıttığını ifade eden Afşar, akşam da devre arkadaşları Fatih Özoğlu ve Emre Toklu ile Bahçelievler'de bir kafede oturduğunu söyledi.

Afşar, 22.00 civarında jetlerin geçmeye başladığını, bunun üzerine telefondan haberlere baktığında boğaz köprüsünün kapatıldığını gördüğünü, ardından kafeden ayrıldıklarını dile getirdi. Arkadaşının yanında kalmak üzere Emre Toklu'nun aracına binip onun evine gittiğini belirten Afşar, sabaha kadar televizyondan yaşananları takip ettiğini kaydetti.

Sınava girmeden, pazar günü kara yoluyla üsse döndüğünü, ertesi gün de mesaiye başladığında gözaltına alınıp tutuklandığını iddia eden Afşar, tahliyesini talep etti.

Hava savunma uçakları İncirlik'ten kalkmış

Darbe girişiminin yaşandığı tarihte Amasya Merzifon 5. Ana Jet Üssü'ne bağlı 152. Filo komutanı olarak görev yaptığını anlatan tutuksuz sanık eski pilot yarbay H.İ.Ö, üste gerçekleştirilen tadilat nedeniyle kasıma kadar üs dışında geçici görevli olduklarını söyledi.

Konya, Erzurum, Afyon ve İncirlik meydanlarından görevler gerçekleştirildiğini dile getiren H.İ.Ö, 15 Temmuz'da Adana İncirlik Üssü'nde görevde olduğunu bildirdi. H.İ.Ö, İncirlik'te konuşlu olmalarına rağmen İncirlik üs komutanı veya harekat komutanıyla bir emir-talimat ilişkisi olmadığını, çünkü Merzifon'a bağlı görev yaptıklarını kaydetti.

15 Temmuz'da, kaldığı misafirhanede arkadaşlarıyla televizyon izlerken yaşananlardan haberdar olduğunu belirten H.İ.Ö, bulundukları yerdeki dahili telefonun 00.30-01.00 civarında çaldığını, kendisini Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden Albay Ali Durmuş olarak tanıtan kişinin, uçakların silah yükünü sorduğunu dile getirdi. H.İ.Ö, uçakların hava mühimmatı yüklü olduğunu belirtmesi sonrası, Durmuş'un kendisine bir koordinat verip acil hava savunması yapılacağını söylemesi üzerine, darbe girişimi karşıtı faaliyet olduğunu düşünerek, hızlı karar vermek gerektiğinden uçaklarına kalkış yapmalarını emrettiğini söyledi.

Bunun üzerine 01.10 gibi iki uçağın kalktığını ifade eden H.İ.Ö, pilotların olduğu nöbet binasındayken Eskişehir'deki Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezinden (BHHM) arandığını söyledi. H.İ.Ö, Albay İsmail Üner veya Yarbay Hakan Akı'nın telefonda uçakların neden kalktığını sorduğunu ifade ederek, "Ben de uc¸akların Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi tarafından kaldırıldıgˆını so¨yledim. Karşımdaki kişi bu emrin gec¸ersiz oldugˆunu, uc¸akların derhal indirilmesi gerektigˆini, bundan bo¨yle kendilerinden habersiz kesinlikle hic¸ bir uc¸uşun gerc¸ekleştirilmemesi gerektigˆini so¨yledi. Öncesinde bana verilen talimatın darbecilerden geldiğini düşünmedim." dedi.

Uçaklara telsizle ulaşamadığını, kuleye sorduğunda ise iniş yaptıklarını öğrendiğini anlatan H.İ.Ö, pilotlarla konuştuğunda BHHM'nin talimatı üzerine döndüklerini, gittikleri koordinatların ise Dalaman civarı olduğunu söylediklerini kaydetti.

Pilotlara, nereden olursa olsun kalk talimatı verildiğinde kendisinden emir almadan kalkmamalarını bildirdiğini kaydeden H.İ.Ö, bundan sonra kalkış için talimat alan pilotların aradığını, kendisinin de BHHM'den İsmail Üner veya Hakan Akı ile görüşüp teyit ettikten sonra kalkmalarını emrettiğini aktardı.

Üs komutanı, Amerikalı subayla aynı araçtaymış

H.İ.Ö, 04.45 civarı Erzurum ve İncirlik'teki pilotların kalkış emri olduğunu ilettiklerini, bunu BHHM'den teyit ettikten sonra darbeci uçakları engellemek üzere kendi uçaklarına izin verdiğini ifade ederek, Adana'daki uçaklar sığınak bölgesinden çıktıkları sırada aracıyla gelen Tanker Üs Komutanı Bekir Ercan Van'ın, kendisini araca çağırdığını bildirdi. H.İ.Ö, şunları söyledi:

"Daha önce çağırdığı bakımcı bir astsubay arkadaş da bindi araca. Araçta, kıyafetinden Amerikalı olduğunu anladığım bir subay daha vardı. Pist başındaki uçakların olduğu yere gittik. Lider uçağın pilotunun ismini sordu, söyledim. Van, araçtan inerek lider uçağın pilotuyla kulaklıkla bir şeyler konuşup döndü. Amerikalı şahıs araçtan inmedi. Uçaklarımız kalkış yaptı. Üs komutanı beni araca aldı ve nöbet binasına bırakarak ayrıldı.

Daha sonra ben pilot ile konuştugˆumda üs komutanının 'Niye kalkıyorsunuz? Nereye uc¸uyorsunuz? Amacınız ne? Kendi arkadaşlarınızı vurmayacaksınız değil mi?' şeklinde sorular yönelttiğini öğrendim."

Filosuna ait uçakların indirilmesini sağladığını, Akıncı Üssü'nden kalkış yapılmaması için pisti vurduklarını dile getiren H.İ.Ö, darbe karşıtı BHHM'nin talimatları doğrultusunda hareket ettiklerini dile getirdi.

H.İ.Ö, 05.30 civarı yine BHHM'den arandığını, üs komutanının darbeci olduğunu ve yerine üs komutanı olarak görevlendirildiğini dile getirerek, kendisine iletilen talimatları üssün nöbetçi amirine ilettiğini bildirdi.

Filosundaki uçakların 16 Temmuz 19.00'a kadar darbe faaliyetlerine karşı uçuşlarını sürdürdüğünü belirten H.İ.Ö, FETÖ ile de bir bağı olmadığını savunarak beraatını talep etti.

 

ASTSUBAY İSTİFA ETTİM AMA ÜS KOMUTANI KABUL ETMEDİ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 473 sanığın yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya şehit yakınları ve gaziler ile taraf avukatları katıldı.

Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda görevli sanık eski astsubay Bülent Toygar, 15 Temmuz'da yakıt operatörü olarak "Asena-03" çağrı adlı uçakta olduğunu bildirdi.

Toygar, uçuş eğitimi alıp sivil havacılığa gitmek istediğini ve bu kapsamda yurt dışında uçuş eğitimi aldığını belirterek, 19 Temmuz'da Macaristan'da gireceği uçuş sınavı için bileti bulunduğunu söyledi.

13 Temmuz'da 33 günlük izin alıp eğitime devam etmek için hazırlık yaptığını, izin kağıdını imzalattığını, 14 Temmuz gecesi de operatör eğitimi uçuşunu tamamlayıp gece saatlerinde indiklerini bildiren Toygar, emeklilik talebiyle istifa dilekçesini de 15 Temmuz'da sunduğunu öne sürdü.

Toygar, istifa dilekçesine istinaden üs komutanının bugün ve hafta sonu terörle mücadele harekatı görevi olabileceğini ve istifasını kabul etmediğini iddia etti.

Akşam saatlerinde filo komutanı Orçun Kuş'un arayıp hemen filoya çağırdığını, ama filoya gittiğinde onu bulamadığını anlatan Toygar, kuleyi aradığında üs komutanının çıktığını ve kendisine hemen uçuş hazırlığı yapmasını söylediğini aktardı.

Üsten kalkış yapan ilk iki uçağa binmediğini, üs komutanının da ilerleyen saatlerde uçuş yapabileceklerini belirterek dinlenmelerini söylediğini aktaran Toygar, 03.45 gibi uyuduğu sırada Devrim Ağırağaç'ın uyandırdığını ve uçuşa gideceklerini bildirdiğini ifade etti.

Toygar, "Asena-03" çağrı adlı uçakla havalandıklarını ve kalktıktan yaklaşık 1-1,5 saat sonra bir F-16'ya yakıt verdiklerini kaydetti.

Yakıt alan uçağın çağrı adının "Aslan", kuyruk numarasının 3663 olduğunu dile getiren Toygar, başka yakıt almaya gelen olmayınca iniş yaptıklarını, sonrasında gözaltına alınıp tutuklandığını söyledi.

Toygar, uçuşa gitmeden önce televizyon çekmeyince telefonundan internete baktığını ve boğaz köprüsünün kapatılması ile Genelkurmay Başkanlığı'ndaki silah sesleriyle alakalı haberleri gördüğünü anlattı.

FETÖ ile bir bağı bulunmadığını iddia eden Toygar, tahliyesini talep etti.

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde savunma yapan sanık eski teğmen Mesut Baytürk de terörle mücadele harekatı kapsamında üsse çağrıldığını belirtti.

Arızalı uçaklarla ilgili bir görev verildiğini ve bakıma nezaret ettiğini ifade eden Baytürk, uçuşlarla alakalı bir işlem yapmadığını öne sürdü.

Baytürk, terör örgütüyle de bağı bulunmadığını savunarak tahliyesini istedi.

 

Duruşma, yarına ertelendi.

Kaynak: HABERLER.COMHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık