stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

21 RÜTBELİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEĞİ!

İşte ağırlaştırılmış müebbet istenen o isimler...

21 RÜTBELİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEĞİ!
  • 14 Mayıs 2018, Pazartesi 23:45

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü işgal davasında erlere ceza istenmedi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe  girişimi esnasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü işgal girişimi ve Esenler Birlik Köprüsü'ndeki olaylarda 5 kişinin şehit olmasıyla ilgili görülen davada duruşma savcısı mütalaasını açıkladı. Tankın içinden çıkan eski emniyet müdürü Mithat Aynacı'nın da aralarında bulunduğu 18'i tutuklu 67 sanıklı davada, 21 sanığın ‘anayasayı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. Diğer sanıklara ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesi istendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünü işgal davasında erlere ceza istenmediİstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Bakırköy Adalet Sarayı’nda bulunan konferans salonunda görülen duruşmaya 16 tutuklu sanık, taraf avukatları ve müştekiler katıldı.

ASTEĞMEN, ASTSUBAY OKULU ÖĞRENCİLERİNE  VE ERLERE CEZA İSTENMEDİ! 

Duruşmada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı Cem Üstündağ, 66. Mekanize Tugay Komutanlığı’nda Asteğmen olarak görev yapan ve o gün Vatan Emniyet’i işgal için zırhlı araçlarla gönderilen askerlerden Engin Okumuş’un yanı sıra Astsubay öğrencileri Süleyman Yalçınkaya, Selim Ses, Furkan Çam, Ahmet Gök ve Talip Akgün ceza vermeye yer olmadığına yönelik karar verilmesini talep etti.

Öte yandan olay tarihinde vatani görevlerini yapmaktayken terör saldırısı olacağı bahanesiyle Vatan Emniyet’e götürülen 40 rütbesiz asker sanığın da yine aynı şekilde cezalandırılmamasını istedi.

21 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Aralarında Eski Emniyet Müdürü Mithat Aynacı, Yarbaylar Osman Akkaya ve Fatih Sönmez’in de olduğu diğer 21 sanık hakkında ‘anayasayı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken ‘terör örgütüne üye olma, örgüt yöneticiliği, kasten öldürme, hakaret, öldürmeye teşebbüs’ gibi suçlardan da cezalandırılmaları istendi. 18 sanığın tutuklu olduğu davada cezalandırılmaları istenen tutuksuz sanıklar uzman çavuş Veysi Özalp, başçavuş Bülent Kaplan ve uzman çavuş Caner Karaca’nın tutuklanmaları talep edildi.

CEZALANDIRILMALARI İSTENEN SANIKLAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde 4. Sınıf Emniyet Müdürü Mithat Aynacı, Yarbay Osman Akkaya, Yarbay Fatih Sönmez, bölük komutan vekili Bora Serhat Seçkin, Edirne Emniyet Müdürlüğü’nde 4. Sınıf Emniyet Müdürü İsmail Uğuz, Özgür Akkaya, yüzbaşı Serdar Değirmendere, Uzman Çavuş Ömer Kalın, Astsubay Çavuş Maksut Keleşoğlu, Uzman Çavuş İdris Yeter, Üsteğmen Burak Uluçınar, Uzman Çavuş Caner Karaca, Uzman Çavuş Mehmet Umur, Yüzbaşı İsmail Sezer, Astsubay Mücahit Bozkurt, Başçavuş Bülent Kaplan, Uzman Çavuş Veysi Özalp, Uzman Çavuş İhsan Özyurt, Uzman Çavuş Ömer Akyel, Uzman Çavuş Yasin Yılmaz ve Uzman Çavuş Ferdi Ayan.

Savcı, sanık Serdar Değirmendere, Ömer Kalın, Maksut Keleşoğlu ve İdris Yeter'e, "Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 5 kere ağırlaştırılmış müebbet hapis, "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 91 yıldan 140 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Astsubay öğrencisi ve rütbesiz olan diğer sanıklar hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini talep eden savcı, tutuksuz sanıklar Veysi Özalp, Bülent kaplan ve Caner Karaca'nın tutuklanmasını istedi.

 

***

 

Akıncı Üssü Davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davada 473 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya sanıklar, yakınları, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Konya 3. Ana Jet U¨ssu¨'nde görevli olmasına rağmen darbe gecesinin yaşandığı 15 Temmuz'da Akıncı Üssü'nde gözaltına alınan sanık eski astsubay Erdoğan Durgun savunma yaptı.

Durgun, savunmasının başında darbe girişimini tasvip etmediğini ve kınadığını belirterek, mahkemede vereceği beyanlarının kabul edilmesini istedi.

Durgun, 14 Temmuz'da binbaşı Gökhan Maldar'ın, MAK-İHK eğitimi için Akıncı Üssü'ne gitmesini emrettiğini belirterek, 15 Temmuz'da eğitimde bulunacak astsubay Halil Burak Balcı ile Ankara'ya geldiğini söyledi.

Akıncı Üssü'ne saat 15.00'te geldiklerini, lojman nizamiyesinde ve üs nizamiyesinde kayıt yapıldıktan ve içeri bilgi verildikten sonra üs karargahı harekat komutanlığına yönlendirildiklerini anlatan Durgun, harekat komutanı Ahmet Özçetin'in niçin geldiklerini sorduğunu, durumu anlattıktan sonra 143. Filo'ya giderek filo komutanıyla tanıştıklarını bildirdi.

Durgun, filo komutanına da eğitim için brifing salonuna ihtiyaçları olduğunu, onun da eğitim saatiyle ilgili bilgilendirme yapacaklarını ve filoda bekleyebileceklerini söylediğini öne sürdü.

Filoda, 17.00-18.00 saatlerinde personelin toplanmaya başladığını, brifing için toplandıklarını düşündüğünü iddia eden Durgun, sorduklarında filo komutanının terörle mücadele harekatı yapılacağını ve beklemelerini bildirdiğini savundu.

Durgun, bunun üzerine değişiklik olduğunu belirtmek üzere Konya üssünü aradığını ve yetkili biriyle görüşmek istediğini, ancak kimseye ulaşamadığını ileri sürerek, bir sonuç alamayınca filo gazino bölgeside beklemeye devam ettiklerini söyledi.

Koşuşturmaların arttığını anlatan Durgun, gazinoda beklerken harekat komutanının kendilerini gördüğünü, üsse yönelik bir terör saldırısı olabileceği istihbaratı aldıklarını ilettiğini aktardı. Durgun, harekat komutanının, üs komutanının emriyle bu durum geçene kadar takviye amaçlı nizamiyelerde görevlendirildiklerini söylediğini belirtti.

"Eğitim için geldik" demesine rağmen harekat komutanının "Terör saldırısı diyorum." ifadesini kullanarak emrettiğini ve karşılığında "Emredersiniz" dediklerini öne süren Durgun, Halil Burak Balcı'nın Yenikent nizamiyesine, kendisinin de üs ve lojman nizamiyesine gittiğini anlattı.

Sadece olup biteni izlemiş

Durgun, önce üs nizamiyeye, oradan da lojman nizamiyeye geçtiğini ifade ederek, terör saldırısı durumuna karşılık takviye amaçlı gittiği için arka planda olup biteni izlemekle yetindiğini öne sürdü.

Beklediği sırada üst rütbeli personelin gelmeye başladığını ve kendisinin de bunları izlediğini belirten Durgun, sıkıyönetim bildirisinin bulunduğu kağıtları görmediğini, televizyonda da sıkıyönetim bildirisinin okunduğunu duymadığını iddia etti.

Durgun, bu sırada birlikte Fransa'ya serbest paraşüt eğitimine gidecekleri kıdemli başçavuş Kağan Polat'ın arayıp, bu görevle alakalı konuştuğunu, ancak Akıncı Üssü'nde bulunduğunu belirtmesi üzerine onun da nizamiyeye geldiğini bildirdi.

Neden burada olduğuna dair konuştuktan sonra Polat'ın da durumun ciddi olduğunu görüp "Ortam sakinleşinceye kadar kalsam iyi olacak." diyerek beklemeye başladığını iddia eden Durgun, zaten bu sırada da çıkışların yasaklandığını söyledi.

Durgun, Polat ile nizamiyede kaldıklarını, sonra SAT timlerinin geldiğini belirtti.

Nizamiyeye yaklaşık 200-300 metre mesafede bir grubun toplandığını da ifade eden Durgun, gruptan bir kaç el silah sesi duyduğunu, endişe ve tedirginliğinin arttığını anlattı.

Halkla kucaklaşmış

Halkın yaklaşmaması için nizamiyeden havaya ateş edildiğini duyduğunu ileri süren Durgun, "Ben vatandaşa sakin olmaları yönünde söylemlerde bulundum ve kucaklaştım." dedi.

Durgun, darbe söylentilerini de duyduğunu ancak anlam veremediğini, amacının darbecilere yardım etmek olmadığını savundu.

Vatandaşlar arasındaki bazı kişilerin grubu provake ettiğini öne süren Durgun, bir kişinin Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk'ü aradığını ve nizamiyeden içeri girmelerini söylediğini iddia etti.

Durgun'un, gruptakilerden bazılarının alkollü olduğunu söylemesi sonrası, salonda bulunan gazi ve şehit yakınları sanığa tepki gösterdi.

Gruptan bazılarının nizamiyeden girmek için zorladığını iddia eden Durgun, o sırada vatandaşların arasında bulunduğunu, geri çıktığı sırada ateş sesini duyduğunu söyledi. Durgun, "Ben kesinlikle ateş etmedim." diye konuştu.

Ateş ettiği iddia edilen şüphelilere yardım etmekle suçlandığını da bildiren Durgun, "Ben olmasam bile sonuç değişmeyecekti." ifadesini kullandı.

Kağan Polat ile vatandaşlara yardım etmek için "ileri atıldıklarını" öne süren Durgun, kan kaybını önlemek için yardım ettikleri arasında ismini sonradan öğrendiği Mustafa Zorova'nın da bulunduğunu söyledi.

Durgun, insan üstü gayret göstererek yaralanan vatandaşlara yardıma koştuğunu, ilk yardımla hayatta kalmalarını sağladığını, 112'yi arayıp hastanelere sevk etmeye çalıştığını ileri sürerek, "Hiçbir vatandaşa zarar verecek bir eylem içinde bulunmadım. Ben hiçbir şekilde ateş etmedim." şeklinde savunma yaptı.

FETÖ üyesi olduğuna yönelik suçlamayı ve örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığını da reddeden Durgun, tahliye talebinde bulundu.

Çapraz sorgusunda nizamiyeyi kimin komuta ettiği sorulan Durgun, bilmediğini söyledi. Durgun, halka ateş edilme emrini de kimin verdiğini duymadığını, olayın da 2-3 saniyelik bir hadise olduğunu öne sürdü.

Duruşma yarına ertelendi.

 

***

 

Donanma Komutanlığı'ndaki Darbe Girişimi Davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 86 sanığın yargılanmasına devam edildi.
 

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Halit Çokan duruşmada hazır bulundu.

Duruşmayı TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ve belediye meclis üyeleri ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Duruşmada, darbe girişiminde Gölcük Donanma Komutanlığı'nda binbaşı rütbesiyle TCG Büyükada Gemisi Komutanı olarak görev yapan, FETÖ soruşturması nedeniyle açığa alınan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olan H.T, tanık olarak dinlenildi.

Tanık H.T, 15 Temmuz 2016'da saat 18.00 sıralarında mesai bitiminde evine gittiğini, 21.30'da eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay'ın telefonla arayarak, "Sabotaja Karşı Koruma (SABKOR) alarmı var, hemen gemini kaldır." şeklinde emir verdiğini belirterek, 16 dakika içinde komutanı olduğu TCG Büyükada Gemisi'ni seyre kaldırdığını söyledi.

TCG Büyükada Gemisi'nin MİLGEM projesi kapsamında üretildiğini ve geminin üretiminden bu yana projenin içinde olduğunu ifade eden H.T, "Milli imkanlarla yapılan gemi, Deniz Kuvvetleri'nin gözbebeğidir. Bundan dolayı herhangi bir terör saldırısında zarar görmemesi için gemiyi seyre kaldırdım. Poyraz Liman'ında tam bir kargaşa ve kaos hakimdi. Bazı gemiler kalkmış, bazıları da seyre çıkma hazırlığındaydı. Gemide 16-17 astsubay ve 17 kadar er vardı. X-Band uydu sistemini ve J-Chat haberleşme sistemini açtırdım." diye konuştu.

Darbeci amiralden "beni arayıp durma" talimatı

Ayhan Bay'ı defalarca aradığını ancak ulaşamadığını anlatan H.T, "Bir süre sonra ulaştığımda bana, 'Beni arayıp durma. Marmara Denizi'ne normal seyrini yap.' şeklinde cevap verdi. O sırada İstanbul'da köprünün askerce kapatıldığını ve ülke genelinde hareketliliklerin yaşandığını öğrendim. Harp Filosu Komutanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım'ı aradım. Telefona emir astsubayı çıktı ve komutanın derdest edilerek etkisiz hale getirildiğini söyledi." ifadelerini kullandı.

Dönemin Donanma Komutanı Veysel Kösele'yi arayarak, "Genelkurmay'dan sıkıyönetim mesajı geldiğini, kimseye gösterilmemesi emrini vererek mesajı kasaya kilitlediğini ve darbecilerin emrine uymayacağını" söylediğini aktaran H.T, şunları kaydetti:

"Donanma Komutanı bana, 'Emirleri sadece benden alacaksın. Yavuz Gemisi'ne geçeceğim, benden emir bekle.' dedi. Bir haber gelmeyince, tekrar aradığımda Kösele'ye ulaşamadım. Yavuz Gemisi'ni aradım. Gemi Komutanı Sezayi Özgür Öztürk'e Donanma Komutanı ile görüşmek istediğimi söyledim. Müsait olmadığını belirtti. 'Komodorla görüşeyim' dedim, onun da müsait olmadığını söyledi. Gemiyi yakından takip etmek istediğimizi söyleyince bana 'Hayır, beni takip etme.' diye bağırdı. Bu durum beni şüpheye sevk etmişti. Sonradan edindiğim bilgiye göre Öztürk, kendini kaybetmiş ve silahları yükleyin emri vermiş."

"Herkes TRT'deki sıkıyönetim mesajını izlesin" anonsu

H.T, TCG Oruçreis Gemisi'nden, Poyraz 14 telsiz kanalı kullanılarak, "TRT'de sıkıyönetim mesajı okunuyor. Herkes TRT'yi izlesin" şeklinde anons yapıldığını dile getirdi.

Sabah 06.30 sıralarında Donanma Komutanı Veysel Kösele ile görüştüğünü belirten H.T, kendisinin Yavuz Gemisi'nde derdest edilerek alıkonulduğunu ve kamaraya kapatıldığını söylediğini ifade etti.

Tanık H.T, Harp Filosu Komutanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım'ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın emri ile seyirde olan bütün gemilerin limana dönmesi talimatını verdiğini, Kösele'nin bulunduğu Yavuz Gemisi'ni 50 metre mesafeden takip ederek, Gölcük Poyraz Limanı'na intikal ettiklerini söyledi.

Başbakanlık avukatı Halit Çokan ise sanık ve avukatlarının tanığı sorgular ve itham eder şekilde soru sormasına itiraz etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Yusuf Sevimli de itirazı kabul ederek, sanık ve avukatlarını tanığa yönlendirici ve itham edici şekilde soru sormamaları konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak: HÜRRİYETHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık