stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

'20 YILLIK KURMAY SUBAYIM...'

Semih Terzi'yi alacağız

'20 YILLIK KURMAY SUBAYIM...'
  • 11 Mayıs 2018, Cuma 10:10

15 Temmuz ÖKK Davası'nda neler oluyor.

15 Temmuz'da ÖKK Karargahında yaşanan olaylarla ilgili olarak açılan davanın 19'uncu celsesi bugün 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Sincan Cezaevi yerleşkesi içindeki duruşma salonunda yapılan duruşmanın başlangıcında Mahkeme Başkanı Bayram Kantık talimatla ifadesi alınan tanıkların beyanlarını okudu. Tanıklardan Mustafa Cambaz, Fırat Kalkanı Harekatı'nda yaralandığını, halen tedavi gördüğünü, ayrıca psikolojik ilaçlar kullandığını, bu yüzden bazı şeyleri hatırlamayabileceğini bildirdi. Bu yüzden daha önceki beyanlarının geçerli olduğunu belirten Cambaz, özetle şunları anlattı:

"Nizamiyeye gittiğimde nöbetçi subayı Volkan Vural Bal'ın girişte olduğunu hatırlıyorum. Kapıda gözlüklü, beyaz gömlekli sivil biri, Kurmay Başkanı ve Okul Komutanı geldiğinde tutuklanacağını, sadece Semih Terzi'nin alınacağını söyledi. Şöyle bir ayrıntı da hatırlıyorum, nizamiyede görevli arkadaşlar ne olduğunu anlamaya çalışıyordu."

Başkan Kantık ifadeleri okuduktan sonra davanın ilk iki ismi Ümit Bak ile Mehmet Ali Çelik'ten ele geçtiği iddia edilen isim listelerinin aslı üzerinde yapılan inceleme sonucunu aktardı. 

İlk olarak liste Mehmet Ali Çelik'e gösterildi. Çelik, şunları söyledi:

"Üzerimden çıktığı iddia edilen bu isim listesi bana ait değildir. Üsteğmenin kısaltması bile yanlış yazılmış. Ütgm yazılır. Ben 20 yıllık kurmay subayım. Böyle bir maddi hata yapmam mümkün değildir. Yazılar da bana ait değildir. Bu listenin benim üzerimden nasıl ele geçirildiğine dair herhangi bir tutanak da dosyaya sunulmamıştır."

"33 PERSONELDEN 23'Ü DE O GECE OLAY YERİNDE DEĞİLDİ"

Ümit Bak da üzerinde bulunduğu öne sürülen listeyi şu sözlerle reddetti:

"Bu liste bana ait değildir. Söz konusu listenin üzerine yazılı olduğu ajanda sayfası, odamda muhafaza ettiğim ve müsvedde kağıt olarak kullandığım, aynı zamanda telefon görüşmelerinde hızlı not aldığım eski ajanda sayfalarından biridir. Yalnız bu sayfada gözüken ve iddianameye darbeye katılacaklar listesi diye geçen böyle bir liste kesinlikle hazırlamadım. İddia ediyorum ki, benim telefon görüşmelerinde kelime veya kelimeleri not ettiğim bu kağıt kullanılarak, aradaki boşluk bir fişleme listesi oluşturulmuştur. Aynı zamanda burada isimleri yazan personelin tamamı, muharip olmayan yardımcı sınıf personelidir. Velev ki, bir darbede birilerini planlamış olsaydım, savaşçı niteliği yüksek olan tim personelini yazardım. Aynı zamanda son 10 yıldır yazıyı sağa eğik şekilde yazarım. Söz konusu kağıt hem dik yazılmış hem sağa yatık olanlar vardır. Araya sıkıştırma belli olmaktadır ve ne hikmetse o personelin tamamı darbeden 10 gün ve daha sonra tutuklanmıştır. Listede 9 isim mükerrer yazılmıştır. Net olarak 33 personelin ismi geçmektedir. Bunlardan 21'ini şahsen o gün itibarıyla tanımıyordum, hepsini mahkeme sürecinde tanıdım. 33 personelden 23'ü de o gece olay yerinde değildir. Bunun bir fişleme listesi olduğunu ve sonradan hazırlandığını düşünüyorum. Üst aramam ve cüzdanımın alınması usulüne uygun yapılmamıştır. Gözlerim bağlı ve yerde domuz bağı vaziyetinde yatarken, hiç görmediğim biri tarafından cüzdanım alınmış ve herhangi bir tutanak tutulmamıştır."

Bak, cüzdanında bulunduğu belirtilen üç notu ise kabul etti.

Üzerinde liste çıktığı iddia edilen üçüncü isim Sezgin Güney'di. Başkan Kantık listedeki notları tutanağa geçirirken "Partigöç"ü yazmakta zorlanan katibe, "Ah, ah!.. Hiç duymadın mı, televizyon izlemedin mi?" diye çıkıştı.

Sanık Güney de listenin ve yazının kendisine ait olmadığını kaydederek, "Zaten Kriminal'den gelen raporda da bunların benim el ürünüm olduğunun tespıt edilemediği yazıyor" dedi.

TAHLİYE EDİLEN SANIKLARIN YENİDEN TUTUKLANMASI İSTENİLDİ

Öğleden sonraki bölümünü AKP Bursa Milletvekili Bennur Karaburun'un izlediği duruşmada TBMM Avukatı Sinan Kılıçkaya daha önceki duruşmada tahliye edilen eski kurmay albay Ertuğrul Bozçal'ın yeniden tutuklanmasını istedi.

Bozçal'ın Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na gidişini "ziyaretle" açıkladığını hatırlatan Av. Kılıçkaya, "Ancak dün dinlenen tanık, Bozçal'ın elinde valizle geldiğini, sonra resmi giyinip Botanik bahçesine, oradan alay komutanının yanına gittiğini, ardından yeniden sivilleri giyip çıktığını anlattı. Bu durum ziyaretle açıklanamaz. Bize göre darbeye karıştığına dair çok ciddi bulgular vardır" dedi.

15 Temmuz'da başından vurulan davanın mağdurlarından İsmail Oğuz'un Avukatı Tuğba Sağlam Eker de tahliye edilen Fahri Ersoy'un yeniden tutuklanmasını talep etti.

“ONLAR DARBECİ İSE BİZ BURADA NE SAYILIYORUZ”

Bazı sanıklar tahliye talebinde bulunurken çocuklarının mağdur olduğunu vurgulayınca, izleyiciler bölümünden bir kişi, "250 kişinin çocukları kime baba diyecek?" sözleriyle tepki gösterdi.

Sanıklardan Serkan Coşkun, davayla ilgili tahkikat raporunu hazırlayan bazı kişilerin FETÖ'den tutuklandığını öne sürerek, "Raporlar objektif ve tarafsız değil. Aynı bilirkişilerden gelen görüntüler ne kadar sağlıklı olabilir?" dedi.

Uğur Demirtaş da görüntülerden kendilerinin havaya ateş açtığı, karşı tarafından ateş geldiği ve işkence bölümlerinin kasıtlı olarak çıkarıldığını iddia etti.

Sanıklardan Ramazan Kılıç ise kendilerini darbeci olduğu gerekçesiyle derdest edenlerin Ömer Halisdemir davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldığını kaydederek, "Onlar darbeci ise biz burada ne sayılıyoruz?" sorusunu yöneltti.

“BU DEFA BİR ŞEY ANLATMAYACAĞIM, BELKİ ANLARSINIZ”

Davanın 1 numaralı sanığı eski kurmay albay Ümit Bak önceki celselerdeki gibi herhangi bir talebi olmadığını vurgulayarak, "Ancak önemli bir beyanım olacak. Onu da avukatım söyleyecek" dedi.

Serkan Ak ise şöyle konuştu:

"1 yıldır çok şey anlattık, ama anlamadınız. Bu defa bir şey anlatmayacağım, belki anlarsınız."

“BEN KİMSEYİ GİZLEMEDİM, SAKLAMADIM”

Duruşma devam ederken ihtiyaç için dışarı çıkan tutuksuz sanıklara polisin refakat etmesi dikkat çekti.

Duruşmaya ara verildiğinde de tutuksuz sanıklar Başkana, "çıkabilir miyiz?" diye sordu. Başkan, "Çıkabilirsiniz" dedi.

Verilen aradan sonra tutuksuz sanıkların beyanları alındı. TBMM Avukatı Sinan Kılıçkaya'nın yeniden tutuklanmasını istediği eski kurmay albay Ertuğrul Bozçal, dün dinlenen tanığın söylediklerini kendisinin 3 duruşma önce tutukluyken ve Av. Kılıçkaya'nın da olduğu celsede anlatıp, tüm soruları açık yüreklilikle anlattığını, hatırlattı.

Tutuklanması istenen diğer isim Fahri Ersoy da suçsuz yere 11 ay yattığını belirterek, "Ben kimseyi gizlemedim, saklamadım" dedi.

AVUKATTAN REDDİ HAKİM

Tutuksuz sanık Cem Sinan Yenal, bilirkişi raporunda nöbetçi olmadığının yazıldığına dikkat çekip, "Ben değilsem, o gün kim nöbetçiydi?" diye sordu. Başkan Kantık, raporu askerlerin değil sivil bilirkişilerin hazırladığını belirterek, "Demek o yazıyı görememiş. Biz araştırırız" dedi.

Sanıklardan sonra avukatların beyanlarına geçildi. Ümit Bak'ın Avukatı Turgay Özcan, mahkemenin Ömer Halisdemir davasındaki kararında müvekkilinin darbeci olarak gösterildiğini, bunun da mahkeme ve savcının tarafsızlığını ortadan kaldırdığını belirterek, heyeti reddettiklerini söyledi.

“ENİNDE SONUNDA BUNUNLA YÜZLEŞECEK”

Bazı sanıkların avukatı Ünal Kalaycı dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın kışlaya giriş çıkışları kapatma emri verdiğini, sanıkların da bu emre riayet ettiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Yasak emrini verdi, ama bu emri geri alıp almadığını söylemedi. Mahkemeye gelse, sorardık. Gelmedi. Artık gelmesini istemiyoruz. Ancak mahkeme yazıyla o emrini geri alıp almadığını sorsun. Değilse, tamam müvekkilim ceza alsın, ama aynı cezayı Zekai Aksakallı da alsın. Eninde sonunda bununla yüzleşecek. Bir general yalan söylemez. Zaten yalan söylemeyeceği için gelmiyor."

Kaynak: ODA TVHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık