stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

14 AY SONUNDA BİTTİ!

İki "orgeneral" tutuklanmıştı

14 AY SONUNDA BİTTİ!
  • 12 Temmuz 2018, Perşembe 19:52

Türk Adaleti 2. Ordu'daki Darbecilerden Hesap Sordu
 

Malatya'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada, aralarında eski 2. Ordu Komutanı orgeneral Adem Huduti ve eski 2. Ordu Kurmay Başkanı tümgeneral Avni Angun'un da bulunduğu subay, astsubay ve erlerden oluşan 76 sanık, adalet önünde hesap verdi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığındaki darbe girişimine ilişkin haklarında Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde kamu davası açılan, aralarında dönemin 2. Ordu Komutanı orgeneral Huduti, eski 2. Ordu Kurmay Başkanı tümgeneral Avni Angun'un da bulunduğu 76 sanık, dava için özel hazırlanan bin 52 metrekarelik kapalı alana sahip Yakınca Spor Salonu'nda 7 Mart 2017'de yargılanmaya başlandı.

İlk duruşması 2 hafta süren davaya, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve AK Parti Malatya İl Başkanlığı müdahil oldu.

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan muvazzaf askerler arasındaki en yüksek rütbeli isim olan davanın bir numaralı sanığı Adem Huduti, duruşmanın üçüncü gününde savunma yaptı.

Sanıklarının ifadeleri birbiriyle çelişti

Dönemin 2. Ordu Harekat Destek Yarbaşkanı tuğgeneral Zeki Karataş, 2. Ordu İdari Kurmay yarbaşkanı Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili ve 2. Ordu Harekat Başkanı albay Erkan Varol ile tanık olarak dinlenen FETÖ'nün sözde "Kara Kuvvetleri Komutanlığı imamı" olduğu iddia edilen ve "Genelkurmay çatı davası"nda tutuklu yargılanan eski kurmay albay Bilal Akyüz'ün verdiği ifadeler birbiriyle çelişti.

Sanıklar kendilerine yönelik suçlamaları kabul etmezken, HTS kayıtları, darbe girişimi sırasında yaptıkları görüşmeleri göz önüne serdi.

Kayıtlara göre, Karataş'ın darbe girişimi gecesi 13, Sevgili'nin ise 3 kez Akyüz ile görüşme gerçekleştirdiği tespit edildi.

Savunmalar devam ederken, sanıklara ait yeni HTS kayıtları da ortaya çıktı.
Bu çerçevede dönemin 2. Ordu Harekat Başkanı Albay Erkan Varol'un da Akyüz ile 9 kez görüştüğü belirlendi.

Akıncı Üssü'nden Malatya'ya telefon trafiği

Duruşmalar sırasında darbecilerin merkez olarak kullandığı Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nden Malatya'daki 7. Ana Jet Üssü'nün defalarca arandığı HTS kayıtlarıyla ortaya çıktı.

Dava dosyasına giren kayıtlarda, aramaların eski Akıncı Üssü Komutanı tuğgeneral Hakan Evrim ve emir astsubayı Fatih Aslantaş ile 143. Filo Komutanı eski binbaşı Mustafa Azimetli'ye ait olduğu belirlendi.

Tutuklu sanıklar 7. Ana Jet Üs Komutanı Emin Ayık ve 171. Filo Komutanı binbaşı Metin Çivilibal'ın da Akıncı Üssü ile irtibat halinde olduğu tespit edildi. Malatya'dan kaldırılmak istenen ancak pistin kapatılması nedeniyle kalkış yapamayan 4 F-4 savaş uçağının hazırlık aşamasında bu aramaların gerçekleşmesi dikkati çekti.

Darbe girişimi gecesi, Malatya Havalimanı ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığının ortak kullandığı ana pistler, havaalanındaki itfaiye ve iş araçları ile Malatya Büyükşehir Belediyesine ait, otobüs, iş makinesi ve kamyon ve otobüslerle tamamen kapatılarak, uçakların kalkış ve iniş yapması engellenmişti.

Dava yaklaşık 14 ay sürdü

2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığındaki darbe girişimine ilişkin dava, yaklaşık 14 ay sürdü. Yargılamalar, 7 Mart 2017'de başlayıp 4 Mayıs 2018'de sona erdi.

Kararını 4 Mayıs'taki onbirinci duruşmada açıklayan mahkeme heyeti, 76 sanıktan 14'ünü ağırlaştırılmış müebbet, 2'sini müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklara verilen cezalar

Dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'ye "Cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördu¨ğu¨ du¨zeni ortadan kaldırmaya teşebbu¨s etmek suçuna yardım"dan 15 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, eski 2. Ordu Kurmay Başkanı tümgeneral Avni Angun'un beraatine hükmetti.

Mahkeme heyeti, dönemin 7. Ana Jet Üs Komutanı tuğgeneral Emin Ayık, 2. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili, 2. Ordu Harekat Destek Yarbaşkanı tuğgeneral Zeki Karataş, eski albaylar Bahadır Erdemli, Erkan Varol, Mustafa Özkan ve Tayfun Tuna, eski yarbaylar Ahmet Üçbudak ve İsmail Akın, eski binbaşılar Eyüp Kök, Metin Çivilibal, Tuncay Öztürk ve İbrahim Dede ile eski yüzbaşı Kemal Keskin'e "Cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördu¨ğu¨ du¨zeni ortadan kaldırmaya teşebbu¨s etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, eski albay Mehmet Ergün ve üsteğmen Hüseyin Çakıcı'ya ise müebbet hapis cezası verdi.

Heyet, ayrıca İbrahim Dede'yi, 15 Temmuz Gazisi Enes Gün'ü yaralamaya yönelik eylemi nedeniyle 24 yıl, eski 2. Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanı tuğgeneral Ersin Yıldırım ile kara pilot teğmen Mustafa Sinan Soybaş'ı da "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı.

Davada, tutuklu yargılanan eski 2. Ordu Kurmay Başkanı tümgeneral Avni Angun'un da aralarında yer aldığı 57 sanık ise beraat etti.

Gerekçeli karardan

Davanın gerekçeli kararında, 15 yıl hapis cezası verilen Adem Huduti'nin, teşebbüse katılan sanıkları engellemeyerek suça yardım mahiyetinde hareketlerde bulunduğu belirtildi.

Kararda, "(Adem Huduti) FETÖ/PDY üyesi olmamasına rağmen darbe teşebbüsünde aktif rol oynayanların etkisiz hale getirilmesi için zamanında, etkin karar vermediği, karargahtaki darbe teşebbüsü eylemindeki sürecin uzamasına neden olduğu, böylelikle darbeye teşebbüs eylemine katılan sanıkların eylemlerinin icrası sırasında onları engellemeyerek suça yardım mahiyetinde hareketlerde bulunduğu kanaatine varılmıştır." ifadelerine yer verildi.

Kararda, ayrıca dönemin 2. Ordu Komutanlığı Harekat Destek Yarbaşkanı tuğgeneral Zeki Karataş'ın, darbe teşebbüsünden önceden haberdar olduğu vurgulandı.

İki "orgeneral" tutuklanmıştı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin tutuklananlar arasında "orgeneral" rütbesine sahip iki isim yer almıştı.

Bunlardan biri olan dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti, 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığındaki darbe girişimine ilişkin davada yargılanıp 15 yıl hapse mahkum edilirken, diğeri ise Genelkurmay çatı davası ve Akıncı Üssü davasının sanığı eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli orgeneral Akın Öztürk. Sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi Öztürk'ün yargılaması Ankara'da sürüyor.

 

***

Sakarya'daki Darbe Girişimi Davası

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, avukatları ile yakınları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, 8 sanık ve avukatı esas hakkındaki savunmasını yaptı.

Tutuklu sanık K.D, esas hakkındaki savunmasında haklarındaki suçlamaları reddetti.

Mütalaada "terör örgütü yöneticisi" olduğunun belirtildiğini aktaran sanık K.D, "Fakat bununla ilgili bir delil yoktur. Hakkımda bu iddia ile ilgili bir ifade yoktur. Bu yüzden bu suçlamayı reddediyorum. Darbe direktifi okunduğu sırada daha önce de belirttiğim gibi Çark Kışlasında değildim okunan 4 mesajdan haberim yoktur, sıkıyönetim direktifini okumam ve öğrenmem mümkün değildir. Benim direktiften haberim yoktur, bu yüzden bu suçlardan beraatımı istiyorum." dedi.

Sanık K.D, Valilik bölgesine gidince tutuklu sanık eski albay A.Ü'nün Valiliğe kimsenin yaklaştırılmaması yönündeki emrinden sonra farklı bir durumun olduğunu anladığını belirterek, "O bölgeden uzaklaşarak bir vatandaşın evine sığındım. Darbe gerçekleşmiş olsaydı emre itaat etmediğim ve vatandaşın evine saklandığım için yargılanacaktım. Darbeci değilim, suç işlemek kastı ile hareket etmedim. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum." ifadesini kullandı.

Tutuklu sanık L.Y. de eski beyanlarını tekrar ettiğini söyledi.

Çark Kışlasında terör saldırısı olacağının ifade edildiğini ve Valiliğe gittiklerini savunan L.Y, "Valiliğe gidince vatandaşlar darbe olduğunu, Genelkurmay Başkanı'nın kaçırıldığını söyledi. Valilik kampüsü içerisindeki polis merkezine gittim ve teslim oldum. Cebir, şiddet uygulamadım, silah kullanmadım. FETÖ ile hiçbir ilgim yoktur, atılı suçlamaları kabul etmiyorum, tahliyemi ve beraatımı istiyorum." şeklinde savunma yaptı.

Tutuklu sanık İ.A. da olay günü suç işlemek maksadıyla hareket etmediğini öne sürerek, "Darbe girişiminden dolayı büyük mağduriyet yaşadım. Severek yaptığım mesleğimi kaybettim. Vatan haini, terörist değilim. Haksız mağduriyetimin biraz giderilmesi için tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum." dedi.

Tutuklu sanık A.Ç. de daha önce verdiği savunmaları tekrar ettiğini dile getirerek, "FETÖ ile hiçbir irtibatım, iltisakım yoktur. Bu örgüt tarafından yapılan darbe girişimini desteklemem mümkün değildir. Valilik bölgesinde halkın linç etmesinden korktuğum için havaya ateş ettim, kimseye zarar vermedim, halkı sakinleştirmeye çalıştım. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum." diye konuştu.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini ve beraatlarını istedi.

Sanıkların avukatları da müvekkillerinin beyanlarına katıldıklarını belirterek, tahliyelerini ve beraatlarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını yapması için duruşmaya yarına kadar ara verdi.

Mütalaadan

Geçen celse açıklanan mütalaada, aralarında meslekten ihraç edilen askerler, 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan'ın da bulunduğu 86'sı tutuklu 127 sanığın, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Mütalaada, ayrıca 3 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edilen ve soruşturma safhasında adli kontrol kararıyla tahliye edilen 15 sanık ile yargılama aşamasında tahliye olan 29 sanık için yakalama kararı çıkartılması, davada yargılanan 92 tutuksuz sanık hakkında ise beraat talebinde bulunulmuştu.

İddia makamı ayrıca, Sakarya Valiliği'nin kuşatılmasına yönelik yönetici durumunda oldukları değerlendirilen ihraç edilen 9 askerin "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" ile mağdur/müşteki sayısınca 12'şer kez "adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından da cezalandırılmalarını istemişti.

İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği'nin işgaline ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ile 171 asker ve bir sivil şüpheli hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "anayasayı ihlal" suçunu düzenleyen 309, "kasten öldürmek" suçunu düzenleyen 81. ve 35. maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altı aydan 319'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Subay, astsubay, erbaş, erler ve bir sivilden oluşan 42 sanık hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 sanık hakkında ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un müşteki olarak bulunduğu iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak yer alıyor.

Mahkeme heyeti, eski AK Parti Milletvekili Ali İnci, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve polis memuru Abdullah Karabulut'un davaya müdahil olma taleplerini kabul etmişti.

Mahkeme heyeti, örgütün elebaşı Fetullah Gülen hakkında aynı suçlardan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ve "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz hakkında da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığından, dosyalarının ayrılmasına ve bu mahkemelere gönderilmesine karar vermişti.

Kaynak: HABERLER.COMHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık