stats
Engelleyiciyi kapattım!
Reklamı Geç
10 saniye kaldı
Site Saniyeli Reklam Maksimum 1024px Genişliğinde

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

10 İLDE OPERASYON! 15 RÜTBELİ...

10 İLDE OPERASYON! 15 RÜTBELİ...
  • 01 Haziran 2018, Cuma 19:18

Erzincan Merkezli 7 İlde Fetö/pdy Operasyonu

Erzincan merkezli 10 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda 5'i muvazzaf asker 15 şüpheli gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığınca, örgütün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) kripto yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri koordinesinde Erzincan, Erzurum Ankara, Bursa, İzmir, Hakkari ve Ardahan'da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.


Operasyonda aralarında subay ve astsubayların da bulunduğu 5'i muvazzaf, 8'i emekli askeri personel ile iki sivil toplam 15 kişi gözaltına alındı.


Zanlıların ev ve iş yerlerindeki aramalarda bulunan bazı bilgisayarlar ile dokümanlara el konuldu.


Sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerin Erzincan Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri sürüyor.

 

***

 

Eskişehir'de, Açığa Alınan 2 Astsubay Fetö'den Gözaltında
 

ESKİŞEHİR'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında daha önce Kanun Hükmünde Kararname ile açığa alınan astsubaylar Bülent A. ile Hasan Ö., 'terör örgütüne üye olmak' suçundan gözaltına alındı.
 

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şubesi ekipleri, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturmasında haklarında yakalama kararı bulunan astsubaylar Bülent A. ve Hasan Ö.'yü gözaltına aldı. Terör örgütü üyesi olmakla suçlanan Bülent A. ve Hasan Ö. sorgulanmak üzere TEM Şubesi'ne götürüldü.

 

***

 

Mahrem İmam"Dan Örgüt Üyesi Askerlere "Dayı" Şifresi

Aydın'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, yeniden yapılanma içerisine giren "mahrem imam"ların ankesörlü telefondan iletişime geçtikleri örgüt üyesi askerlere "Ben dayın, geldim" diyerek buluşma adresini söylediği saptandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün TSK'daki kripto yapılanmasına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda örgütün yeniden yapılanma içerisinde olduğunu tespit etti.

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin ifadelerinde adı geçen zanlıları Başsavcılığın talimatıyla teknik ve fiziki takibe aldı.

Takip sonucunda örgüte yeni atandığı tespit edilen "mahrem imam"ların, TSK içerisindeki FETÖ mensubu astsubaylarla ankesörlü telefonla iletişime geçtiği, "Ben dayın, geldim" diyerek buluşacakları adresin yerini söyleyip telefonu kapattığı, buluşma yerine geldiklerinde "mahrem imam" ve örgüt üyesi askerin birbiriyle kesinlikle konuşmadığı, yaklaşık 100 metre uzaklıktan göz hareketleriyle iletişim kurup görüşecekleri adrese doğru hareket ettikleri belirlendi.

Aynı evde ikinci kez görüşmemişler

Görüşecekleri örgüt evinin buluşma yerine yakın olması halinde "mahrem imam" ile örgüt üyesi askerin arka arkaya yürüyüp eve girdikleri, uzak olması halinde ise araç takibiyle eve gittikleri, buluştukları evde çok uzun kalmadıkları ve aynı evde bir daha görüşmedikleri tespit edildi.

"Mahrem imam"ların, FETÖ mensubu askerleri aradığı ankesörlü telefondan bir daha aramadığı, bazen farklı illerden de arama yaptığı saptandı.

8 muvazzaf asker gözaltına alındı

Yapılan teknik ve fiziki takip sonucunda 17 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkartılırken, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Aydın merkezli İstanbul, Şırnak, Van, Isparta, Çanakkale, Bingöl, Malatya ve Sivas'ta eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda 8 muvazzaf asker ile 7 "mahrem imam" gözaltına alındı. Adreslerdeki aramamalarda ele geçirilen dijital verilere el konulurken adreslerde bulunamayan diğer şüphelileri arama çalışması sürüyor.

Öte yandan, son 1 ayda örgütün TSK'daki kripto yapılanmasına yönelik Aydın merkezli operasyonlarda, aralarında muvazzaf asker ve "mahrem imamlar"ın da bulunduğu 77 şüpheli gözaltına alınmıştı.

 

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Suikast Girişimine İlişkin Dava
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan davadaki 5 sanığın temyiz duruşmasına İzmir Bölge Adliye Mahkemesinde devam edildi.
 

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Haydar Murat Özden, Ahmet Koçan, Cenk Bahadır Avcı, Aydın Özsıcak, Murat Gösterit ve avukatlarıyla Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık avukatı katıldı.

Tutuklu bulunduğu Keskin T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nunda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan eski astsubay Gösterit, ilk derece mahkemesinin "anayasal düzeni ihlal" suçundan 1 kez müebbet cezasına ilişkin gerekçeli kararına itiraz ettiğini belirtti, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Görevin kendisine amiri tarafından tebliğ edildiğini beyan eden Gösterit, adil bir şekilde yargılanmak istediğini, suçsuz olduğunu aktararak, helikopterde iki pilot ve bir teknisyen olduğunu, sonradan da bazı silahlı askerlerin helikoptere bindiğini kaydetti.

Mahkeme başkanının, "Elinde silahı olan askerler neden helikoptere bindi' diye bir soru sormadın mı komutanına? Bir de helikopterde makineli tüfek var mıydı?" şeklindeki sorusuna, Gösterit, şu yanıtı verdi:

"Bu bağlamda bir soru sordum. Bize VIP uçuş olacağı söylendiğinden bu durumdan şüphelenmedim. Bunların elinde makineli tüfek olup olmadığına dikkat etmedim. Bu görevi öğrenmeye çalıştım. 'Komutanım yanlış bir şey mi yapıyoruz?' diye sorduğum helikopter pilotu eski Albay Zeki Göçmen, bana 'Komutanlarımızın emirleri doğrultusunda hareket ediyoruz.' diye cevap verdi. Sonra da Göçmen, kulaklığı yanımdakine vermemi istedi. Ben de sonradan eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş olduğunu öğrendiğim kişiye kulaklığı verdim." diye cevap verdi.

"Helikopterde çatışma yaşanmadı"

İfadesinde, "Uçuş sırasında Sönmezateş'in diğer helikopterdekilerle irtibata geçtiğini ancak görüşmelerin ne mahiyette olduğunu anlayamadım. Sönmezateş, elindeki cep telefonundan ya mesaj yazıyordu ya da görüşme yapıyordu." ifadesini kullanan Gösterit, helikopterde kesinlikle çatışma yaşanmadığını iddia etti.

Gece boyunca cep telefonu kapalı kalmış

Tutuklu bulunduğu Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda SEGBİS'le ifade veren eski astsubay Koçan, göreve eski albay Murat Dağlı, eski yarbay Yücel Ekizoğlu ve teknisyen Aydın Özsıcak ile aynı helikopterde gittiğini, VIP uçuş olacağını bildiğini fakat uçuşun nereye olacağına ilişkin bir bilgisinin olmadığını iddia etti.

Önceki savunmalarını tekrar ettiğini kaydeden Koçan, "Fazla da konuşmaya gerek yok, her şey ortada. Cep telefonundan aileme ulaşarak iyi olduğumu bildirmek için aradım. Kız arkadaşıma da mesaj attım. Sonra da telefonumu Çiğli'de kapattım. Bu talimatı Murat Dağlı verdi diye hatırlıyorum. Emin değilim. Sabaha karşı Marmaris'ten Çiğli'ye geldiğimde cep telefonumu açtım." dedi.

Helikoptere silahlı timlerin bindiğini ancak VIP uçuşta komutanları ve korumaları kamuflajlı bindiklerinden bu durumdan şüphelenmediğini beyan eden Koçan, beraat talebinde bulundu.

Eski astsubay Özsıcak'ın savunması

Yerel mahkemenin hakkında "anayasal düzeni ihlal" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdığı eski astsubay Özsıcak ise yaklaşık 23 yıllık mesleki tecrübesine dayanarak helikopterin içinde "mahve" olmadan ateş edilmesinin intihar olarak nitelendirilebileceğini, helikopterden ateş edilmediğini, edilseydi bunu rahat bir şekilde görebileceğini iddia etti.

Helikopterle Gaziemir'den Çiğli'ye göreve çıktıklarından cep telefonunu kapattığını, saat 01.21'de telefonunu açtığını ve eşiyle 3 saniyelik bir görüşme yaptığını beyan eden Özsıcak, helikopterde üst rütbeli komutanları olduğundan emirleri sorgulamadığını, bir astsubayın bir albayı sorgulamasının ise hayatın olağan akışına ters olduğunu anlattı.

Darbe girişiminden haberinin olması halinde o gece farklı davranacağını ileri süren Özsıcak, helikopterle Marmaris'e indiklerinde oteller bölgesine uzak olduğunu ancak bu bölgeye askerlerin indiğini duyduğunu, darbe girişiminin olacağının hiç aklına gelmediğini savunarak iki polisin şehit olduğuna ilişkin haberin gelmesinin ardından yıkıldığını ifade etti.

Suçsuz olduğunu savunan Özsıcak, "Helikopterden makineli tüfekle ateş açıldığını görseydim burada söylerdim. O adam babamın oğlu değil ki niye söylemeyeyim?" dedi.

O gece verilen emirler doğrultusunda "koyun gibi hareket ettiklerini" söyleyen Özsıcak, Çiğli'ye dönmelerinin ardından olayın çok farklı olduğunu öğrendiğini, hatırladığı kadarıyla yaşadıklarını anlattığını ifade ederek, hiçbir şekilde FETÖ'nün darbe teşebbüsünden hiçbir şekilde haberdar olmadığını kaydetti.

Mahkeme heyeti, duruşmaya yarın devam edilmesini kararlaştırdı.

Suikast timi davası

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin dava, 4 Ekim'de karara bağlanmıştı.

Muğla Adliyesindeki fiziki yetersizlik nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odasındaki salonda 20 Şubat'tan bu yana görülen davada, Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz (SAT) ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekiplerinden oluşan suikast timi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sanıklardan 31'ine 4'er ve 3'üne birer kez ağırlaştırılmış müebbet, birine 4, birine 3, 4'üne ise birer defa müebbet hapis cezası veren Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bir sanığı 18 yıl, başka bir sanığı da 15 yıl hapis cezasına mahkum etmişti.

Heyet, davanın bir numaralı sanığı FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile firari eski Yüzbaşı Burkay Karatepe, olaydan 13 ay sonra yakalanan eski Yarbay Özcan Karacan ve Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanı eski Albay Ramazan Elmas'ın dosyasının ayrılmasını kararlaştırmıştı.

 

Kaynak: HABERLER.COMHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık