stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

YA O YA BEN? METİN TEMEL İSTİFA EDECEK Mİ?

YA O YA BEN? METİN TEMEL İSTİFA EDECEK Mİ?
  • 01 Ocak 2019, Salı 12:43

Orgeneral Metin TEMAL'in görev yerinin değişmesiyle birlikte yapılan spekülasyonlar bitmek bilmiyor. 

ODAT, TV, Hürriyet ve Milliyet konu ile ilgili olarak farklı iddiaları gündeme taşıdı. 

 

Odatv yazarlarından Müyesser YILDIZ, yine çok konuşulacak iddialar içeren bir yazı kaleme aldı. YIDIZ, bu kez Orgeneral İsmail Metin TEMEL'in görev değişikliği konusundaki iddiaları yazdı.   

İŞTE O YAZI

Odatv fikri takipte... "Ya o ya ben"

Müyesser Yıldız yazdı

TSK'da Erdoğan'a en yakın isimlerden birisi, ayrıca Suriye'deki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının “kahramanı” olarak bilinen 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'in, tam da Menbiç'e yapılacağı söylenen harekattan önce kızak bir göreve çekilmesi kelimenin tam anlamıyla şok etkisi yarattı.

Bilindiği gibi, Temel, 24 Haziran seçimlerinden önce Malatya'daki iftar yemeğinde Erdoğan'ın, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce aleyhindeki sözlerini alkışladığı için siyasi tartışmaların odağına oturmuştu. İnce, “Onun apoletlerini sökeceğim” deyince Erdoğan, şu karşılığı vermişti:

“Metin Temel Paşamızla çok yakın bir hukukumuz var. Muharrem İnce, bu millet sana onun apoletlerini sökecek fırsatı vermez, seni sandığa gömer.”

TÖRENE SAĞLIK RAPORU GÖNDERMİŞ

Bu sözlerden sadece 6 ay sonra bir anlamda İsmail Metin Temel'in “apoletlerinin sökülmesi” anlamına gelen görev değişikliğinin çok önemli bir sebebi olmalı değil mi?

Kulislerde konuşulan sebep çok, sırasıyla gidelim.

İlkini dün aktarmıştık; 14-15 Aralık'ta Ankara'da icra edilen “TSK 2017-2018 Faaliyet Yılı Değerlendirme Toplantısı, Madalya ve Başarılı Birlik Ödül Töreni”ne bir iddiaya göre, İsmail Metin Temel'in mazeretsiz katılmaması, bir diğer iddiaya göre ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler oradayken, töreni terk etmesi.

Hemen şunu belirtelim; Temel, töreni terk etmemiş. Doktor raporu gönderip, mazeret bildirerek törene katılmamış. Ancak Afrin Harekatına katılan birliklere, özellikle de 18 Mart'ta “Afrin'e bayrak çeken” isim olarak bilinen Tunceli 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut'a ödül verilmemesi nedeniyle töreni protesto ettiği kesin! Nitekim, İsmail Metin Temel kararnamesiyle birlikte Tuğgeneral Barut da normalde Albay kadrosu olan Erzincan 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına verildi. 

YAŞAR GÜLER PATLADI

İşte Temel'in o törene karşı tavrından sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in, “Ya o, ya ben” resti çektiği, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da Güler'in yanında yer alması sonucu İsmail Metin Temel'in görevden alındığı öne sürülüyor.

Orgeneral Yaşar Güler'i yakından tanıyan isimler, geçmişte Güneydoğu'da görev yaparken, operasyona destek vermeyen bir il emniyet müdürü için, “24 saatte görevden alınmazsa, birliğimi çekiyorum” dediğini, bunun üzerine o emniyet müdürünün görevden alındığını hatırlatıp, Güler'in, İsmail Metin Temel konusunda da aynı tepkiyi göstermiş olmasına kesin gözüyle bakıyorlar. 

"AKINCI'DA OLAN HERKES ŞÜPHELİDİR" DEDİ Mİ?

Evet, ödül töreni bardağı taşıran son damla da acaba önceki damlalar ne?

İddialardan biri şu; İsmail Metin Temel, 15 Temmuz'dan sonra Genelkurmay Karargâhına gittiğinde bağırıp çağırmış, dahası Yaşar Güler'in odasının önünde, “Darbe gecesi Akıncı'da olan herkes şüphelidir” demiş. Akar ve Güler de bunu “not” etmiş!

Hemen benzer bir olayı hatırlatalım. Dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, Fırat Kalkanı operasyonunu yönetirken görevden alınıp, daha pasif bir görev olan 2. Kolordu Komutanlığı'na atandı. Bu atamanın, İsmail Metin Temel'in 15 Temmuz gecesinde yaptıkları telefon görüşmesine ilişkin olarak, “Zekai Aksakallı beni aradı, 'Karargâh işgal edildi, ben evdeyim’ dedi. Ben, 'Karargâha dön’ deyince de 'Karımı teskin ediyorum’ cevabını verdi” şeklindeki ifadesi üzerine yapıldığı belirtilse de gerçekte Aksakallı'nın, Özel Kuvvetler Komutanlığı davasında özel celsede verdiği ifadedeki şu sözleriyle, bir anlamda Hulusi Akar'ı suçladığı için ÖKK'dan alındığı biliniyor:

“TSK’da kriz ve olağanüstü durumlarda ilk haber alınır alınmaz ‘Personel kışlayı terk etmesin’ emri verilir. Birlik komutanları kışlalarında mesaiye devam eder. Her zaman uygulanan bu temel ve basit kural, 15 Temmuz 2016’da ilk haber alındığı zaman uygulanmamıştır. Uygulansaydı, darbe girişimi baştan açığa çıkardı.”

MENBİÇ OPERASYONUNU O YAPMASIN

Bir başka iddia; “Afrin operasyonundaki bazı hatalar”, özellikle de “Operasyonun erken bitirilmesi” sebebiyle Hulusi Akar ile Temel arasında tartışma yaşandığı şeklinde.              

O yüzden Akar ve Güler'in, olası Menbiç operasyonunun İsmail Metin Temel'in sevk ve idaresinde yapılmasına sıcak bakmadığı, sürpriz bir şekilde görevden alınmasının ana sebebinin de bu olduğu bildiriliyor.

Bu vesileyle Suriye operasyonların yönetimindeki değişimleri ve olası Menbiç operasyonunu kimin yöneteceğini de aktaralım.

Operasyonlar için oluşturulan Müşterek Özel Görev Grup Komutanlığı başlangıçta dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'ya bağlıydı. ÖKK, doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olduğu de için emir-komutada herhangi bir sıkıntı yaşanmıyordu.

Aksakallı'nın ayrılmasından sonra bu grubun komutanlığına, 15 Temmuz'da Kara Havacılık Okul Komutanı olan, darbe teşebbüsünün ardından Adana 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı'na atanan ve İsmail Metin Temel'e yakınlığı ile bilinen Tümgeneral Hakan Atınç verildi.

Şimdi ise Müşterek Özel Görev Grup Komutanlığı'na Tuğgeneral Erdal Şener'in getirildiği konuşuluyor.

Erdal Şener'in kim olduğuna gelince;  

İzmir Casusluk kumpasında yaklaşık 20 ay hapis yatan Şener, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra KKTC’deki 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı'na atandı. Şener, bu yılın YAŞ kararıyla da 2. Ordu Komutanlığı'nın, yani İsmail Metin Temel'in Kurmay Başkanı oldu.  

Özetle, İsmail Metin Temel'le ilgili karar öncesi ve sonrasıyla çok konuşulacak bir olay.

Şimdilik şu notla bitirelim:  

Tanıyanlar, Temel'in istifasını vermeyip, emekli edilmeyi bekleyeceği görüşünde. 

 

HÜRRİYET Gazetesinden Uğur ERGAN, konuya ilişkin 'Uyum sorunu merkeze aldırdı' başlıklı bir haber yaptı. 

 

İŞTE O HABER

Uyum sorunu merkeze aldırdı

RESMİ Gazete’de dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, bu görevden alınarak Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı.

Tunceli 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut da 3. Ordu Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı’na getirildi.

APOLET TARTIŞMASI YAŞANMIŞTI

Orgeneral Temel, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimi öncesinde apolet polemiğinin gündemine oturmuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir programda yer alan Orgeneral Temel’i, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce sert sözlerle eleştirirken, “Seçilirsem apoletlerini sökeceğim” demişti.

KULİSLERDE İKİ İDDİA

Orgeneral Temel’in görev değişikliği nedeniyle askeri kulislerde iki iddia konuşuluyor. Temel’in terörle mücadelede ödüllendirilmesini istediği iki ismin listeye alınmadığı, bu isimlerden birinin de Orgeneral Temel gibi görev değişimi yapılan Tuğgeneral Barut olduğu öne sürüldü. Temel’in bu nedenle terörle mücadelede ödül alanlar törenine katılmadığı ortaya atılan iddialar arasında.

İkinci iddia ise Orgeneral Temel’in uzun süredir Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile uyum sorunu ve görüş ayrılığı yaşadığı, son olay sonrası Akar ve Güler’in Temel’in görev değişikliğini istediği yönünde.

FIRAT KALKANI VE  ZEYTİN DALI’NIN KOMUTANI

Orgeneral Temel, Van Asayiş Kolordu Komutanı’yken FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında vekaleten 2. Ordu Komutanı olarak atandı. 27 Temmuz 2016 tarihinde 2. Ordu Komutanlığı’na getirildi. Bu görevi korgeneral sıfatıyla 2 yıl yürüttükten sonra 2018 yılındaki Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral Temel, TSK’nın Suriye’de yapılan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarının da sevk ve idaresinden sorumlu komutandı. Sahada aktif olarak rol aldı. Orgeneral Temel, terör örgütü PYD/YPG’ye karşı düzenlenen Zeytin Dalı harekâtının başarıyla tamamlanmasından sonra da Afrin’e gitmişti. İdlib’de çatışmasızlık bölgesi çerçevesinde kurulan gözlem noktaları ile Menbiç kırsalındaki faaliyetler de Orgeneral Temel’in sahadaki görevleri arasındaydı.

 

MİLLİYET Gazetesinden Seyfettin ERSÖZ,Ortak karar dedi. 

Temel, ortak kararla Ankara’ya çekildi

Menbiç’e düzenlenecek harekâtı yönetmesi beklenen, Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı operasyonlarının komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel’in Ankara’ya çekilmesinin, sivil ve askeri iradenin ortak kararı olduğu belirtiliyor


Türkiye, Fırat’ın doğusu ve Menbiç’e yapılacak operasyona kilitlenmişken, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Malatya’da görev yapan 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı.Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı harekâtlarını sevk ve idare eden, Fırat’ın doğusu ve Menbiç’e yapılacak operasyonu da yönetmesi beklenen 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, sürpriz bir şekilde Ankara’ya çekildi. Son yapılan YAŞ’ta orgeneralliğe yükseltilen ve “apolet sökme” tartışmalarıyla gündeme gelen Temel, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı. Temel’in Ankara’ya çekilmesinde sivil ve askeri otoritenin ortak kararı olduğuna dikkat çekildi. 

Cumhurbaşkanı’na bağlı

Aynı kararla Tunceli’de görev yapan 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut ise, Erzincan’daki 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na getirildi. Söz konusu atamalar Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 9. maddesinin 1. fıkrası gereğince gerçekleştirildi.

Edinilen bilgiye göre; 2. Ordu Komutanı Orgeneral Temel’in, Ankara’ya çekilmesinde emir komutada yaşanan sıkıntı etkili oldu. En son Türk Silahlı Kuvvetleri 2017-2018 Faaliyet Yılı Değerlendirme Toplantısına katılacaklara emir gönderilmesine rağmen Orgeneral Temel’in toplantıya katılmadığı belirtiliyor. Milliyet’in edindiği bilgiye göre; Orgeneral Temel ayrıca, başarılı isimlere verilecek ödül törenine de davet edilmesine rağmen katılmadı. Temel’in buna rağmen yakınlarındaki bazı isimlere ödül istediği kaydedildi. “Karargâhta kişisel başarı, kişisel karar yoktur” ilkesine Temel’in direndiği belirtiliyor. Bu gelişmelerden Cumhurbaşkanlığı anında bilgilendirildi. Orgeneral İsmail Metin Temel’in Ankara’ya çekilmesinde sivil irade ile karargâhın ortak kararı olduğuna dikkat çekildi.

Orgeneral Temel’in direkt, Genelkurmay Başkanı’na bağlı olarak çalışması bekleniyor. Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’nı genelde korgeneral rütbesinde bir komutan yürütüyor. Temel’in rütbesi ise orgeneral. Bu yüzden Orgeneral Temel’in emeklilik dilekçesi verebileceği de ileri sürülüyor.

 

HABERLER .COM "GELEN EMRE UYMADI"

Muharrem İnce'nin "Apoletlerini Sökeceğim" Dediği Paşa'nın Neden Görevden Alındığı Ortaya Çıktı

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin "Apoletlerini sökeceğim" dediği 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'in gelen emre uymadığı gerekçesiyle görevden alındığı iddia edildi.
 
24 Haziran seçimlerinde CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin "Apoletlerini sökeceğim" diyerek gündeme getirdiği 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına atandı. Temel'in gelen emre rağmen Yıl Sonu Faaliyet Toplantısı'na katılmadığı ve bu nedenle görevden alındığı iddia edildi.

İKİ DAVETE KATILMADI

NTV'de yer alan habere göre, Temel Paşa nezdinde bir süredir devam eden bazı sıkıntılar yıl sonu toplantısında ortaya çıktı. Gelen emre ve davete rağmen Temel, 2017-2018 Yıl Sonu Faaliyet Toplantısı'na katılmadı. Yine aynı tarihte Temel, başarılı birliklerin ve komutanları ödüllendirildiği törende, bazı birliklerin ödüllendirilmemesine tepki göstererek törene katılmadı. Yaşanan bu gelişmelerin Temel'in görevden alınmasına yol açtığı iddia edildi.
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık