stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

TEMAD TEMSİLCİLER KURULU TOPLANTISI VE TAZMİNATLAR!

Tazminatlar konusunda Genelkurmay Başkanı ne dedi?

TEMAD TEMSİLCİLER KURULU TOPLANTISI VE TAZMİNATLAR!
  • 30 Nisan 2018, Pazartesi 21:50

TEMAD TEMSİLCİLER KURULUNU TOPLADI

Yıllar sonra TEMAD'da bir ilk.

Hükümetin 24 Haziranda erken seçim kararı alması ve gelişen diğer içi ve dış durumlar nedeniyle, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), Temsilciler Kurulunu toplama kararı alarak 29 Nisan 2014 günü Ankara'da topladı.

Temsilciler Kurulu toplantısına, TEMAD Yönetim Kurulu, TEMAD Danışmanları ve  TEMAD'ın yurt geneline yayılmış 97 İl ve İlçe Başkanı katıldı.

 

TEMAD 6 AYDA NELER YAPTI?

Toplantı Başlangıcında, TEMAD yönetimi adına Genel Başkan Yardımcısı Av. Fazıl GÜRLER, TEMAD yönetiminin göreve geldiği günden bu güne kadar geçen 6 aylık süre içinde yaptıkları faaliyetler ve görüşmeler hakkında detaylı bir sunum yaptı.  GÜRLER, son olarak TEMAD'ın devralınan mali durumunu temsilciler kuruluna aktardı.

 

ERKEN SEÇİMDE NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Toplantıda Erken seçim nedeniyle, özlük haklarının alınması konusunda yapılacak stratejik faaliyetlerin planlanması ve yol haritası çıkarıldı. Genel Merkezin ve şubelerin ziyarete gelen siyasetçilere nelere aktaracağı, genel merkezin seçimler öncesi yaptığı ve yapması gereken faaliyetler gündeme alındı. 

İl ve İlçe başkanları erken seçim öncesi neler yapılabileceğini, kendi şubelerinde yaptıkları faaliyet ve çalışmaları anlattı. 

Son olarak TEMAD Genel Başkanı Hamza DÜRGEN kürsüye çıkarak, yaptıkları faaliyetler hakkında Temsilciler Kuruluna detaylı açıklamalarda bulundu. 

 

TEMAD GENEL BAŞKANI DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPTI VE HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

 DÜRGEN yaptığı konuşmada;

"Seçimlerin erkene alınması, ülkedeki gelişmeler ve diğer nedenlerden dolayı, üyelerimizin beklentilerinin karşılanması için  TEMAD'ın şubeleri ile birlikte,  birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi amacıyla bu toplantıyı icra ettik"  dedi.  

 

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE ŞUBE BAŞKANLARI İLE TOPLANTI PLANLADIK

Dürgen sözlerini sürdürerek; 

"Haziran ayında Tüzük Kurultayı yaparak arkasından,  Cumhurbaşkanlığı külliyesinde şube başkanları katılımıyla toplantı yapmayı planladık ancak, seçimlerin haziran ayına alınması nedeniyle bu toplantıyı erteledik.  Bu gün buraya gelen tüm meslektaşlarımız, astsubayların sorunlarına ve kendi sorunlarına parmak basmak için geldi. Eğer sen bu gün kendi sorunun için burada bulunamıyorsan, buraya gelip konuşamıyorsan senin başka bir yerde konuşma hakkın yok. Divan başkanlığından toplantıya katılan ve mazeretsiz olarak katılmayan şubelerin tespit edilerek tutanak altına almasını talep ediyorum." 

 

TEMAD NEDEN VAR?

Hepimiz TEMAD'ın varoluş nedenini bilmek zorundayız. Bu dernek ne için var? Eğer bu sorunun cevabını bilemiyorsak içinde bulunduğunuz yer doğru yer değildir. Hep söylüyoruz birlik beraberlik içinde hareket edelim diyoruz ama göreve geldiğimiz günden beri 50'ye yakın ihraç belgesi önümüze geldi. Bu şekilde önümüze gelen belgeler ve bu şekilde üye kaybetmemiz  birlik ve beraberliğimizi zor durma sokmaktadır. 

 

HESAP VERECEĞİMİZİ BİLİYORUZ

Bizler 3 yıllığına seçildiğimizin ve 2,5 yıl sonra sizlere hesap vereceğimizin bilincindeyiz. Sizler bizleri, bizler de sizleri kontrol edeceğiz. Bizlerden beklenti içinde olan üyelerimizin de meslektaşlarımızın da sorunlarını en iyi şekilde çözmüş ve onlara hizmet etmiş olacağız.

5 AYDA 3843 YENİ ÜYEMİZ OLDU

 Son 5 ayda TEMAD'a 3843 meslektaşımız üye olmuştur. Üyelerinizin kaynağı genç emekli arkadaşlarımız olmalıdır.

 

18 MART'TA ÇANAKKALE'DE İLK ADIMLAR ATILDI

Yaptığımız projelerden bir tanesi, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü toplantısıydı. Arkadaşlarımı takdir ediyorum. 50 kişilik protokolün içine  6 kişi olarak kaydedildik ve orada Genelkurmay Başkanımıza ve Cumhurbaşkanımıza Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği adına geldiğimizi ve genel başkanı olduğumu kendilerine ifade ettim. Derneğimizin ismini, şehitleri anma günü programında ve çok şehit vermiş bir meslek grubu olarak lk önce burada duyurduk. En üst düzeyde devletimizin  kurumlarına kendimizi tanıttık. Süreci takip ettik.

 

 

GENELKURMAY BAŞKANIMIZ TAZMİNATLAR İÇİN NE DEDİ?

27 Nisan'da Genel Kurmay Başkanı bizi heyet olarak kabul etti.  1 saate yakın görüştük. Kendisi bizlere, "bu görev tazminatı konusu çözülmeli." dedi.

İlk elden Genelkurmay Başkanına, Tazminatlar, başlangıç derecesi ve diğer konular, gerekçeleri ile birlikte iletildi. 

GENEL MERKEZ ÖNÜNÜZÜ AÇIYOR

Burada dikkatinizi bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Yine Genelkurmayın internet sitesinde "TEMAD Genel Başkanı, Genelkurmay Başkanının ziyaret etti" diye bizlerin resimleri ile birlikte yayınlanmıştır. Bu ne anlama gelir? TSK içindeki emekli olacak, yeni üye olacak arkadaşlarımıza derneğimizin adını duyuruyor, Genel Merkezin görevi sizlere yol açmak. Genel başkanınız TSK'nın komutanı ile yan yana olursa sizlere de gittiğiniz garnizon komutanlarının yanında kapılar açılır.

 

HATA YAPARSAK DÜZELMESİ YILLAR ALIR

Yanlış anlamayın, geçmişte yaptığımız söylem ve eylem hataları yüzünden meslektaşlarımız dernekten uzak durdu.Biraz önce ifade ettim. Genç meslektaşlarımız neden bize üye olmuyor? Eğer biz hata yaparsak bu hatayı düzeltmek yıllar alır.

GENELKURMAY BAŞKANIMIZA DERNEĞİMİZİN VE ASTSUBAYLARIN SORUNLARINI ANLATTIK

Yaklaşık 1 saatlik zamanda Genelkurmay Başkanımızla üyelerimizin, derneğimizin ve astsubayların sorunlarını paylaştık ve kendi taleplerimizi TEMAD sayfasından duyurduk. Genel merkezin mekansal  sorununu çözmek zorundayız. Kara Kuvvetleri Komutanımız bilfiil bu işin üzerine eğiliyor. Ankara'da sizlere layık bir genel merkez binası olacak. Sizlerin ve bizlerin faaliyetleri herkes tarafından izlenmektedir. Bu saatten sonra attığımız adımlara dikkat etmeliyiz.

 

TSK'YI GÜÇLENDİRECEĞİZ, TSK'YI YIPRATAN YANLIŞLARA DÜŞMEYECEĞİZ

TEMAD,  bu memleketin en değerli varlığı olan TSK'nın içinden çıkmış, TSK'nın bağrından çıkmış ve çok hizmetler etmiş bir meslek grubunun derneğidir.  Dolayısı ile bizim ana stratejilerimizden bir tanesi de TSK'yı güçlendirmek olacaktır. Özlük hakları ile ilgili çalışmamızı devam ettireceğiz ama bunu yaparken, TSK'yı yıpratan en ufak bir yanlışın içine düşmeyeceğiz. Bir memleketi ayakta tutan iki şey vardır. Biri ekonomi, biri de silahlı güç. Eğer bunlardan biri eksik olursa o memleketin ayakta durması mümkün değildir.

BİZDEN BEKLENEN TAZMİNATLARDIR

Arkadaşlarımızın bizden beklentisi görev tazminatı. Çalışan ve şu an bu kurulda  bulunanlar, emekli  ve binlerce astsubay beklenti içerisinde. Hepimiz bunun bilincinde olmak zorundayız. Önümüzdeki süreçte neyi nasıl yapacağımızı bu günden planlamak zorundayız.

TEMAD HİÇ BİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMAYACAKTIR

TEMAD yapmış olduğu çalışmalarda bu vatan hizmetini yerine getirecek, tüzükte üzerine düşen her türlü faaliyeti yapacak ama iç bir siyasi partinin arka bahçesi olmayacaktır. Çünkü biz siyaset üstünde olmak zorundayız ve siyasi parti değil, bir meslek kuruluşuyuz. Genel merkez olarak bir yere angaje olmamız mümkün değil. Özellikle aday olan, emekli astsubay ismiyle aday olan arkadaşlarımızın alnından öpüyorum. Onları siyasi görmeden destek olmak sorumluluğundayız.

 

KİMSEYİ KAYBETME LÜKSÜMÜZ YOK

Sivil toplum kuruluşu olarak, toplumun sorunlarına kalıcı çözüm üretmek zorundayız. Bizler öncü STÖ.'ler olarak öneriler vermek zorundayız. Çalışmalarımızda kesinlikle gönüllülük ruhunu kaybetmemeliyiz. Çünkü STÖ'ler tamamen gönüllülük esasına göre hareket eder. Eğer birini kaybedersek bilin ki onunla beraber en az 10 kişiyi de kaybetmiş sayılırız. Hepimiz sınırlı süreyle hizmet veriyoruz ve hesap vereceğimizi bilmeliyiz ve zamanı çok iyi kullanmalıyız. Şubelerle genel merkez ortak projeler yapmak zorunda. Çalışmalarımızda öncelik üyelerin beklentileri üzerine olmalıdır. Yapmış olduğunuz çok değerli faaliyetler var ama bunu doğru bir şekilde  kamuoyuna yansıtmak çok önemli. Bu nedenle basın çok önemli.

EMEKLİLİKTE NEDEN MAAŞLAR DÜŞÜYOR?

Sorunu çözecekseniz öncelikle sorunu iyi teşhis etmeniz gerekiyor. Şu anda Kd. Bçvş. 6.000 TL. civarında maaş alıyor. emekli olduğunda da 3500'e düşüyor. Sebebi nedir biliyor musunuz? Sebebi aldığı ücret üzerinden prim kesilmemesi. Bizim özlük hakları konusunda şu anki birinci önceliğimiz tazminatlar konusu. Yetkililerle bu konuyu ciddi bir şekilde görüşeceğiz. emeklilikte maaşların azalmaması için elimizden geleni yapmalıyız. Şimdi asgari ücretliye 2000 bin lira ödersiniz, 2000 lira üzerinden prim yatırırsınız. Devlet size 6000 lira maaş veriyor, 3500 lira üzerinden prim yatırıyor böyle olunca da maaşların düşmesi kaçınılmaz oluyor. 

SİCİL AFFI İÇİN ORTAK ÇALIŞMA YAPILIYOR

Sicil affı ile ilgili konuyu söylemek istiyorum. Şu anda TSK'da sicil affı ile ilgili konuyu doğrudan gündeme getirirsek yanlış anlaşılma olabilir. İçinde bulunduğumuz durumları biliyorsunuz. Son zamanlarda FETÖ olayı var. Bu hainlerin olayı var. Direkt olarak onun üzerinde bir algı olur. Ancak Teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımız ile Personel Başkanlığından görevlendirilen şube müdürü, 1975 yılı mağdurları ile ilgili çalışma yürütüyor. Sicil affı konusunda mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla, özellikle yüz kızartıcı suçlar haricindekiler için çalışmalar devam ediyor.

 

TEMAD SİGORTA TEMAD'IN ENVANTERİNE KAYDEDİLDİ

TEMAD Sigorta derneğin varlığı ama bilançolarda, DERBİS'de gösterilmemiş. Peki neden gösterilmemiş sorduk. Gösterirsek vergi çıkar dediler.  TEMAD sigorta kurulduğunda,  derneğin varlığının içinde gösterilmiş olsaydı, o sigortanın gelirini bilançoda görecektiniz. Sigortanın geliri gideri ortaya çıkacaktı.  Söylediğim şey şu; bu işin doğrusu nedir? Evet vergi vereceğiz. Kazanıyorsak vergi vereceğiz. Artık doğrusu yapılmıştır ve  TEMAD sigorta derneğimizin envanterine geçmiştir. Eğer TEMAD sigortayı da şubelerimize entegre edebilirsek, bir çok şubemizin gelirinin olacağını düşünüyoruz.

SORUNLARIMIZI SİYASİ PARTİLERİN GÜNDEMİNE ALDIRACAĞIZ

Seçim çalışmalarında şubelerimize gelen siyasetçilere sorunlarımızı anlatacağız ve ana hedefimiz mevcut siyasi partilerin gündemine aldırtabilmektir. Sizlere verilen dosyalar içerisinde hepsi var. Bu dosyaları sizler de geliştirebilirsiniz. Genel merkez olarak siyasi partiler bize geldiğinde görüşme odasında mutlaka kamera olacak ve kamera karşısında konuşacağız. Hepimiz özellikle tazminatlar konusunu vurgularsak, siyasi partilerin yapacak oldukları faaliyetler içine tazminatlar konusunu ekletmiş oluruz.

2 AYLIK SEÇİM SÜRECİ VE MÜCADELE

Bu toplantı önümüzdeki 2 aylık seçim sürecinde nasıl bir mücadele verilir, hangi konular üzerinde ağırlıkla duracağız toplantısıydı. Size dağıtmış olduğumuz dosyalarda bu bilgiler var. Güzel ve verimli bir toplantının geçtiğine inanıyorum. Göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ediyorum. Özellikle bu gün  burada bulunma nedenimiz olan, cumhuriyeti kurup, bu günlere getiren, aziz şehitlerimizi yad ediyor, gazilerimizi de saygıyla minnetle anıyorum. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Sağolun. dedi. 

Katılımcılara katılım sertifakası verilmesi ile birlikte toplantıya son verildi. 

 

  

 

 

 

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık