stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

SUBAY OLACAK ASTSUBAY SİVİL MEMUR OLDU!

SUBAY OLACAK ASTSUBAY SİVİL MEMUR OLDU!
  • 13 Şubat 2019, Çarşamba 10:40

ODA TV yazarlarından Müyesser YILDIZ yine çok konuşulacak ve  önemli iddialar içeren bir yazıyı köşesinde kaleme aldı. 

YILDIZ yazısında, subay adayı bir astsubayın nasıl sivil memur yapıldığını yazdı. 

 

İŞTE O YAZI

Astsubay M.O.A. 15 Temmuz'da Kara Harp Okulu'nda kursiyer subaydır. O da komutanları tarafından “güvenli bölge” denilerek, çatışmaların yaşandığı Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'na götürülür.

Diğer kursiyerler gibi o da tutuklanır ve 21 ay hapiste kalır.

Kasım 2016'da KHK ile TSK'dan ihraç edilir.

Mahkeme tam 1 yıl önce bütün haklarının iadesini de kapsayacak şekilde beraatine karar verir.  

Eski Astsubay M.O.A. bu karar sonrası göreve iade edilmesi için OHAL Komisyonu'na başvurur. Komisyon Mayıs 2018'de göreve iadesine karar verir.

Ancak Milli Savunma Bakanlığı, bu kararı 6 ay boyunca uygulamaz.

Avukatı, Bakanlığa başvurup, sebebini sorar. 

Bu başvurudan birkaç ay sonra M.O.A'ya Ankara'dan telefon gider ve ihraçtan önceki görev yeri İzmir dışında, Ankara'daki bir başka birlikte göreve başlaması için sözlü tebligat yapılır. Yeni görev yerinin MSB Ankara Tedarik Bölge Başkanlığı olduğu bildirilir. M.O.A. Ankara'ya gelir, yazılı tebligata göre, MSB Araştırma Merkezi'ne atanmıştır.

TSK'DAN İKİNCİ KEZ ATILMIŞ OLDU

Sorun şuradadır; M.O.A. önceki statüsü olan Astsubay değil, sivil memur olarak atanmıştır. O artık “Mal saymanlığı hesap sorumlusu”dur. 

Sözkonusu görevlendirmeyi kabul etmez, ama müstafi sayılıp, atanma hakkının düşmemesi ve hak kaybına uğramamak için fiilen işbaşı yapar.

Burada M.O.A.'ın başına gelenlere ara verip, hukuki durumu özetleyelim.

Evet, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun'la, “Araştırma merkezlerinin” kurulması kararlaştırıldı. Bu merkezlerin görev, yetki ve sorumlulukları, kurulacağı iller, çalışma usul ve esasları ile diğer hususların ise ilgili bakanlık tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenleneceği öngörüldü. Ancak Kanun'da göreve iade edilip, araştırma merkezlerinde görevlendirileceklerin “sivil memur” olarak atanabileceğine ilişkin bir ibareye yer verilmedi.

Düşünün; Beraat etmiş, OHAL Komisyonu görevine iade edilmesine karar vermiş, ama M.O.A. adeta ikinci kez TSK'dan atılarak, sivil memur yapılıyor.

“O zaman beraatin ne anlamı kalıyor? Beraatin de hükmü yoksa, bu yargılamalar niye yapılıyor?” diye sorup, işin daha da vahim kısmına geçelim.

YÖNETMELİK RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI MI

M.O.A.'ın memur olarak atanması üzerine Avukatı, yine Milli Savunma Bakanlığı'na başvurur, beraat ve göreve iade kararları ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Kanunu'ndaki hükümleri hatırlatıp, bu atamanın dayanağını sorar.

Milli Savunma Bakanlığı, Avukata OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Kanunu kapsamında çıkarılan “Araştırma Merkezlerinin Kurulması ve Çalışma ve Uzul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği” gönderir.

İlginç olan, 4 sayfalık yönetmeliğin sadece 3 sayfasının gönderilmesidir.

İlk sayfası, yani “Künye” denilen başlık, tarih, sayı, Resmi Gazete'de yayınlanma tarihi vs. olması gereken sayfası ise yoktur.  

Özetle, yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanıp, yayınlanmadığı meçhûldür.

Bunun üzerine Avukat, bu defa Danıştay'a dava açıp, hem kendilerine gönderilen yönetmeliğin, “Kanunun öngörmediği aleyhte düzenlemeler içerdiğini, böylece yasama alanına müdahale edildiğini” savunur, hem de yönetmeliğin künyesinin bulunduğu ilk sayfasının gönderilmediğine dikkat çekerek, “Bu yönetmeliğin Bakan'ın hangi tarih ve sayılı oluruyla ilan edildiği, ilanın neden Resmi Gazete yerine iç işleyişte işlem evrakı içerisinde ek olarak bildirildiği tarafımızca bilinmemektedir” der.

Neticede de Milli Savunma Bakanlığı'nın savunması alınana kadar M.O.A. hakkındaki atama işleminin geçici olarak durdurulmasını, sözkonusu yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanıp yayınlanmadığının sorulmasını, yayınlandıysa Resmi Gazete suretinin getirtilmesini ve şayet böyle bir yönetmelik varsa, kanunu aşan ilgili maddesinin iptal edilmesini talep eder.

Hemen şunu belirtelim, sorun sadece M.O.A. ile ilgili değil. Benzer durumdaki 14 kişinin, keza Jandarma'da bırakın kovuşturma açılmasını veya hapis yatmasını hakkında takipsizlik kararı verilen 4 kişinin daha sivil memur olarak atandığını öğrendik.

Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nda böyle bir uygulama yapılırken, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda beraat edenlerin asker olarak görevlerine döndüğünü de kaydedelim.

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: ODA TVHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık