stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

NAZİK BİR ŞEKİLDE DAVET ETTİK!

NAZİK BİR ŞEKİLDE DAVET ETTİK!
  • 09 Mayıs 2018, Çarşamba 21:18

Aksakallı'yı "Nazik Bir Şekilde" Derdest Etmeye Çalışmışlar
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 473 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.
 

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Savunma yapan sanık eski astsubay Ümit Şeker, darbe girişimi eylemlerinin başlamasından kısa süre önce sanık Cengiz Atak'ın kendisini aradığını ve göreve çağırdığını, gittiği yerde bulunan aracın içindeki eski albay Fatih Yarımbaş'ın araçtakilere, dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın güvenliğini sağlayacaklarını söylediğini öne sürdü.

Bunun üzerine, siyah bir minibüs ile Aksakallı'nın bulunduğu düğün salonunun önüne gittiklerini anlatan sanık Şeker, Aksakallı'nın düğünden ayrılmasından sonra Yarımbaş'ın telkini ile Aksakallı'nın bulunduğu araca giderek, kendi araçlarına davet ettiklerini iddia etti.

Aksakallı'nın buna tepki gösterdiğini beyan eden Şeker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arabadan önce Hasan Saltan sonra da ben indim. Ben aracın önüne geldiğimde komutanımız aracın kapısını açmıştı. Fatih albayın emriyle güvenliğini alacağımızı söyleyerek, kendilerini nazik bir şekilde aracımıza davet ettim. Komutanımız sinirlendi ve 'Ne alması lan' dedi.

Bu olay, bir derdest etme faaliyeti olsaydı ben neden nazik bir dil kullanayım? Sonrasında komutanımızın aracı uzaklaştı, aracı bir daha görmedim. Aracın takip edilmesi hadisesi olmamıştır."

Bu olaydan sonra Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı'na gitmeye çalıştıklarını, ancak giriş çıkışın yasaklanmasından dolayı Akıncı Üssü'ne gittiklerini aktaran sanık Şeker, sabah saatlerine kadar darbe girişiminden haberdar olmadığını savundu.

FETÖ üyesi olmadığını iddia eden sanık Şeker, darbe girişiminde bulunmadığını ileri sürerek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

 

***

 

ASTSUBAY; "BİLEREK GİRMEDİK"

Ökk'deki Darbe Girişimi Davasında Tanıklar Dinleniyor
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirme teşebbüsüyle ilgili 68 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam ediliyor.
 

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar ve avukatları ile gazi İsmail Oğuz'un yanı sıra Başbakanlık, TBMM ve Milli Savunma Bakanlığının da arasında bulunduğu müşteki avukatları katıldı.

Tanık sıfatıyla ifade veren Rıdvan K, sanıklardan Okan Türkmen ile Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulunda eğitim gördüğü yıllarda tanıştığını, Ankara'da da bir süre Türkmen ile aynı evi paylaştıklarını ifade etti.

Tanık Rıdvan K, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Balıkesir'de benim Ali diye bildiğim FETÖ'nün hain kişisi, Ankara'ya geldikten sonra beni Harun diye biri ile tanıştırdı. Bize Okan ile birlikte ev tut dediler, biz de tuttuk. Bunları normal cemaatler gibi zannediyorduk. Dini sohbetler, ibadetler yapıyorduk. 2014'ten sonraki süreçte cemaat diye bildiğimiz bu yapının maskesi düştü. Siyasi söylemler ve sapıklıklar başladı. Ben bunlarla bağımı kopardım. Biz bunların eli kanlı bir terör örgütü olduğunu bilmiyorduk. Okan'la en son 2015'te görüştük. Bunların saçmalıklarından bıkmıştı. Benim tanıdığım Okan vatan haini olabilecek bir insan değildir."

Beyanlar üzerine söz alan sanık Türkmen, tanığa, "15 Temmuz günü veya sonrası seninle bir telefon görüşmemiz oldu mu?" sorusunu yöneltti. Tanık Rıdvan K, en son görüşmelerinin 2015'te olduğunu dile getirdi.

Tanık Rıdvan K, FETÖ'ye ilişkin bildiklerini anlattığını, sanık Türkmen'in de anlatması gerektiğini belirterek, "Burada bir mahkeme var tamam ama diğer tarafta da asıl mahkeme var. Şimdi gelse şehit Ömer Halisdemir, 'Bildiklerinizi neden anlatmadınız?' dese ne cevap vereceğiz?" ifadelerini kullandı.

 

"FETÖ'ye bilerek ve isteyerek girmedik"

Tanık olarak ifade veren Adem A, üniversite okuduğu yıllarda FETÖ yapılanması ile tanıştığını, mezuniyetinden sonra da FETÖ'nün kendisine Bitlis'teki astsubay ve uzman erbaşlarla ilgilenmesi için örgüt içinde "öğretmen" olarak adlandırılan bir görev verdiğini anlattı.

Sanık Faruk Erkul ile Ankara'da tanıştıklarını, Erkul'un Bitlis'e tayinin çıkmasından sonrasında da FETÖ içindeki sorumlusu olduğunu anlatan Adem A, "Faruk ile 2014 yazında tanıştık. Daha sonra Bitlis'e tayin oldu. Ara ara sohbetlere gelirdi. Merkeze yakın bir yerde görev yapmadığı için sürekli gelmezdi sohbete. 2016'nın başlarında da tayini çıktı, Bitlis'ten ayrıldı. Daha sonra görüşmemiz olmadı." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Bayram Kantık'ın, sanık Erkul'un örgüte himmet verip vermediğini sorması üzerine tanık Adem A, "Himmet adı altında insanlardan para isterdik. Erkul da devamlı olmasa da ara ara para veriyordu." dedi.

Tanık Adem A, "Ben de Erkul da FETÖ'ye bilerek ve isteyerek girmedik, kandırıldık." ifadelerini kullandı.

Sanık Erkul ise tanığın beyanlarını kabul etmedi.

Tanık Enis E, 2005-2009 yıllarında FETÖ evlerine gelen öğrencilere ders anlattığını, sanık Özgür Çiloğlu'nun kısa bir dönem ders verdiği öğrencilerden biri olduğunu beyan etti.

Sosyal medya üzerinden Çiloğlu'nun daha sonra askeri okullara gitmiş olduğunu öğrendiğini beyan eden tanık Enis E, Çiloğlu'nun örgüt bağlantısına ilişkin bir bilgisinin olmadığını belirtti.

Beyanlar üzerine söz alan sanık Çiloğlu, tanığı tanımadığını ve ifadelerini kabul etmediğini söyledi.

 

***

 

ASTSUBAY TAHLİYE OLDU

 

Ordu'daki Fetö/pdy Davası
 

Ordu'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 18 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ordu'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 18 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanan sanıklar, yakınları ve avukatları katıldı.

Tutuksuz sanık Z.T, savunmasında, bildiği her şeyi anlattığını belirterek, bir şekilde örgütün içerisinde yer almaktan pişman olduğunu öne sürdü.

Tutuksuz A.Y. ise özellikle dini nedenlerle çocuğunu yapıya müzahir dershaneye gönderdiğini anlattı. Söz konusu örgütün terör amacından haberdar olmadığını iddia eden A.Y, kendisinin örgütsel bir eylemde bulunmadığını aktardı.

Tutuklu eski astsubay S.Ç. de FETÖ üyesi olmadığını ileri sürerek tahliyesini talep etti.

Tutuklu yargılanan B.B, oğlunun gittiği dershanede bir öğretmenin telefonuna bir program yükleyerek "Buradan görüşürüz" dediğini iddia etti.

Sonradan programın ByLock isimli program olduğunu öğrendiğini, dini içerikli yazışmalar yapıldığını iddia eden B.B, bir hafta sonra da aynı öğretmenin eşinin telefonunu istediğini, programı yüklemeye çalıştığı ancak yükleyemediğini öne sürdü.

B.B'nin tutuksuz yargılanan eşi G.B. de söz konusu programdan haberdar olmadığını savundu.

Diğer tutuklu ve tutuksuz sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederek tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle A.Y'yi 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklardan S.Ç'nin tahliyesini kararlaştıran heyet, diğer sanıkların ise mevcut hallerinin devamına karar verdi.

 

***

 

ASTSUBAY; BU YAPIDAS TAM BİR GİZLİLİK VARDI

 

Donanma Komutanlığı'ndaki Darbe Girişimi Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 86 sanığın yargılanmasına devam edildi.
 

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Abdullah Yörük ve TBMM adına avukat Ömer Burak Barış da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmayı, AK Parti Kandıra İlçe Başkanı Erol Ölmez ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da takip etti.

Duruşmada, darbe girişiminde Gölcük Donanma Komutanlığı'nda teğmen olarak görev yapan, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olan U.K, Yalova Ağır Ceza Mahkemesi salonundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla tanık olarak dinlenildi.

Tanık U.K, kaçan darbeciler eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ve eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay'ı İstanbul'a götüren davanın "mahrem abi" konumundaki sanığı Emrah Çoban'ı, "Levent" kod adıyla tanıdığını söyledi.

U.K, daha önce "Levent" kod adıyla tanıdığı Emrah Çoban'ı, emniyette gösterilen fotoğrafından teşhis ettiğini belirtti.

Deniz astsubay olarak 2010 yılında göreve başladığını ve 2017'de sınavla teğmen olduğunu anlatan U.K, söz konusu yapıya dini gerekçelerle lise yıllarında girdiğini öne sürdü.

U.K, "O dönem benimle "Uğur" kod isimli abi konumunda biri ilgileniyordu. Uğur, bana kendisinden üst seviyede abi olduğunu söylediği Emrah Çoban'la tanıştırdı ve bundan sonra bu kişinin benimle ilgileneceğini söyledi. Evlerde haftada 1-2 kez sohbet toplantıları yapıyorduk. Namaz kılıyor, dini ve Fetullah Gülen'in kitaplarını okuyorduk. Himmet adı altında her ay para yardımı alıyorlardı. Kurban parası verdim. Zaman gazetesine abone oldum." şeklinde konuştu.

"Kendinizi solcu görüşlü biri gibi gösterin"

"Bu yapıda tam bir gizlilik vardı. Bana dikkat etmem ve kendimi gizlemem konusunda telkinlerde bulunuyorlardı." diyen U.K, şöyle devam etti:

"Bize sürekli, abdest almayın, teyemmüm alın. Açıktan namaz kılmayın, göz ucuyla ima yoluyla kılın şeklinde telkinde bulunuyorlardı. İçki içmeseniz de içiyormuş gibi yapın. Zor durumda kalırsanız, içebiliyorsanız için. Tanımadığınız insanlarla dini konulara girmeyin. Birbirinize veya başka birine 'şakirt' veya 'mübarek' gibi ifadeler kullanmayın. Kendinizi solcu görüşlü biri gibi gösterin. Böyle bir imaj verin. Çoğunluk oruç tutuyorsa siz de tutun ama arada bir 2-3 gün tutmayın, sonra yeniden başlayın diyorlardı.

Mahrem abiler iletişimi ankesörlü sabit hatlardan kuruyordu. 'Gereksiz aramalar yapmayın, sohbet evlerine gelirken aynı yolu kullanmayın, bazen farklı yerlerden gelin, tanınmamanız için gözlük ve şapka takın, evlerde farklı odalarda insanlar görürseniz, onlarla konuşmayın, tanımaya çalışmayın, kendinizi tanıtmayın' diye bizi uyarıyorlardı. Evlerde ayakkabılarımızı bile ortada bırakmıyor, saklıyorduk."

"Benden askeri birlik ve personel hakkında bilgi istiyorlardı. Örgütte, müdür ve müdür yardımcısı gibi hiyerarşik bir düzen vardı." diyen tanık U.K, kendisine gizlilik konusuna uymadığı takdirde başına işler gelebileceğinin söylendiğini vurguladı.

U.K, adeta robota dönüştüğünü dile getirerek, "Teğmenlik sınavında ve mülakatında bana yardım eden, soruları veren olmadı. Zaten yüksek lisans yapmıştık. Çalışan biriydim. Soruları bana verseler de almazdım. Zaten sınavlarda soruların verildiğini ve yardım edildiğini öğrenince bu yapıdan soğudum. Emek hırsızlığı yapıyorlardı." diye konuştu.

ByLock kullanmadığını, ihtiyaç da duymadığını ileri süren tanık U.K, "Emrah Çoban'ın ByLock kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Ben Donanma Komutanlığı'nda 5 Komodor'a bağlı gemilerde görevliydim. Emrah Çoban'ın bu gemilerde görevli askeri personelle de irtibatı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Söz konusu yapının sonradan terör örgütü olduğunu anladığını aktaran U.K, "2015 yılının eylül ayında bu yapıdan tamamen koptum. Çok pişmanım. Bu yüzden devletime yardımcı olmak için örgütle ilgili tüm bildiklerimi anlattım." ifadesini kullandı.

Tanık U.K, duruşma salonunda Emrah Çoban'ı teşhis etti. Çoban ise U.K'yi tanımadığını ve ilk kez burada gördüğünü öne sürdü.

Kaynak: AJANSLARHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık