stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

GENERALLER BUNUN İÇİN İSTİFA EDİYORSA DOĞRU DEĞİL!

GENERALLER BUNUN İÇİN İSTİFA EDİYORSA DOĞRU DEĞİL!
  • 01 Eylül 2019, Pazar 10:00

TSK'daki istifalar neyin sonucu... "Bunun için istifa ediyorsan doğru değil"

Emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Odatv’ye YAŞ kararlarını ve generallerin istifalarını değerlendirdi.

1 Ağustos’taki YAŞ’ta görev yerleri değiştirilen Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı, Tuğgeneral Ertuğrul Sağlam, Tuğgeneral Recep Özdemir, Tuğgeneral Ömer Faruk Özdemir ve Tuğgeneral Uğur Bülend Acarbay’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) istifa etmişti.

TSK’dan istifa eden beş general konuşulmaya devam ediliyor.

İstifa edenlerden Tümgeneral Çorbacı, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan İdlib’den sorumlu 6. Mekanize Piyade Tümeni ve Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığı’na atanmıştı.

Çorbacı konuyla ilgili olarak “Göreve karşı tepki olmaz. Sonuçta biz askeriz. Bu görevlerde de kendimizi ispatlamışızdır. Sanki, terörle mücadeleden kaçıyormuşuz gibi bir izlenim verilmek isteniyor. Bu bize yapılan büyük haksızlık olur. Teğmen rütbesiyle Kayseri Komando Tugayı’nda başladığım terörle mücadele görevimi bugüne kadar hep dağda sürdürdüm. Görevimi, daha önce birlikte çalıştığımız Ertuğrul Erbakan’a devrediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

ÜÇOK: ÖZELLİKLE 2012-2013-2014-2015 YÜKSEK ASKERİ ŞÜRALAR’INDA NEREDEYSE TAMAMI…

FETÖ'nün Balyoz kumpası mağduru emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Odatv’ye YAŞ kararlarını ve generallerin istifalarını değerlendirdi.

Üçok, 2019 YAŞ kararlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“15 Temmuz öncesi yürürlükte olan 17.07.1972 tarih ve 1612 sayılı YÜKSEK ASKERİ ŞÛRANIN KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN’un 2. maddesine göre ‘Yüksek Askeri Şûranın üyeleri; Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı, Kuvvet Komutanları, Ordu Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Donanma Komutanı ile Silahlı Kuvvetler kadrolarında bulunan orgeneral ve oramirallerdir.’ şeklindeydi. 

Yine 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 49.maddesine göre ‘… Genelkurmay Başkanının teklifi ve Yüksek Askeri Şuranın üçte iki çoğunluğunun kararı ile…’ general/amiraller bir üst rütbeye terfi ediyorlardı. Yani 13 orgeneral ve iki hükümet temsilcisi olmak üzere on beş üyenin en az 10 kişisinin oyu ile terfi ve emeklilikler karara bağlanıyordu. Zaten on üç üye asker olduğu için terfilerde hükümetin hiçbir söz hakkı bulunmuyor, tüm tercihleri askerler yapıyordu. Askerleri siyasetten uzak tuttuğuna inanılan bu sistemin, ne yazık ki 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsü ile bunu başaramadığı görüldü. Bu sistem özellikle 2012-2013-2014-2015 Yüksek Askeri Şüralar’ında neredeyse tamamı darbe girişimine katılmış olan FETÖ üyesi askerleri general ve amiralliğe terfi ettirmişti.”

“SİYASİLERİN GÜVENLİK KAYGILARINI ÖNE ÇIKARAN, ASKERLERİ TAMAMEN DEVRE DIŞI BIRAKAN BİR SİSTEMDİR”

Üçok, YAŞ’la ilgili değerlendirmesini şöyle sürürdü:

“15 Temmuz’dan sadece on gün sonra güvenlik kaygılarını öne alan hükümet ilk olarak 25.07.2016 ve K-669 sayılı KHK ile YÜKSEK ASKERİ ŞÛRANIN KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN’un 2.maddesini ‘Yüksek Askeri Şuranın üyeleri; Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcıları (5 kişi), Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı ile Kuvvet Komutanlarıdır.’ şeklinde düzenlemeyle 13 asker 2 sivil olan oranı, 4 asker 10 hükümet temsilcisi olarak değiştirmiştir.

Son olarak da, Yüksek Askeri Şura’nın yapısı Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra 15 Temmuz 2018 tarih ve 8 numaralı Yüksek Askeri Şura’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ‘Yüksek Askeri Şura’nın üyeleri: Cumhurbaşkanı yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanlarıdır.’ biçimindeki düzenleme ile 7 hükümet üyesi ve 4 asker üye olarak değiştirilmiştir.

Askeri Şura’nın bu yapısı ne yazık ki siyasilerin güvenlik kaygılarını öne çıkaran, askerleri tamamen devre dışı bırakan bir sistemdir. Özellikle, 2019 Yüksek Askeri Şurası’nda emekli edilen Deniz Kuvvetleri Personel Başkanı Tuğa. Şafak Canlı’nın, ‘Rütbe bekleme sürem dolmadan niçin emekli edildim’ sorusuna Deniz Kuvvetleri Komutanının ‘Askeri Şura’da ki toplantıda yansılar o kadar hızlı geçti ki, neden emekli edildiğini okuyamadım.’ diye cevap vermesi bu sistemin ne kadar çok sakıncalı olduğunun en somut kanıtıdır.”

“PEK ÇOK LİYAKATLİ ASKER NE YAZIK Kİ TERFİ EDEMEMİŞ VE PEK ÇOK DEĞERLİ GENERAL/AMİRAL EMEKLİ EDİLMİŞTİR”

“15 Temmuz öncesi sadece askerlerin hakim olduğu Yüksek Askeri Şüra yapısı nasıl ki darbeye giden bir sürecin elemanlarını yetiştirdiyse, sadece siyasilerin hakim olduğu yapıda liyakatten uzak siyasi eğilimlerin hakim olduğu bir başka çarpık yapıyı oluşturacaktır” diyen Ahmet Zeki Üçok sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle, Yüksek Askeri Şura’nın sadece siyasilerin güvenlik kaygılarını öne çıkaran tamamen sivil kişilerin söz sahibi olduğu yapıdan çıkarılarak, TSK’ni yöneten askerler ile uzlaşıyı sağlayacak bir yapıya dönüştürülmesi şarttır ve bunu sağlamak o kadar da zor değildir. Sadece Genelkurmay İkinci Başkanının YAŞ üyesi olarak ilave edilmesi asker sivil uzlaşmasını sağlamak için yeterli olacaktır.

2019 Yüksek Askeri Şurası, siyasiler ağırlıklı bir Şura olduğu için siyasi ağırlıklı tercihler öne çıkmış ve pek çok liyakatli asker ne yazık ki terfi edememiş ve pek çok değerli general/amiral emekli edilmiştir. 15 Temmuz gecesi 358 olan general amiral sayısı, bugüne kadar devam eden süreç içerisinde %35 azaltılarak 233’e indirilmiştir. 13 olan orgeneral kadrosu 8 kişiye indirilerek %40 boş bırakılmıştır.

Tüm bunlar dünyanın en büyük ordularından birisi olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde komuta zafiyetine neden olacaktır. Hal böyle iken birkaç gün önce açıklanan general amiral atamaları sonrası beş generalin istifa etmesi TSK’de yeni bir tartışma başlatmıştır.”

 “YAŞ’DAN ÖNCE EMEKLİ OLMADIKLARI İÇİN KENDİLERİNİN YERİNE TERFİ EDEBİLECEK BEŞ ASKERİN TERFİLERİ YAPILAMADIĞINDAN DOĞRU DEĞİLDİR”

Atamalar sonrası beş generalin emekliliklerini istemelerini eleştirdiğini belirten Ahmet Zeki Üçok, eleştirilerinin gerekçelerini ise şöyle açıkladı:

“Birincisi; TSK’de general sayısı %35 azalmışken ayrılmaları doğru değildir. İkincisi; Suriye’de, Irak’ta terörle mücadele eden TSK’nin, her askere ihtiyacı varken üçü Suriye hududu, ikisi doğu ve güneydoğu birliklerine atanmış generallerin ayrılmaları doğru değildir. Üçüncüsü; her ne sebeple olursa olsun tayin oldukları görevleri beğenmeyip ayrılmaları doğru değildir. Dördüncüsü; YAŞ’dan önce emekli olmadıkları için, kendilerinin yerine terfi edebilecek beş askerin terfileri yapılamadığından doğru değildir. Son olarak; Türk askeri her yerde her şart altında gözünü kırpmadan görev yapar imajını kırdıkları için doğru değildir.

Emekli olan generallerin beşi de tecrübeli askerlerdir. Tuğgeneralken kendilerine korgeneral, tümgeneral rütbesindeki birliklerin komutanlığı, kadroları verilmiştir. Eminim ki başarı ile de bu görevlerini yapmışlardır. Şimdi kendi rütbeleri ile uyumlu birliklere tayinleri yapıldı. Tümgeneral tümen komutanlığına, tuğgeneral tugay komutanlığına atandı. Şimdi ben daha önce korgeneral kadrosunda görev yapıyordum beni tümgeneral, tuğgeneral kadrosuna atıyorsun diye istifa ediyorsan bu doğru değil. Eğer rütbene uygun olmayan, örneğin tümgeneralken seni tugay komutanlığına atasalardı ya da tuğgeneralken albay kadrosuna atasalardı yerden göğe kadar haklıydın. Ama öyle bir durum var mı, yok.

“ÇOK DEĞERLİ EN AZ KIRK YILLIK BİRİKİME SAHİP BU BEŞ DEĞERLİ KOMUTANDAN ELDE EDİLEBİLECEK KAZANIMLAR HEBA OLMUŞTUR”

Ahmet Zeki Üçok sözlerini şöyle noktaladı:

“O halde niçin emeklilik istedin? Sağlık nedeni mi, anlarım. Aileniz ile ilgili bir sorun mu var, anlarım. Tükenmişlik sendromu mu, onu da anlarım. Ama bunların ve benzerlerinin dışındaki saikler nedeniyle veya farklı gerekçeler ile ayrılmışsan doğru bulmam. Eğer atama yerini beğenmemişsen, burada istikbal yok demişsen, hak ettiğim görevlere getirilmedim, benim yerime hak etmeyenler atandı demişsen doğru bulmam. Çünkü biz Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları verilecek her görevi en iyi şekilde yapmak için eğitildik.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde bu istifalar ne ilk ne de sondur. Bugüne kadar pek çok değerli komutan bu ve benzeri gerekçelerle ellerimizin arasından kayıp gitmişlerdir. Kanaatimce, çok değerli en az kırk yıllık birikime sahip bu beş değerli komutandan elde edilebilecek kazanımlar heba olmuştur. Netice itibarıyla ülke olarak bizim kayıplarımızdır. Keşke olmasaydı. Keşke siyasiler ve askerler uzlaşarak bir çözüm üretebilselerdi.”

Kaynak: ODA TVHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık