stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

BİR BEDELLİNİN GÜNLÜĞÜ

BİR BEDELLİNİN GÜNLÜĞÜ
  • 04 Haziran 2019, Salı 19:05

Bir bedellinin günlüğü

Bir bedellinin günlüğü... 19 günlük bedelli askerlik süresinde neler yaşanıyor. İşte detaylar...

1 Ocak 1994 tarihi ve öncesi için 2018 yılında bedelli askerlik kanunu çıkmıştı.

15 bin ücret ve 21 günlük temel eğitim süresi belirlenmişti.

Memurlar.net ekibinden de bedelli askerlik yapan çalışma arkadaşımız oldu.

İşte bedelli askerlik eğitimi ile ilgili edindiği izlenimler

Bedelli askerlik eğitimi yol sürelerini çıkardığımız zaman toplamda 19 gün sürüyor.

Askerlik süresinde temel eğitimler veriliyor. Gideceğiniz yere göre temel eğitimlerin zorluk derecesi değişiyor.

Bedelli askerlere, askerlik yaptırılmadığı düşüncesi kimsede oluşmamalı çünkü normal bir er olarak giden bir askere acemi askerlik döneminde ne eğitim veriliyorsa Bedelli askere de bu eğitim veriliyor.

En sıkı eğitimler Trakya Bölgesi'nde verildiği dile getiriliyor.

Bedelli askerlere komuta eden, komutanların yaklaşımı gayet iyi ve saygılı ama asker olduğumuzu bize her zaman hatırlatıyorlar. En azından Tekirdağ Saray'da durum bu şekildeydi. Herhangi bir disiplinsizlikte tutanak tutuluyor ve ilgili er hakkında işlem yapılıyor.

Bedelli Askerlik süresinde nelere ihtiyaç olur?

Bot boyası, traş bıçağı, traş köpüğü, bol bol iç çamaşır. Eğitimler sıcakların altında geçtiği için sürekli çamaşır değişimine ihtiyaç duyuluyor.

Akıllı telefonlar alınmıyor ama bazı birlikler sivil sim karta izin verebiliyor. Çünkü askerin askercell kullanması zorunlu.

Kredi kartı ve nakit de mutlaka bulundurulmalı. Çünkü bazen kart geçmiyor bazen de nakit alınmıyor. Kışla ve birliğe göre değişkenlik gösterebiliyor. Bunların dışında önümüz yaz Güneş kremi bulundurmanız faydanıza olacaktır.

Uykuyu çok sevenler, bedelli süresinde çok zorlanacaktır. İsyankar bir duruma bürünecektir :)

Zira sabah 5,30'da herkes kalkmak zorunda ardından bot boyanıp, sakal traşı olunuyor.

Akşam içtiması (toplanması) 9 veya daha geç saate kalabiliyor. Çünkü gece eğitimleri de zaman zaman çıkabiliyor.

Bazı yerlerde bedelli askerler nöbet tutmazken Tekirdağ Saray'da her bedelli asker neredeyse 7-8 defa nöbet tutabiliyor.

Tekirdağ Saray ve o bölgede yer alan kışlalarda eğitimlerin zorlu geçtiğini aktarabilirim.

Her sabah sporunda, tüfeksiz hareketler serisini mutlaka yapacaksınız. Bu bir nevi güne hazırlamadır.

Bedelli askerlik yapan erlerin giydiği üniforma neden farklı?

Bedelli askerlerin giydiği üniforma TSK'nın yeni üniformaları olacakmış. Ancak daha sonra yapılan analizler sonucu, bu kıyafetlerin doğa şartlarına uygun olmadığı saptanmış ve vazgeçilmiş.

Bu kıyafetleri Bedelli erler kullandıktan sonra Türkiye bunları ihtiyacı olan bir ülkeye yardım amaçlı gönderecekmiş.

Son olarak Tekirdağ Saray'da askerlik süresince her daim erlerin sorunları ve ihtiyaçları ile yakından ilgilenen ve disiplinden de taviz vermeyen ama disiplini sağlarken de kendisini erlere sevdiren Uzman Onbaşı Mahmut Özel'i de anmadan geçmek olmaz.

 

KAYNAK : Memurlar.Net

 

***

 

EFSANE BEDELLİ ASKER YAZISI

 

Vatani görevimi yapmak üzere 7 ekim 2018 pazar günü saat 15.30 gibi ... Komutanlığına teslim oldum.

İnanın şuan ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Sadece benim değil, tüm bedelliler olarak yaşadığımız bu vahim olaylar silsilesini anlatıyorum ki diğer askere gidecek olan bedelli arkadaşlar da şimdiden önlem alıp psikolojik olarak da desteklerini alarak kendisini hazırlasın...

Pazar günü nizamiyeden içeriye girdiğimiz an bizi koyun sürüsü gibi bir alanda topladılar. Birliğe katılış evrakları, aşı falan derken elbise almak için lojistik diye tabir edilen bir yere götürdüler. Kaç beden giyiyorsun? Kaç numara bot giyiyorsun vs. Soruları hızlıca sorup tüm herkese elbise dağıttılar.

Elbiseleri giyince herkesle pişti olduğumu gördüm. Evet herkes yeşil renk giymişti. Bunun kırmızı veya füme olanı yok mu dedim. Bana s..tir çektirler. Üstelik bunu diyen kişi binbaşı falan da değildi. Sıradan bir çavuştu ve isimliğinde Seyfettin   ... yazıyordu. Neymiş herkeste aynı renk olacakmış. Yine de ses çıkarmadan giydik elbiseleri çıktık oradan.

Akşam yemeği saati geldiği için bizi yine koyun sürüsü gibi yemekhaneye götürmeye başladılar ve tabii başımızda yine seyfettin çavuş vardı. Ses çıkartıyoruz diye kızdı ve daha ilk günden bize ördek yürüyüşü yaptırmaya başladı. Düşünebiliyor musunuz? Aslan veya kaplan yürüyüşü değil de basit bir ördek yürüyüşü yapıyorduk. Ayıya bile razıyız. Sırf bedelliyiz diye alaycı bir ördek cezası verilmişti. Ataları anafartlarda savaşmış bu vatan evlatlarına ördek reva mıydı?

Sadece bunlarla da kalsalar iyi. Yemekhaneye girdiğimizde yine uzun bir kuyruk karşımıza çıktı. Yüzlerce askerin ve onlarca komutanın olduğu birlikte hiçbir garson yoktu. Self servis sistemi uygulanıyordu ve dakikalarca ayakta bekletildik.

Yemekten sonra akşam çayı bile ikram edilmedi.

Okey. Bu sorun değil ama asıl sorunlar koğuşa girince oldu. Yaklaşık 60 kişiyle beraber aynı yerde yatacaktık. Horlayan mı dersin, ''s..eyim seni cocu'' diye sayıklayan mı dersin, '' bu askerlik biter mi aga'' diye üzülen mi dersin. Koğuşta hep bir ses hakimdi, dolayısıyla tam uyuyacağız derken gecenin köründe ''kalk kalk kalk kalk'' sesleriyle irkildik.

Gelen tabii ki yine Seyfettin'di. Karga gibi ''kalk kalk kalk... Koğuş kalkkk'' diye bağırıyordu. Saate baktım saat 5.20 idi. Oysa bize 6'da kalkılacak denmişti. Gece gece sen hayırdır dedim, düzgün konuş lan benle dedi ve kolumdan tutup ranzadan aşağı yere indirdi. Dua et yenisin diye de tehdit etti veeee ( bakın burası çok önemli ) bize bu adam her gün temizlik yaptırdı. Evet, taburun temizlik görevlileri sabah erken saatte kalkmıyor diye tam 20 gün boyunca aynı bölgeyi ( kantinin hemen arkasındaki arazi) temizleyip durduk. Gerçi karanlıkta bir şey de görmüyorduk ama yine de çakmak yakıp izmarit aradık ve bulduğumuz izmaritleri de gelip bu Seyfettin'e gösteriyorduk. Adam kanserle savaş mı veriyor ne yapıyor hiç anlamadık. 

İçeride cep telefonu da yasaktı ve yine uzun bir kuyrukla ahize diye tabir edilen dildomsu bir aletle anamızla babamızla konuştuk. Tuvalette bile kuyruk vardı. Kantin kuyruğu, tıraş kuyruğu ve hatta banyo kuyruğu bile oluyordu. Tüm erkeklerle aynı yerde yıkanmak zorunda bırakıldık. Üstelik (bakın burası da çok önemli) zaman tutuyorlardı. 10 dakikada yıkandın yıkandın, yıkanamazsan suları kesiyorlardı ve vananın başında tabii ki Seyfettin vardı. İki kere köpüklü kaldığımı biliyorum.

Çok spor oluyordu. Bakkala gitmemek için ölü taklidi yapan onlarca insana bile günde 2 km'ye yakın tempolu koşu yaptırdılar. Tabanlarım ağrıyor komutanım dedim, s..erim senin tabanlarını dedi. Diyenin kim olduğunu yazmama gerek yok.

Buradan bedelli gideceklere tavsiyem olsun ki, muhakkak çantanıza topuk kremi, pudra ve dudaklarınız için de ruj falan alın, çatlaklara iyi geliyor. Önümüz kış, her gece sürdüm o beni kurtardı biraz. 

18 gün sonra elimize silah da verip atış talimi yaptırdılar ''komutanım atış için erken değil mi'' dedim. '' Ulan 3 gün sonra tezkere alacaksınız, ne erkeni '' deyip kafama şaplak diye tabir edilen tokat attı.

Seyfettin Çavuşve buna bir şey demeyen bölük komutanımız yüzbaşıdan yasal hakkım neyse bunu sonuna kadar arayacağımı bildirmek istiyorum. Ben sivilde sineklikle sinek bile öldüremezken ve camı açıp kendiliğinden dışarı çıkmasını beklerken bana tam 3 el ateş ettirdiler. Üstelik kulaklık bile takmadan. Bakın ateş etmeye bir şey demiyorum. Tamam askeriz illa ki silah tutacağız ama kulaklık olması lazımdı. Poligonlarda bile kulaklık vardır. O kadar para veriyoruz neden bu bize temin edilmedi? Kim yiyor bu paraları?

Yazıyı uzatmak istemiyorum. Ot bile yolduk, tahta bile kırdık askerde. Hep ağır işte çalıştırdılar. Sandalye, masa, tabildot (evet bulaşık da yıkadık, bulaşıkçı yokmuş koca gidi orduda) ne varsa taşıyorduk. Bunları yaparken üsteğmen geldi " aranızda yüzme bilen var mı, bir adım öne çıksın" dedi. İşlerden kurtulmak için '' ben komutanım, ben ben '' deyip bir adım öne çıktım. Peki dedi bana taburdaki tıkanan logar giderini açtırdı.

Logar mı? Yahu bunun yüzmeyle ne alakası var komutanım diyemedik tabi.

Tüpsüz 58 metre dalan birine logar temizlettiler. Seyfettin'in gülüşü halen gözümün önünde. Özetle rezalleti 21 gün. Ne yatarken iyi geceler deyip yorganı örten bi kumandan, ne de ''günaydın yakışıklım'' diye uyandıran bir çavuş vardı. Çok kabaydılar. Her sabah kalk kalk kalk, sürekli bağırıyorlardı. 

Velhasıl tezkere alıp bitirdik şükür. İnanın 21 gün 1 yıl gibi geldi. Teslim olacak bedelli arkadaşlara şimdiden hayırlı tezkereler diliyorum. Umarım bizlerin çektiğini siz çekmezsiniz ve umarım bu yazı birilerine ulaşır da herkes kendine çeki düzen verir. Koca gidi birlikte tezkere alana kadar az pişmiş yumurta bile yiyemedik. Bir ara canım çekti'' komutanım benimki rafadan olsun'' dedim. Sırf bedelliyim diye şöyle bir bakıp yine s..tir yedim. Diyenin kim olduğunu artık öğrendiniz. 

Rabbim bedellilere sabır versin. Çayı bile burada tencereden veriyorlar ve üstelik çay bardağı bile yok. Bunu da belirteyim de görünce aşure dağıtıyorlar diye üşüşmeyin. Meğer çaymış o. Rezalet!

(ANONİM)
 

BEDELLİ ASKERLİK ÜNİVERSİTELERİ VURDU! BEDELLİ ASKERLİK ÜNİVERSİTELERİ VURDU!

BEDELLİ DE ÜCRET YÜKSELDİ! BEDELLİ DE ÜCRET YÜKSELDİ!

BAKANLIKTAN İHRAÇ VE BEDELLİ AÇIKLAMASI! 154 PERSONEL... BAKANLIKTAN İHRAÇ VE BEDELLİ AÇIKLAMASI! 154 PERSONEL...

BEDELLİ ASKERLİĞE GİDECEKLER İÇİN SICAK GELİŞME! BEDELLİ ASKERLİĞE GİDECEKLER İÇİN SICAK GELİŞME!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık