stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

AMİRAL CİHAT YAYCI NEDEN GÖREVDEN ALINDI? İŞTE ŞOK İDDİALAR...

AMİRAL CİHAT YAYCI NEDEN GÖREVDEN ALINDI? İŞTE ŞOK İDDİALAR...
  • 17 Mayıs 2020, Pazar 20:00

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Amiral Cihat Yaycı neden görevden alındı? konulu bir yazı yayınladı. Yazıda oldukça ilginç iddialar mevcut. 

İŞTE O YAZI

Amiral Cihat Yaycı neden görevden alındı?

‘FETÖMETRE' kriterleriyle Deniz Kuvvetleri'ndeki kriptoları temizleyen, Ege'de adalarımızın işgalini gündeme getiren, Akdeniz'de Mavi Vatan haritasını ortaya koyan Tümamiral Cihat Yaycı, görevinden alındı. İşte FETÖ'cüleri ve Yunanistan'ı sevindiren görevden almanın perde arkası…

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı önceki gün görevden alındı; Genelkurmay Başkanlığı emrine verildi. Cihat Yaycı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerini belirlemek amacıyla geliştirdiği “FETÖMETRE” uygulamasıyla adından söz ettirdi. FETÖ ile mücadelede “irtibat ve iltisak mekanizmasıyla” Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda önemli mesafe alındı.

Diğer kuvvet komutanlıklarından farklı olarak yapılan bu uygulama ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı içine sızmış olanların belirlenmesi ve ayıklanması kolay olmuştu. Peki bitti mi? Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı görevden alınıyorsa, Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın bundan habersiz olması beklenemez. Ama kuvvet komutanının, görevden alınmayı Resmi Gazete'den öğrenmesine şaşırdım.

O MESAJI HEP VERDİLER

FETÖ'cü olduğu belirtilen sosyal medya hesaplarının önemli konularının başında Tümamiral Cihat Yaycı geliyordu. Yaycı'nın ya istifa ettirileceği ya da görevden alınacağı sürekli işleniyordu. Nisan ayı başlarından itibaren artırılan bir kampanya yürütülüyordu. “Önümüzdeki haftalarda ünlü bir amiralin istifa ettiğini/ettirildiğini duyarsanız çok çok şaşırmayın” deniliyordu. Sosyal medyada “İstifa edecek, görevden alınacak” iddialarının gündeme getirilmesi aslında bir FETÖ taktiğidir. Bu yayınlar “Ya istifa et, ya da Askeri Şura'da emekliye sevk edileceksin” anlamı taşıyordu.

Ama Askeri Şura'ya kadar da beklenmedi. Bunun için bir iddianın gündeme gelmesi gerekiyor. Libya'da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ülkemiz lehine önemli anlaşmalara imza atan Tümamiral Cihat Yaycı'nın görevden alınması için itibarsızlaştırılması ve bir dayanak olması gerekiyordu. İşin ilginci, aynı komutan Yunanistan'ın da hedefi haline gelmişti.

TÜMAMİRALE SORUŞTURMA

Adliyede ilginç bir bilgiye ulaştım. Gölcük'te torpidonun güdüm teli ihalesi yapılmıştı. Yapılan iş Gölcük'te teslim edilirken, ihale muayene komisyonu, şartnamede belirtilen esaslara uyulmadığı ve yapılan telin istenen koşullarda olmadığını gerekçe gösterip kabul yapmadı. Komisyon üyeleri üzerinde bir baskı kuruluyor. Tümamiral Yaycı, komisyon üyelerine sahip çıkıyor. İhaleyi alan firmanın yetkilileri işi daha da ileriye götürüp “Sizi TSK'dan attıracağız” diyor. Sonuçta, komisyon bir seferliğine torpido güdüm telini alıyor ama bundan sonrakiler için durumun böyle olmayacağı da belirtiliyor.

Bu böyle kalmıyor. Birileri devreye giriyor. “Milli ve yerli firmaya zorluk çıkardıkları” gerekçesiyle aralarında Kurmay Başkanı Cihat Yaycı'nın da bulunduğu bazı görevliler hakkında soruşturma başlatılıyor. İşin bir başka ilginç yönü ise firma sahibinin önceki firmasını FETÖ'cü olarak bilinmesi nedeniyle kapatıp yeni bir isimle firma kurmasıydı. Bu firmanın yetkilisi, şikayet dilekçesini savcılığa değil, Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'na veriyor. Açıkçası, Yaycı  görevden alınacaktı. Bu konuda Yaycı'nın görevden alınmasıyla ilgili bir tutanağın bulunduğunu da öğrendim. Yaycı'nın görevden alınması için uğraşanlar, 6 aydır adliyede bulunan dosyayı gerekçe gösterip kızağa çektiler.

Tümamiral Cihat Yaycı 20 Ağustos 2017'de Dz.K.K.lığı Kurmay Başkanlığı görevine atanmıştı.

YUNANİSTAN'IN HEDEFİNDEYDİ

18 adamız ve iki kayalığın Yunanistan tarafından işgal edilmesinin yanı sıra, antlaşmalarla silahlandırılmaması, asker bulundurulmaması kabul edilen 16 Yunan adasında buna uyulmuyor. Tümamiral Doç. Dr .Cihat Yaycı'nın soru-cevaplı “Yunanistan Talepleri” adlı kitabı kısa süre önce Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlanmıştı

Kitapta, Yunanistan'ın, gayri askeri statüde olmasına rağmen haksız, hukuksuz, antlaşmalara aykırı olarak 23 adadan 16'sında asker bulundurduğunu, ağır silahlar olduğunu belgelere dayalı olarak ortaya koymuştu. İşte o tümamiral Yunan basınının da hedefi olmuştu. Ağır hakaretler ediliyor, ölüm tehditlerinde buluyorlardı.

“Türkiye'de kan akacak”, “Askerler kaçırılacak ve öldürülecek”, “Türkiye'de bıçaklar çekildi” başlıklarının kullanıldığı site Yunan İstihbarat Servisi'nin kontrolündeydi.

BİRLİKLER KALDIRILMALI

Kitabın ismi özellikle ‘Ege Sorunları' değil, ‘Yunanistan Talepleri'dir. Çünkü, ‘Ege Sorunları' denilse, sorunun bir sonraki adımı ‘Çözüm' olur. Yunanistan, kara sularını artırdığında Türkiye'nin kıta sahanlığı gidiyor. 6 mil kara sahası var, 10 mil  hava sahası istiyor. FETÖMETRE ile önemli adımlar atılmasını sağlayan tümamiral gitti. O tümamirali boşuna hedef yapmamışlardı. Yunanistan da o komutandan kurtulduğu için memnundur. SÖZCÜ) 

 

***

 

Yunan basını Cihat Yaycı kararını nasıl duyurdu

Tümamiral Yaycı, Libya ile Türkiye arasındaki deniz yetki alanları sınırlandırılması anlaşmasının mimarı olarak biliniyor. Yaycı, Doğu Akdeniz’deki dengeleri değiştiren bu anlaşma nedeniyle Yunanistan’ın da hedefindeydi.

Tümamiral Cihat Yaycı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığından alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı.

Tümamiral Yaycı, Libya ile Türkiye arasındaki deniz yetki alanları sınırlandırılması anlaşmasının mimarı olarak biliniyor. Yaycı, Doğu Akdeniz’deki dengeleri değiştiren bu anlaşma nedeniyle Yunanistan’ın da hedefindeydi.

Türkiye’de büyük yankı uyandıran Yaycı’yla ilgili karar, Yunan basınında da yer aldı. Yunanistan’ın Ethnos gazetesi, “Erdoğan Libya Anlaşması’nın mimarını Genelkurmay Başkanlığı emrine atadı” başlığıyla haberi verdi.

Haberde, Erdoğan’ın bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Libya-Türkiye anlaşmasının mimarı Tümamiral Cihat Yaycı’yı Genelkurmay Başkanlığı emrine atadığı söylendi.

Şimdiye kadar Türk donanmasında görev yapan Tümamiralin, Genelkurmay Başkanlığı’ndaki pozisyonunun henüz ilan edilmediği belirtildiği haberde, Yaycı’nın Yüksek Askeri Şura öncesinde ve pandeminin ortasında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanmasına dikkat çekildi.

Haberde, Erdoğan ve Hulusi Akar ilişkisinin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından karşılıklı güvene dayandığı öne sürülürken, bu güvenin devlet-ordu ilişkisine de tam olarak yansıdığı ifade edildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Cihat Yaycı arasındaki ilişkiye de değinilen haberde, Yaycı’nın Libya’daki başarısının ardından tüm gözlerin üzerine çevirdiği yazıldı ve “bu durumun Yaycı ile hesapları olan Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın hoşuna gitmediği” söylendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süredir Yağcı ve Akar arasında kaldığının iddia edildiği Ethnos gazetesi haberinde, gözlerin Cihat Yaycı’nın kaderini belirleyecek Ağustos ayında gerçekleşecek olan YAŞ’a çevrildiği kaydedildi.

Çıkacak YAŞ kararıyla Yaycı’nın  üst rütbeye atanması olasılığı dile getirilerken, haberde Erdoğan’ın bu atamasının “beklenmedik hareket” olacağı değerlendirildi. Haberde Yaycı’nın henüz pozisyonunun belirlenmemesine vurgu yapılırken, “Önemli bir pozisyona terfi mi ya da hırslı tümamiralin Akar tarafından Genelkurmay aracığıyla yerinden etmenin yolunu mu açıyor?” sorusu soruldu.

“MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR ARASINDA…”

Liberal.gr adlı internet sitesindeyse Yaycı’nın atamasının “Mavi Vatan’ın ilham kaynağı Türk Genelkurmay Başkanlığı’nda” başlığıyla haberleştirdi.

Haberde, Erdoğan’ın ülkedeki pandemi ve kısıtlamaların ortasında Tümamiral Cihat Yaycı’yı Genelkurmay Başkanlığı emrine atadığı yazıldı.

Liberal.gr’deki haberde, Tümamiral Cihat Yaycı’nın Genelkurmay Başkanlığı emrine 16 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle atandığı ifadelerine yer verildi.

Haberinde devamında şu ifadeler yer aldı:

“Mavi Vatan’ın ilham verenlerden biri olan Cihat Yaycı ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasında, Akar genelkurmay başkanıyken bir sürtüşme yaşanmıştı.” 

Hellas Journal adlı haber sitesindeyse Yaycı’nın ataması “Erdoğan Mavi Vatan’ın mimarını terfi ettirdi; Tümamiral Genelkurmay’da” başlığıyla duyuruldu.

Türkiye tarafından ilan edilen "Mavi Vatan"ın mimarı sayılan Yaycı'nın ataması, bugün Türk Cumhurbaşkanının imzasıyla Türk Hükümeti'nin resmi gazetesinde yayınlandı.

Kaynak: SÖZCÜHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık