stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ENFLASYON SON 15 YILIN REKORUNU KIRDI!

ENFLASYON SON 15 YILIN REKORUNU KIRDI!
  • 03 Ekim 2018, Çarşamba 19:21

Son dakika… Enflasyon rakamları açıklandı! Kimse bu kadarını tahmin edemedi

Eylül ayında yıllık enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.52 oldu. Aylık enflasyon yüzde 6.30 olarak gerçekleşti. Enflasyon son 15 yılın rekorunu kırdı. Yeni Ekonomi Programı'nda yıllık enflasyon yıl sonunda yüzde 20.8 olarak öngörülüyordu. Reuters'ın aylık artış tahmini yüzde 3.6 idi.


Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Eylül ayında endekste yer alan gruplardan, ulaştırmada %9,15, çeşitli mal ve hizmetlerde %7,42, eğlence ve kültürde %6,62 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde %6,40 artış gerçekleşti.

Aylık en az artış gösteren grup %0,07 ile alkollü içecekler ve tütün oldu

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Eylül ayında endekste düşüş gösteren grup olmadı. Ana harcama gruplardan alkollü içecekler ve tütün %0,07 ile en az artış gösteren grup oldu.


Yıllık en fazla artış %37,28 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti

TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma %36,61, çeşitli mal ve hizmetler %30,61, gıda ve alkolsüz içecekler %27,70 ve konut %21,84 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

Aylık en yüksek artış %8,12 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis)'de oldu


İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey'de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış %22,88 ile TR90 (Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %28,30 ile TR90 (Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane) bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %15,32 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinde gerçekleşti.

Eylül 2018'de endekste kapsanan 407 maddeden; 50 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 339 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 18 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

KİMİN BEKLENTİSİ

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu yeni enflasyon rakamını sozcu.com.tr’ye değerlendirdi. Enflasyon rakamının beklentilerin üzerinde geldiğini belirten Muratoğlu, “Enflasyon beklentilerin üzerinde gelmiş! Kimin beklentisiymiş? Pazara, markete gidenler için şaşırtmayan bir enflasyon oranı açıklandı. Sahi fiyat artışlarını kime şikâyet edecektik? Zabıtayı mı arayacaktık? Ne oldu? 16 yıl boşa gitti! Enflasyon kriz yıllarına geri döndü! 2005 yılında tedavüle giren 200 liralık banknotun alım gücü 58 liraya düştü. O yıl 100 liralık mal alabiliyorken bu yıl aynı parayla sadece 29 liralık alışveriş yapabiliyorsun. Enflasyon dediğin budur. Cebindeki parayı kemirir, bitirir. Açıklanan rakamlar malumun ilanı oldu. Dürüst olmanın zamanı gelmişti çünkü yalan yanlış verilerle yabancıların borç vermeyeceği bire bir yetkililere söylendi.”dedi.

ÇÖPE ATILDI

Tüketici ile üretici enflasyonu arasındaki farkın 22 puan olduğunu belirten Muratoğlu, “Üreticiler zararına satış yaparak devam edemeyeceklerine göre yüzde 30'ların üzerinde buluşacaklar. Durun! Daha benzin ve motorine koyulan ÖTVnin durdurulması var. Onu da illa devreye sokacaklar. O kadar da Yeni Ekonomi Programı açıklanmıştı. Daha bir ay geçmeden bütün hedefleri çöpe atıldı! Keşke “en kötüsü buydu” diyebilsem.” ifadelerini kullandı.

EN YÜKSEK BEKLENTİ YÜZDE 4 CİVARINDAYDI

Enfaslyon artışının devam edebileceğini belirten GCM Foreks Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Enflasyonda artış devam edebilir, Ekim ayı gelişmeleri ve 25 Ekim PPK'sı önemli olacak… Türkiye'de tüketici fiyatları Eylül ayında bir önceki yıla kıyasla %24,5 arttı. Enflasyondaki artış hızı tabii oldukça şaşırtıcı, piyasa anketlerindeki en yüksek tahminin bile üzerine çıktı (en yüksek artış beklentileri %4 civarındaydı). Döviz kuru ve enerji fiyatlarına maruz kalan bileşenler enflasyondaki artışın temel nedenlerini oluşturmakta… %6,3'lük aylık artış 2001 döneminden sonraki en yüksek aylık artışa işaret ediyor, yıllık enflasyon da 2003 ortasından beri en yüksek seviyeye gelmiş oldu. Enflasyon, son gerçekleşmeyle beraber Merkez Bankası politika faizinin 50 baz puan üzerine çıkmış oldu.” dedi.

ANA HARCAMA GRUPLARINDA NE OLDU?

Ana harcama gruplarına da değerlendiren Erkan, “Değişimlere baktığımızda; en çok artış gösteren kalemlerin aylık bazda %11,41 ile ev eşyası, %9,15 ile ulaştırma, %7,42 ile çeşitli mal ve hizmetler olduğunu görüyoruz. Gıda ve alkolsüz içecekler aylık bazda Eylül ayında %6,40 artış ile oldukça hızlı bir yükseliş göstermiş, yıllık gıda enflasyonu ise %27,70 seviyesinde oldukça yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor. Hemen bütün alt gruplarda yüksek artışlar görülüyor. Özel kapsamlı göstergelerde, çekirdek enflasyon dediğimiz C göstergesinde TRY'deki değer kaybının etkisiyle aylık bazda %6,76 ile yıllık %24,05'e hızlı bir yükseliş var. Enerji enflasyonu artmaya devam ediyor, hem petrol fiyatı hem de kur artışına bağlı enerji fiyatları nedeniyle aylık bazda %6,05 artış görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Berat Albayrak’tan son dakika enflasyon açıklaması: Beklediğimizin üzerinde!

Enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra son dakika açıklaması Bakan Albayrak'tan geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, canlı yayında enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Albayrak açıklamasında "Enflasyon rakamlarında beklentilerin üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık" ifadelerini kullandı. Yıllık enflasyon Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.52 olmuştu. Aylık enflasyon ise yüzde 6.30 olarak gerçekleşmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi gündemine dair canlı yayında açıklamalarda bulundu. Enflasyon rakamlarının beklentilerinin üzerinde geldiğini belirten Bakan Albayrak, “Enflasyonda en kötüyü geride bıraktık, eylül ayı beklentiler açısından kötü bir dönemdi” ifadelerini kullandı. İşte Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

Bu süreçte ihracatın daralmadığı ara malı stratejisi adımlarını atıyoruz. Belirsizlik ölçüsünde spekülatif ataklar için kurda bir istikrar ve daha iyi bir derleme süreci başlattık. Direkt baz etkisi gerek de topyekun gıda anlamında farklı kalemler bunun yapısal reformlar olarak dönüşecek kısmı hal yasası farklı alanlar ekim ayında bu süreç çok daha pozitif seyredecek.

“GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ”

Ekim kasım ve aralıkla devam eden süreç hedeflere yakın seyredecek. Bu çerçevede gerekli adımları atacağız.

Bu fiyatlamalarla ilgili spekülatif bilgileri alıyoruz. Ticaret erbabı ve bunun ahlakı çok önemli. Fiyatlamalar eylülde. Gel bakalım mağazadaki faturalara, mayıs haziran temmuz faturaları eylül fiyatları. Hem vatandaşlarımız sahada hem son iki aylık dönemde alo 175'e 22 bin şikayet geldi.

Bundan sonraki süreçte de bu işin ciddiyeti açısından vatandaşımız merkezli bir süreç olacak. Eylül itibariyle bu sürecin kötüsünü atlattık. Bu süreç çok daha somut neticelerin çıkacağı süreçtir.

En kötü geride kaldı.


“HEDEFLERİ GERÇEKÇİ GÖRÜYORUZ”

Bu süreç normalleşme noktasında, bunun normalleştirme noktasında yürütmeye çalışıyoruz.

2018 ve 2019 hedeflerini gerçekçi görüyoruz. Tüketim ithalata dayalı süreci sadece fiyatlama anlamında değil. Birçok parametre açısından doğal dengelenme olacak.

 

Enflasyonla mücadele kapsamında paydaşların tamamıyla önden bir görüşme süreci var. Yarın görüşmeler olacak. Paydaşlarla bu konunun genel çerçevesi indirim sorumluluk alma. Tüm paydaşlar hep birlikte taşın altına elini koyacak. Bu süreç önemli. Tüm bu davranışlar ekonomi değil ülkedeki tüm kesimleri etkiliyor.

Hep birlikte bu mücadele güçlü bir netice almak açısından elzem. Enflasyonu etkileyen sektörler başta olmak üzere, bu noktadaki kritik eşiği etkileyen firmaları temsilcileri önümüzdeki hafta genel bir kamu açıklamasıyla topyekün mücadele gerektirdiğini seslendireceğiz.

“BİR ÇOK FİRMADAN BİLGİ ALDIK”

Kamu maliyesi ve dönüşün ofisi… Ülkede bir sistem değişimi yaşadık. 2018-2019 hesaplarına koyduğumuz 76 milyar TL'si..

Özellikle kamunun daha etkin daha tasarruf odaklı olacağının altını çizdik. Buna destek olmak amacıyla sadece maliyet ofisi değil dönüşüm ofisi bu. Bununla alakalı dünya örnekleri ve benzeri Türkiye'de uygulamalar çalışmalar yaptık. Yapmaya devam ediyoruz.

Farklı firmalarla yerli yabancı çalıştık. Bu noktada özellikle yabancı firmalarla çalışılıyor ve benzeri dün çalıştı bugün çalışıyor yarın da olacak.

Bizim bu noktada attığımız ciddi bir yerli aklımız var. Türkiye yeni ve gelişen dünyada büyük rekabetçi bir pozisyona ilerliyor. Bu noktada herkesin aklını kullanıp bunu bir potada eritmek konumunda.

“YERLİ VE MİLLİ BİR ŞEKİLDE YÖNETECEĞİZ”

Bu noktada biz böyle bir konseptle alakalı sadece tek firmadan değil., Bir çok firmadan bilgi aldık. Amerikalı var Avrupalı var. Yerleşik dünyadan OVP'de de biz danışman hocalarımızdan da katkı aldık. Her birinden aldığımız katkıyı yeni dönemde bir dönüşüm ofisi kurduk. Bu ofis görevine başladı. Bu tamamen yerli milli Hazine ve Maliye memuru bir ekipten oluştu. Muhatapları tüm bakanlar.

Yerli ve milli bir şekilde yöneteceğiz. Bu noktaya baktığımızda ya cehalet dersiniz ya ihanet dersiniz. Cehaletten değilse ortadaki spekülatif söylem ihanettendir. İhanette son birkaç yıldır yaşananlara baktığımızda kimin bağcıyı dövdüğünü gördüğünüzde açık ve net.

Türkiye olarak dünyada en güçlü sistemsel dönüşüm tasarruf başta olmak üzere, en iyi yönetim olmak üzere kendi aklımızla yapıyoruz. Enerjide böyle yaptık.

Kaynak: SÖZCÜ

ENFLASYON AÇIKLANDI, EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ARTTI! ENFLASYON AÇIKLANDI, EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ARTTI!

MEMUR VE EMEKLİYE ENFLASYON ZAMMI! MEMUR VE EMEKLİYE ENFLASYON ZAMMI!

ENFLASYON ARTMAYA DEVAM EDİYOR! ENFLASYON ARTMAYA DEVAM EDİYOR!

EMEKLİYE ENFLASYON FARKI! EMEKLİYE ENFLASYON FARKI!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık