stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

2019 YILI ASKER VE SİVİL MAAŞLARI NE KADAR?

2019 YILI ASKER VE SİVİL MAAŞLARI NE KADAR?
  • 05 Ocak 2019, Cumartesi 9:47

Superhaber.TV. sitesi asker ve sivil maaşlarını içeren bir haber yayınladı. 

İŞTE O HABER 

 

Asker maaşı ne kadar 2019!

Asker maaşı ne kadar 2019! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu. Bu meslek dallarının içinde en çok merak edilenlerden biri de asker maaşının ne kadar olduğu. Enflasyon aralıkta yüzde 0,40 düşerken, 2018 enflasyonu yüzde 20,30 oldu. Peki Asker maaşı ne kadar 2019? Subay maaşları ne kadar? 2019 asker maaşı zammı ne kadar oldu? Detaylar haberimizde...

 Asker maaşı ne kadar 2019! TÜİK tarafından bugün saat 10:00'da enflasyon rakamları açıklandı. Dört gözle beklenen bu olay, tüm memur gruplarını ilgilendirirken özellikle askerler tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. 2019 yılı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından detaylar haberimizde yer almaktadır. Peki 2019 asker maaşı ne kadar? Subay maaşı kaç TL oldu? 2019 asker maaşı zammı yüzde kaç? İşte tüm detaylar...

ASKER MAAŞI NE KADAR 2019?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon aralıkta yüzde 0,40 düştü, 2018 enflasyonu yüzde 20,30 oldu.

SGK ve BAĞ-KUR emeklileri Ocak ayında yüzde 10,19 maaş zammı alacak. Memur ve emekli: yüzde 4 + enflasyon farkı ile yüzde 10'un üzerinde zam alacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği bu yılın ocak ayında yüzde 4 zam verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018'nin ilk 6 ayında enflasyon yüzde 9,17 olmuş, bu nedenle söz konusu dönem için belirlenen yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,17 enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılmıştı.

Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

EN DÜŞÜK SSK EMEKLİ AYLIĞI 1.858 TL'YE ÇIKACAK

Bu artışla en düşük SSK emekli aylığı bin 747 TL’den bin 858 TL’ye, en düşük BAĞ-KUR aylığı bin 475 TL’den bin 569TL’ye, en düşük tarım BAĞ-KUR’lu aylığı da bin 164 TL’den bin 238 TL’ye yükselecek.

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına, ocak ve temmuz aylarında, bir önceki 6 aylık dönemdeki enflasyon oranında zam yapılıyor. Bu çerçevede geçen yıl ocakta yüzde 5.69, temmuzda yüzde 9.17 oranında zam yapılmıştı.

 

ASKER MAAŞI NE KADAR?

Ülkemizde askerlik, T.C. vatandaşı erkekler adına zorunlu olarak yerine getirilmesi gereken bir hizmettir. Üniversite eğitimi devam eden ya da sağlıkla alakalı özel durumları bulunan kişiler dışında, 20 yaşına gelen her bireyin askere gitme mecburiyeti vardır. Vatan borcu olarak bilinen askerlik, kısa dönemler için yaklaşık 6 ay, uzun dönemler için ise 12 aydır. Öte yandan yedek subay olarak askere gidenler de maaş almak kaydıyla 12 ay boyunca askerlik hizmetine devam ederler.

Askere hangi rütbeyle giderse gitsin, her askerin maaş alma hakkı vardır. Askerler için yatırılan paralar, ayın belli günlerinde, anlaşmalı bankaya aktarılır. Bu maaşlar birçok kişi için sembolik rakamlar olsa da ekonomik bir geliri olmayan bireylerin askerlik yaşamları boyunca kendilerini bir şekilde idame etmelerine yardımcı olabilmektedir. Askerler, çarşı izinleri haricinde kolay kolay para harcamazlar. Dolayısıyla da görev yaptıkları yerlerde para onlar için pek bir şey ifade etmez. Asker kantinleri kar amacı gütmez. Bu sebeple buradan yapılan alışverişler, askerleri ekonomik açıdan çok da zorlamaz.

Asker Maaşları Ayın Kaçında Yatıyor?

Türkiye’de görev yapan erlerin aylık maaşları deyim yerindeyse küçük bir cep harçlığıdır. Doğu illerinde görev yapan erler hariç, bu maaşlar, pek bir ilgi görmez. Asker maaşları özel bir durum oluşmadığı sürece her ayın 1’inde yatmaktadır. Askeriye içinde askerleri bu konuda bilgilendirecek rütbeliler bulunur; fakat asker maaşları sorgulama için ATM’lerden faydalanılabilir. ATM’ler bazı küçük karakollar hariç, birçok askeri alanda mevcuttur. Dileyenler telefon ya da internet bankacılığı ile de bu sorgulamayı gerçekleştirebilir.

Asker Maaşları Nereye Yatıyor?

Askeriyeye ilk katıldığınızda henüz birçok resmi işleminiz gerçekleşmemiş olur. İletişim ve hesap bilgileri acemi birliğinde sırayla herkesten alınır. Bu bilgiler toplandıktan sonra anlaşmalı banka olan Ziraat Bankası’na gönderilir. Çok kısa bir zaman sonra Ziraat Bankası, bankamatik kartları söz konusu askeri bölgeye ulaştırır. Şifrenizin de yer aldığı bir zarfla beraber size teslim edilen Ziraat Bankası banka kartınızı elinize ulaştığı andan itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz. Maaşlar genellikle ikinci aydan sonra yatırılır. Askerler ilk iki aylık maaşlarını ikinci ayın sonunda almış olurlar. Askerlik öncesi alınan harçlıklar ise PTT aracılığıyla temin edilir.

Asker Ailesi Maaşı Ne Zaman Verilecek?

Bilindiği gibi ülkemizde geçim sıkıntısı çeken asker ailelerine uzun zamandır, belli aralıklarla maaş veriliyor. Söz konusu yardıma bu sene ülke genelinde yaklaşık 80 bin başvuru gerçekleşti. Tek tek değerlendirilen başvurular nihayetlendi ve 17 bin aile, asker ailesi maaşı almaya hak kazandı. Şimdi gözler bu maaşların ne zaman yatacağına çevrilmiş durumda. Bakanlık, bu maaşların tek seferde 1500 TL şeklinde verileceğini duyurdu. Ödemeler yardım almaya hak kazanan ailelere, PTT aracılığıyla iletilecek. Yapılan resmi açıklamaya göre asker ailesi maaşları 10 Eylül 2018 tarihinde yatacak. Ailelere yatırılacak toplam maaş ücreti 16 milyon TL civarında. Bakanlık normal koşullarda bu ödemeleri Temmuz ayı içinde yatıracaktı; ancak bazı aksamalar ödemelerin Eylül ayına sarkmasına neden oldu. Asker ailesi maaşı önümüzdeki dönemlerde yeniden açılacak. Başvuruda bulunmak isteyen ailelerin gerekli belgeleri Sosyal Yardımlar Müdürlüğüne ya da Milli Savunma Bakanlığı il temsilciliklerine ulaştırmaları gerekiyor.

İllere Göre Asker Maaşları

Ülkemizde verilen asker maaşlarının bir standardı yoktur. Bu anlamda batıda görev yapan askerlerin maaşları ile doğu ve güneydoğu illerinde görev yapan askerlerin maaşları birbirinden ayrılır. Riskli bölgeler olarak kabul edilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde maaşlar biraz daha yüksek düzeydedir. 2018 itibarıyla doğuda asker maaşı 220 TL’dir. Bu rakamlar çavuş, onbaşı gibi rütbelere sahip olan erler için ortalama 50-60 TL daha fazla olabilir. Fakat Şırnak, Hakkari, Tunceli, Siirt, Mardin, Diyarbakır gibi olağanüstü hal bölgelerinde maaşlar 400 TL’nin üzerine çıkabiliyor. Terör açısından risk teşkil etmeyen illerde askerlik hizmetini sürdüren erlere ise aylık 110 TL maaş yatıyor. Ülkemizde asker maaşları her dönem eleştirilmiş ve bu rakamların genel anlamda düşük olduğu konuşulmuştur.

Rütbelere Göre Maaşlar

Nasıl ki şehirlere göre asker maaşları arasında farklar oluyorsa, rütbelere göre de bu maaşlar değişkenlik gösteriyor. Askerlik hiyerarşisi içerisinde çok sayıda rütbe bulunur ve askerler rütbe statüsüne göre emir-komuta zinciriyle birbirine bağlıdırlar. Komandoların, uzman çavuşların, astsubayların ya da teğmenlerin maaşları birbirinden farklıdır.

Komando Er Maaşları

Komando birlikleri özel olarak eğitim alan, çeşitli özel yeteneklere ve fiziki avantajlara sahip birliklere denir. Askerliğini komando olarak yapan kişiler, genel anlamda çok daha zorlu koşullara maruz kalarak görevlerini icra etmeye çalışırlar. Komando er maaşlarının bir standardı yoktur. Çünkü komando birlikleri kendi içinde sınıflara ayrılmıştır ve her sınıfın zorluk düzeyi birbirinden farklıdır. 2018 itibarıyla en düşük komando maaşı ise 3100 TL’dir.

Uzman Çavuş Maaşları

Uzman çavuşların aldıkları maaşlar ortalama 3500 TL ile 5200 TL arasında değişiyor. Eğer görev yapılan yer doğuda, olağanüstü hal bölgesiyse, söz konusu maaş 6 bin TL’yi bulabilir. Uzman çavuşlar aynı şekilde, yurt dışında görev yaptıkları zamanlarda da farklı maaş alırlar. Uzman erbaşların maaşlarına son olarak 2018’in Nisan ayında zam gelmişti.

Astsubay Maaşları

Astsubaylar, özel olarak Astsubay okullarında yetiştikten sonra orduya dahil olan kişilerdir. Astsubayların maaşları da tıpkı uzman çavuşların maaşları gibi Nisan 2018’de artırıldı. Güncellenen maaşlara göre ülkemizde astsubay olarak görev yapan kişiler, 400 TL zam elde etmiş oldu. Astsubayların maaşlarını elbette kıdemleri belirlemektedir. Bugün itibarıyla astsubaylar ortalama 4-5 bin TL arası maaş alıyor. Tabii bu noktada tazminat, sınıf, aile durumu, görev yeri gibi durumlar da maaşı etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Teğmen maaşları

Teğmenler takım komutanları olarak bilinir. Harp Okullarından, 4 senelik eğitimin ardından teğmen sıfatıyla mezun olmak mümkündür. Rütbesi itibarıyla asteğmenin üstünde, üsteğmenin altında yer alan teğmenler, yeni mezun olup göreve başladıkları tarihte 4550 TL maaş almaya hak kazanırlar. Teğmen maaşları da tıpkı diğer rütbelerde olduğu gibi özel durumlara bağlı olarak ufak tefek değişiklikler gösterir. Doğu illerinde ya da Kıbrıs’ta görev alan teğmenlerin ücretleri görece daha fazladır. Teğmenler öte yandan OHAL tazminatı da almaktadır.

KAYNAK : SUPERHABER.TV.TIKLAYINIZ...

 
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık