Türkiye'nin Askeri Haber Portalı, Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er, sivil memur haberleri..

BAŞÇAVUŞ'U MİT MÜSTEŞARI YAPTILAR DİYE YAZAN ZEVAT İYİ OKUSUN! İSRAİL FİDAN'I HEDEF GÖSTERDİ...

BAŞÇAVUŞ'U MİT MÜSTEŞARI YAPTILAR DİYE YAZAN  ZEVAT İYİ OKUSUN! İSRAİL FİDAN'I HEDEF GÖSTERDİ...
  • 30 Ocak 2020, Perşembe 7:06

İsrail'de Netenyahu'ya yakın gazete MİT Başkanı Hakan Fidan'ı hedef gösterdi!

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Makor Rishon gazetesi, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ı hedef gösteren bir makale yayınladı.

  
Aşırı sağ eğilimli gazetede Pazit Rabin imzasıyla çıkan "Sultan ve Süleymani" başlıklı yazıda, Fidan hakkında asılsız iddialarda bulunuldu.

Bu ay başında Irak’ta düzenlenen ABD saldırısında öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Fidan’ın "birbirine çok benzediği ve her ikisinin de Irak ile Suriye’de ülkeleri adına vekalet savaşları yürüttüğü" öne sürüldü.

Yazıda, "Şimdi Kasım Süleymani, yerin üç arşın altında yattığına göre, onun ikizi olan Türk İstihbarat Servisi (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın komplolarına odaklanma zamanı geldi." şeklinde skandal ifadelere yer verildi.

 

HAKAN FİDAN KİMDİR? 

Hakan Fidan Biyografisi

Doğum Yeri : Ankara/ Türkiye

Doğum Tarihi : 1.1.1968 -

Hakan Fidan (d. 1968, Ankara), Türk asker, bürokrat ve Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşarı.

Hakan Fidan 1986'dan 2001'e kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde astsubay olarak görev aldı.

Askerliği kendi isteğiyle bırakıp, Maryland Üniversitesi'ne bağlı University of Maryland University College'den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı.

Bilkent Üniversitesi'nde "Dış Politikada İstihbaratın Yeri" isimli teziyle master yaptı. Aynı üniversitede 2006'da da "Bilgi Çağında Diplomasi: Antlaşmaların Doğrulanmasında Enformasyon Teknolojilerinin Kullanımı" başlıklı tez ile doktora yaptı.

Viyana'da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda, Cenevre'de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü'nde ve Londra'da Verification Technologies Research Center'da akademik çalışmalarını sürdürdü. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyenlik yaptı.

Almanya'daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı'nda da çalışan Fidan 2001'den itibaren iki yıl Avustralya Türkiye Büyükelçiliği'nde Kıdemli Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak görevi yaptı. 2003'te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Başkanlığına atandı.

14 Kasım 2007'de Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine gelen Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008'de de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi oldu ve bu görevinden Şubat 2011'de istifa etti.

15 Nisan 2010'da Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına getirildi. Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından, 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı görevine atandı. Böylece Türkiye Cumhuriyeti devletinde, en genç MİT müsteşarı olarak tarihe geçmiştir.

Tartışmalar

7 Şubat 2012 tarihinde Başsavcı Sadrettin Sarıkaya tarafından, KCK operasyonunda şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Bunun üzerinde Devlet, İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 26. maddesinde değişiklik yapılmış.

MİT mensuplarının veya özel bir görevi ifa etmek üzere Başbakan tarafından görevlendirilen kişilerin, görevin niteliğinden doğan ve görevi ifa sırasında işledikleri iddia edilen suçlar nedeniyle haklarında soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlandı.

10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisi'nden milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Ancak 9 Mart 2015 tarihinde yazılı açıklama yaparak aday adaylığı başvurusunu geri çekti

10 Mart 2015'te görevine geri döndü.

 

YILMAZ ÖZDİL BAŞÇAVUŞ DİYE YAZMIŞTI!

Yılmaz ÖZDİLK, bir yazısında; 'Ha illa Hakan Fidan kim diye merak ediyorsanız… Akp yandaşı başçavuş olduğunu biliyoruz, başka da bir kabiliyetini duymadık.' yazmış, başka bir yazısında ise, 'Başçavuşu MİT müsteşarı yaptılar, MİT müsteşarına başçavuş dediğim için beni mahkemeye verdiler, savcı ifademi almak için çağırdı, “sayın savcım, adam başçavuş, amiral mi deseydim” dedim, savcı gülmekten boğuluyordu, başçavuş meselesinden takipsizlik aldım ama, az daha savcıyı öldürmeye teşebbüsten tutuklanıyordum.' sözlerine yer vermişti. 

Yılmaz ÖZDİL'in yazısına astsubaylar büyük tepki göstermişti. 

 

 

ASTSUBAYDAN MİT MÜSTEŞARI OLUR MU? 

Pes24.com'un kurucusu Dede Ersel AKSU, Öncekültür Sitesinde, 23 Ekim 2013 tarihihli yazısında konuyu gündeme almış ve oldukça önemli  değerlendirmelerde bulunmuştu.  

İŞTE O YAZI

 

ASSUBAYDAN MİT MÜSTEŞARI OLUR MU?

23/10/2013

(Herşeye rağmen Türk Milletinin öz evlatları olan assubaylar, devşirme askeri ve sivil sebatayistlere rağmen hak ettiği makamlara gelecek, ülke yönetiminde söz sahibi olacaktır ve olmaktadır.)

Yıl 2010, 

Aylardan Mayıs, 

Ankara çok karışık, trafik felaket, 

Mit Müsteşarı Emre TANER, 5 yıllık Mit Müsteşarlığı görevinden emekli olmuştur. Yerine kimin atanacağı yönünde çalışmalar, görüşmeler ,spekülasyonlar devam etmektedir. 

Başbakan Erdoğan, teamüller gereği, Mit Müsteşarlığı konusunda Hakan FİDAN’ı düşündüğünü Genelkurmay Başkanı  İlker BAŞBUĞ’a açıklar ve kendisinden bu konuda görüş ister, 

İlker BAŞBUĞ’un cevabı tam bir statükocu, kastcı, sınıfcı, zümreci zihniyete uygundur, mealen derki; 

- “Sn. Başbakanım , Biliyorsunuz Mit Müsteşarlığının TSK’daki kadro karşılığı Korgeneraldir, Hakan FİDAN ise Asssubay kökenlidir. Bu nedenle Hakan FİDAN’ın Mit Müsteşarı olması uygun değildir !”

Başbakan, Genelkurmay başkanının fikrini aldıktan sonra kararını vermiş! ve Sn. Hakan FİDAN’ı Mit Müsteşarlığına atamıştır. 

 

Peki Sn. Hakan FİDAN’ın aldığı eğitim, Mit Müsteşarlığına uygun mu? Sn. FİDAN’ın Özgeçmişine Kısaca göz atalım; 

1. 1986'dan 2001'e kadar TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NDE ASSUBAY olarak görev aldı. 

2. Askerliği kendi isteğiyle bırakan Fidan, UNIVERSİTY OF MARYLAND UNIVERSİTY COLLEGE'den YÖNETİM VE SİYASET BİLİMİ ALANINDAN LİSANS DERECELERİ aldı.

3. BİLKENT ÜNİVERSİTESİ'nde "DIŞ POLİTİKADA İSTİHBARATIN YERİ" isimli TEZİYLE MASTER yaptı.

4. Aynı üniversitede 2006'da da "DOĞRULAMA" BAŞLIKLI TEZ İLE DOKTORA yaptı.

5. VİYANA'DA ULUSLARARASI ATOM ENERJİSİ KURUMU'nda,

6. CENEVRE'DE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SİLAHSIZLANMA ENSTİTÜSÜ'nde, 

7. Londra'da VERIFICATION TECHNOLOGIES RESEARCH CENTER'da akademik çalışmalarını sürdürdü. 

8. HACETTEPE VE BİLKENT ÜNİVERSİTELERİNDE AKADEMİSYENLİK yaptı. 

9. ALMANYA'DAKİ NATO SÜRATLİ REAKSİYON KOLORDUSU KARARGAHI'nda da çalışan Fidan,

10. 2001'den itibaren iki yıl AVUSTRALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE KIDEMLİ SİYASİ VE EKONOMİK DANIŞMAN olarak görevi yaptı. 

11. 2003'te Başbakanlık TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI (TİKA) BAŞKANLIĞINA atandı.

12. 14 Kasım 2007'de BAŞBAKANLIK MÜSTEŞAR YARDIMCILIĞI görevine gelen Fidan, 

13. 2008 Kasım ayında ULUSLARARASI ATOM ENERJİSİ KURUMU YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNE atandı.

14. 8 Mart 2008'de de ULUSLARARASI AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYETİ ÜYESİ oldu.ve bu görevinden Şubat 2011'de istifa etti.

15. 17 Nisan 2009'da MİLLÎ İSTİHBARAT TEŞKİLATI MÜSTEŞAR YARDIMCILIĞINA getirildi.

16. Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından, 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT MÜSTEŞARI görevine atandı.

 

Görüldüğü üzere eğitimsel ve görev yönünden Sn. Hakan FİDAN’ın Mit Müsteşarı olmasında sakınca yok.

Peki onun astsubay kaynaklı olması nedeniyle Mit Müsteşarlığına karşı çıkanların eğitim Seviyesi nedir ?

Malum Sn. Başbuğ 1962 yılında Kara Harp Okulundan mezun olmuştur. 27 Mayıs Darbesi Döneminde askeri öğrencidir. Yani iki yıllık Harp Okulu Öğrenciliği tam da 27 mayıs darbeci zihniyeti döneminde 1960-1962 yıllarında geçmiştir. 

Kendisi eğitimsel anlamda iki yıllık Askeri Yüksek okul Mezunudur. 

 

TSK’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrinde ve Jandarma Asayiş Komutanlığı görevinde bulunan Sn. Başbuğ’un Diğer eğitimleri ise, 

Kara Harp Akademisi,

Nato Savunma Koleji 

Ve İngiltere Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur. 

Bu zihniyete göre eğer bir kişi astsubay olmuşsa nereye giderse gitsin, hangi okulları okursa okusun asla önemi yoktur, çünkü astsubay kaynaklıdır ve ölünceye kadar öyle kalmalıdır. 

Onlara göre 2 yıllık Kara Harp Okulu (yüksek okul) mezunu subay mit müsteşarı olabilir ama, yurt dışında bir çok eğitim, master, doktora yapmış, öğretim üyeliği yapmış, akademisyen ve akedemik çalışmalar yapmış biri asla Mit Müsteşarı olamaz ! 

Neden?

Çünkü assubay kaynaklıdır.

Sonuna kadar hastalıklı bir zihniyet. 

Tam da, Almanlardan Osmanlıya, Osmanlıdan, Genç Türkiye Cumhuriyetine geçen, hastalıklı tipik Prusya Askeri Sistemindeki subay zihniyeti örneği. Bu sistemde sadece soylular subay olabilir, sadece subaylar ve padişah kılıç kuşanabilir, gerisi teferruattır. (27 Mayıs Darbesi ile geçmişte Küçük Zabit küçük subay) olarak geçen assubayların kılıç kuşanma hakkını bu zihniyet kaldırmıştır.)

Birde bu zihniyeti destekleyen, subaysever jakoben köşeci yazarlar “çavuştan mit müsteşarı çıkardık” diye köşelerinde bülbül gibi öterse, milletin kafası yanlış bilgilerle karıştırılırsa değmeyin keyiflerine. 

Çavuş dedikleri adamın, onların topunun, hepsinin aldığı eğitimden fazla eğitim aldığını bilmezler mi? 

Bilirler ama yazmazlar, çünkü onların jakoben, seçkinci, elit zihniyetleri, hizmet ettikleri efendileri gerçekleri yazmalarını istemez, ellerinde viski bardakları ile köşelerinde şakırken bolca duygu sömürüsü yaparlar. Yok esir oldular, yok adalet yok, yok bilmem ne? 

Ömrünüzde bir kez olsun dürüstçe, yiğitçe çıkın deyin ki bu işin aslı budur, bu bundan böyle olmuştur. 

Ama diyemezler. 

Çünkü ışıltılı yaşantılarına gölge düşebilir. Millet inim inim inlemesi umurlarında değildir. Yeter ki rezidanslardaki ışıltılı yaşamları sürsün.. 

Herşeye rağmen Türk Milletinin öz evlatları olan assubaylar, devşirme askeri ve sivil sebatayistlere rağmen hak ettiği makamlara gelecek, ülke yönetiminde söz sahibi olacaktır ve olmaktadır.

Son sözüm Hakan FİDAN onurumuzdur! 

Dede Ersel AKSU
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 Ä°stanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık