Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

ABD TÜMGENERAL KASIM SÜLEYMANİ'Yİ ÖLDÜRÜLDÜ!

ABD TÜMGENERAL KASIM SÜLEYMANİ'Yİ ÖLDÜRÜLDÜ!
  • 03 Ocak 2020, Cuma 10:04

Son dakika… Bölgedeki gerilim savaşa evriliyor… Kasım Süleymani öldürüldü!

Uluslararası ajanslar haberi 'acil' koduyla geçti, tüm dünya 'son dakika' gelişmesi olarak duyuruyor... Bölgede son günlerde yaşanan ABD-İran gerilimi sonuçları çok ağır olabilecek bir çatışmaya evriliyor... İran Devrim Muhafızları'nın yurt dışı operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Irak'ta ABD güçleri tarafından öldürüldüğü teyit edildi. 62 yaşındaki Süleymani'yi hedef alan saldırıda toplam 10 kişinin hayatı kaybettiği öğrenildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), “İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin Başkan Donald Trump’ın talimatı doğrultusunda öldürüldüğünü” duyurdu.

ABD’nin silahlı insansız hava araçlarıyla (drone) Bağdat Uluslararası Havalimanı ve çevresine yönelik gerçekleştirilen füze saldırısı sonucu Suriye’de önemli rol oynayan İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis’in de öldüğü belirtildi.

İRAN: ULUSLARARASI BİR TERÖRİZM EYLEMİ 

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif da Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü teyit etti. Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin DAEŞ (IŞİD), El Nusra, El Kaide ve diğerleriyle savaşan en etkili güç olan General Süleymani’yi hedef alan ve suikastla öldüren uluslararası terörizm eylemi, son derece tehlikeli ve aptalca bir gerginliktir.”

Twitter mesajında Bakan Zarif, “ABD’nin bu külhani maceracılığının tüm sonuçlarının sorumluluğunu taşıdığını” da sözlerine ekledi.

 

HAMANEY’DEN İNTİKAM MESAJI

Cevad Zarif’in bu mesajının ardından İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Suçluları acı bir intikam bekliyor” açıklaması yaptı.

Hamaney üç günlük ulusal yas ilan ederken, “Tüm düşmanlar bilmelidir ki cihat direnişi iki kat motivasyonla sürecek ve bu kutsal savaşta kesin zafer savaşçılarımızı bekliyor” ifadesini kullandı.

RUHANİ: ZALİMCE VE KORKAKÇA

Süleymani ve Mühendis’in öldürülmesine ilişkin başsağlığı mesajı yayınlayan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, saldırıyı “zalimce ve korkakça” ifadeleriyle tanımladı.

Ruhani, “İnsanlık dışı gaddarlıklarıyla uluslararası hukukun en temel kaidelerini ayaklar altına alan bu işgalci rejim, bu ülkenin utanç dolu sayfalarına başka bir leke daha ekledi” yorumunda bulundu.

İran lideri, “ABD’nin işlediği bu korkunç suçun intikamını kuşkusuz alacaktır” ifadesini kullandı.

‘ULUSAL KAHRAMAN’ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin bölgedeki ABD-İran gerilimini artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Siyasi yorumcular, bu gelişmenin İran’ın ABD’ye karşılık vermesine yol açmasından endişe duyuyor.

Zira; Tümgeneral Kasım Süleymani, İran rejimi açısından kilit bir figür. Süleymani’nin komuta ettiği Kudüs Gücü, doğrudan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’den talimat alıyor.

PENTAGON: ABD PERSONELİNİ KORUMAK İÇİN...

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, 'ABD ordusu Başkan'ın talimatıyla Kasım Süleymani'yi öldürerek, yurt dışındaki ABD personelini korumak için belirleyici bir savunma hamlesinde bulundu' ifadeleri kullanıldı. Pentagon açıklaması şöyle devam etti: 'Bu saldırı, İran'ın gelecek saldırı planlarını caydırmayı amaçladı. Birleşik Devletler, dünyanın neresinde olursa olsun insanlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atmaya devam edecektir.'

KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR?

Tümgeneral Kasım Süleymani, İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışındaki gizli operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü’ne 1998’den bu yana komuta ediyor.

Tahran Yönetimi, 8.5 yılı aşan Suriye’deki iç savaşta Kudüs Gücü’nün rolünü kabul ediyor. Devrim Muhafızları’nın elit birimi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sadık güçlere ve onlarla birlikte savaşan binlerce silahlı Şii milise danışmanlık veriyor.

Kudüs Gücü, Irak’ta ise IŞİD’le savaşan Şii ağırlıklı paramiliter güçlere (Haşdi Şabi) destekte bulunuyor. Bölgedeki çatışmalar, bir dönem gözlerden uzak olan General Süleymani’yi İran’da bir şöhret haline getirdi.Süleymani, İran’da ‘ulusal kahraman’ olarak görülüyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Eski Genel Komutanı Muhsin Rızai, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Kasım Süleymani, şehit kardeşlerine katıldı ancak ABD’den acı bir intikam alacağız” ifadelerini kullandı.

31 ARALIK’TA BÜYÜKELÇİLİK BASILDI

* ABD’nin İran Devrim Muhafızları’nın en kritik isimlerinden biri olan Süleymani’ye yönelik saldırısı, ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçilik binasının protestocular tarafından basılmasından birkaç gün sonra gerçekleşti.

* Bağdat'ta hükümet binalarının ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği, 31 Aralık’ta Haşdi Şabi taraftarları tarafından basılmıştı.

* ABD’nin Bağdat Büyükelçisi  Matthew H. Tueller ve elçilik personelinin tahliye edilmesine yol açan bu baskın ise Haşdi Şabi’nin kilit grubu Ketaib Hizbullah’a yönelik beş hava saldırısı düzenlemesinin ardından yaşanmıştı.

* İngiliz Reuters haber ajansı 31 Aralık tarihli haberinde, Büyükelçilik baskınında Haşdi Şabi komutanlarından Ebu Mehdi el Mühendis, Haşdi Şabi içindeki Bedir grubu lideri Hadi el Amiri, Asaib Ehl el Hak grubu lideri Keys el Hazali ve diğer milis grup liderlerinin protestocular arasında bulunduğunu duyurmuştu.

TRUMP'TAN BAYRAKLI MESAJ

ABD Başkanı Donald Trump, Tümgeneral Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından sosyal medyadan ABD Bayrağı paylaştı ve fotoğrafı Twitter hesabına sabitledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Twitter hesabından Irak’ta sokaklara çıkan insanları yansıtan bir video paylaşırken, “Iraklılar sokaklarda özgürlük için dans ediyor; General Süleymani’nin ölmesinden memnunlar” yazdı.

 

Kasım Süleymani'nin cesedi ile ilgili flaş açıklama

Gelen son dakika haberine göre; ABD uçakları tarafından Bağdat'a düzenlenen saldırıda ölen ve aralarında İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Iraklı Şii Haşdi Şabi güçleri Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in de bulunduğu 15 kişinin cesedi, kimlik tespiti için Bağdat'taki Müsenna Askeri Havalimanı'na gönderildi.

Gelen son dakika haberine göre; Bağdat Uluslararası Havaalanı'na ABD tarafından düzenlenen füze saldırısı sonucunda hayatlarını kaybeden ve aralarında İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Iraklı Şii Haşdi Şabi güçleri Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in de bulunduğu 15 kişinin cesedinin kimlik tespiti için inceleme yapılması bekleniyor.

Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda Süleymani ile Mühendis'i taşıyan 2 aracın füzeyle vurulması sonucu birçok cesedin araçların içerisinde kül olduğu ve parçalandığı görüntüler sosyal medya üzerinden paylaşılmıştı. Cesetlerin DNA testi için Bağdat'ta bulunan Müsenna Askeri Havalimanı'na gönderildiği bildirildi.

YÜZÜĞÜNDEN TANIYABİLDİLER 

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Süleymani'nin cesedinin paramparça olduğunu ancak İranlı generalin yüzüğünden tespit edildiğini belirtti.

 

DAĞITILAN MEHDİ ORDUSU YENİDEN FAALİYETE GEÇİYOR

Irak'ın önde gelen Şii liderlerinden Mukteda el Sadr, işgal sırasında ABD ordusunun ciddi kayıplar vermesine neden olan ve ilerleyişini yavaşlatan Mehdi Ordusu'nu yeniden faaliyete geçireceğini açıkladı.

Kasım Süleymani'nin ölümüyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, el Sadr, "özellikle Mehdi Ordusu'na mensup savaşçılara hazır olmaları" talimatını verdi.

Sadr, "Vatansever Irak direnişinin lideri olarak, özellikle Mehdi Ordusu, Vaat Edilen Gün Tugayları ve tüm vatansever, düzenli gruplara Irak'ı korumaya hazır olma çağrısı yapıyorum" dedi.

Şiilerin kurduğu Mehdi Ordusu, 2000'lerin başında Irak'ın işgaline karşı en etkili mücadeleyi veren grupların başında geliyor.

Mehdi Ordusu, ABD güçlerinin çekilmesi ve lideri Sadr'ın da siyasete girmesinin ardından 2008 yılında dağıtılmıştı.

“BUNUN İNTİKAMINI ALACAKLARDIR”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Süleymani’nin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Süleymani’nin şehit olması İran’ı, Amerika’nın yayılmacılığı ve İslami değerlerimizi savunma konusundaki direnişimizi daha da kararlı hale getirecektir. İran ve bölgede bağımsızlığını arayan diğer ülkeler bunun intikamını alacaklardır” dedi.

ANLAŞMA VE KURALLARA AYKIRI

Süleymani’nin öldürülmesine Irak’tan da tepkiler yükseldi. Irak Başbakanı Adil Abdül Mehdi yaptığı açıklamada, Bağdat Havalimanı civarındaki hava saldırısının Irak’a karşı bir hareket olduğunu ve egemenlik haklarının ihlali olduğunu söyledi. Mehdi, operasyonun Amerika kuvvetlerinin Irak’ta bulunmasına dair anlaşma ve kurallara da aykırı olduğunu belirtti.

SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ ABD’DE NASIL YANKILANDI

Cumhuriyetçi Partili senatör Marco Rubio da açıklamasında, ''ABD'nin İran ve taşeronlarına karşı savunma amaçlı adımları, kendilerine yapılan açık uyarılarla tamamen uyumlu. Bu uyarılara kulak asmamayı tercih ettiler çünkü Başkan'ın iç siyasi bölünmelerimizden dolayı hareket yeteneğinin kısıtlı olduğunu düşündüler. Çok fena yanlış hesap yaptılar'' ifadelerini kullandı.

Aynı partiden Tom Cotton da, ''Kasım Süleymani, yüzlerce Amerikalı'nın ölümü dahil olmak üzere yıllar boyunca İran'ın terör saltanatını yönetti. Bu gece hak ettiğini aldı. Süleymani'nin yüzünden öldürülen tüm Amerikan askerleri de hak ettiklerine kavuştu: Adalet. Amerika Süleymani'nin ölümünden sonra simdi daha güvende'' dedi.

Temsilciler Meclisi üyesi Liz Cheney de, Twitter'dan, ''Kasım Süleymani elinde yüzlerce Amerikalı da dahil binlerce kişinin kanı bulunan şeytani bir teröristti. Başkan Trump daha fazla saldırıları önlemek ve Amerikalılar'ın hayatlarını ve çıkarlarını korumak için kararlı bir adımla Süleymani'yi öldürme talimatını vermede haklıydı'' diye yazdı.

Zaman zaman Trump'ı eleştiren Cumhuriyetçiler bile Süleymani’nin öldürüldüğü operasyona destek verdi, bunun doğru karar olduğunu savundu. Senatör Ben Sasse yazılı açıklamasında, 'Başkan cesur ve doğru bir karar verdi. Amerikalılar görevi başarıyla icra eden askerlerimizle gurur duymalı'' ifadesini kullandı.

Bazı Demokratlar ise, İranlı generalin öldürülmesinin bölgede savaş riskini daha da arttırabileceği ve Amerika'nın Ortadoğu'daki çıkarlarını tehlikeye atabileceği noktasında endişelerini dile getirdi.

Demokrat Senatör Tom Udall, operasyonun ''ABD güçleri ve halkını tehlikeye atabileceği ve ABD'yi Ortadoğu'da Amerikan halkının istemediği ve desteklemediği yeni bir savaş felaketine sokabileceği' değerlendirmesinde bulundu.

Udall, ''Trump yönetimini izlediği yolu değiştirmeye ve Ortadoğu'da sonu belirsiz yeni bir savaşa sürüklenmeden önce diplomasi çabası yürütmeye çağırıyorum' ifadesini kullandı.

Irak'ta savaşmış biri isim olan Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyesi Seth Moulton da, Başkan Trump'ın bu son hamlesinin bölgesel savaşı bir tetikleyebileceği görüşünü dile getirdi ve yönetimi ''hala bir stratejisi olmamakla'' eleştirdi.

Bazı Demokratlar da Trump'ın Kongre'nin onayı olmadan böyle bir operasyonu düzenleme yetkisinin olmadığını savundu. Senatör Chris Murphy, ''Süleymani ABD'nin düşmanıydı buna kuşku yok. Soru şu: Amerika Kongre'nin herhangi bir onayı olmadan, Iran'daki en güçlü ikinci kişiye suikast düzenledi ve bilerek dev boyutta bir bölgesel savaş riskini mi yarattı?'' dedi.

JOE BİDEN: KİBRİT KUTUSUNA DİNAMİT ÇUBUĞU ATTI

Konuyla ilgili bir açıklama da Demokrat Başkan aday adayı ve eski Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan geldi. Biden yazılı açıklamasında, ''hiçbir Amerikalı'nın Süleymani'nin yasını tutmayacağını ve Süleymani'nin Amerikan askerleri ve binlerce masuma karşı işlediği suçlardan dolayı bu cezayı hak ettiğini'' belirtti ancak bu hamlenin ''zaten tehlikeli olan bölgede gerilimi büyük ölçüde arttıracağını'' da kaydetti. Biden, ''Yönetimin açıklaması, amacının İran'ın gelecekteki saldırılarını engellemek olduğunu söylüyor ancak bu hamlenin bunun tam tersi bir etki yapacağı hemen hemen kesin. Başkan Trump, kibrit kutusuna dinamit çubuğu attı” ifadesini kullandı.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: MACERAPEREST BİR ADIM

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD tarafından düzenlenen saldırıda öldürülmesini maceraperest bir adım olarak niteledi.

Rus Dışişleri'nden Sputnik'e yapılan açıklamada, "Süleymani'nin Bağdat kırsalında ABD'nin füze saldırısı sonucu öldürülmesini, bölgenin tamamında gerilimi tırmandıracak maceraperest bir adım olarak görüyoruz. İran halkına en derin bağ sağlığı dileklerimizi gönderiyoruz" dendi.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ABD'Yİ SOĞUKKANLILIĞI SÜRDÜRMEYE VE GERİLİMİ…

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD saldırısında öldürülmesinin ardından "İlgili tüm tarafları özellikle ABD'yi soğukkanlılığı sürdürmeye ve gerilimi tırmandırmaktan kaçınmaya çağırıyoruz" açıklaması yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Pekin'de düzenlediği günlük basın toplantısında, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesine ilişkin, uluslararası ilişkilerde güç kullanımına karşı çıktıklarını ve tüm tarafların BM ilkeleri ile uluslararası ilişkilerin temel normlarına saygı duymasını savunduklarını söyledi.

"Irak'ın egemenlik hakkı, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı. Orta Doğu ve Körfez bölgesinin barış ve istikrarı korunmalı. İlgili tüm tarafları özellikle ABD'yi soğukkanlılığı sürdürmeye ve gerilimi tırmandırmaktan kaçınmaya çağırıyoruz" diyen Gıng olayı yakından takip ettiklerini dile getirdi.

HİZBULLAH’IN LİDERİ NASRALLAH: KATİLLERE ADİL BİR CEZA VERİLECEK

Öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye olan yakınlığıyla bilinen Hizbullah’ın lideri Nasrallah, ‘İranlı komutanın yolundan devam edeceklerini’ duyurdu. Nasrallah ayrıca “katillere adil bir ceza verilmesi tüm savaşçıların sorumluluğu” diyerek ABD'ye gözdağı verdi.

Süleymani ile olan yakın ilişkisiyle bilinen örgütün Lübnan’daki lideri Hasan Nasrallah, ‘Amerikalılar’ın bu büyük suçla hedeflerinin herhangi birine ulaşamayacaklarını’ söyledi.

Süleymani’nin amaçlarını gerçekleştirmek için onun yolunu takip edeceklerini belirten Nasrallah, ‘tüm savaşçıların katillere adil bir ceza vermenin sorumluluğunu taşıdığını’ dile getirdi. Nasrallah, "Bu suçlu katillere uygun cezanın verilmesi dünyanın her tarafındaki bütün direniş savaşçılarının sorumluluğu ve görevi olacaktır” dedi.

Kasım Süleymani, Lübnan'daki etkinliğini, Hizbullah'ın lideri Nasrallah'la çok yakın bir ilişki kurarak geliştirmişti.

İran devlet televizyonuna verdiği bir röportajda, 2006'da başlayan Lübnan-İsrail savaşı sırasında cepheye giderek Hizbullah savaşçılarına liderlik ettiğini söylemişti.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ: ÜLKEYİ DERHAL TERK EDİN

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Şii Haşdi Şabi örgütü yöneticilerinden Ebu Mehdi el-Mühendis'in öldürülmesinin ardından ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, Irak’taki tüm Amerikalıların ülkeyi derhal terk etmeleri çağrısında bulundu.

Büyükelçilik tarafından yayınlanan mesajda, “Irak ve bölgede yükselen tansiyon nedeniyle, Amerika Elçiliği tüm Amerika vatandaşlarını Ocak 2020 Seyahat Uyarısı’nı dikkate almaları ve en kısa sürede Irak’tan ayrılmaları konusunda uyarıyor. Amerika vatandaşları mümkünse havayoluyla değilse karayoluyla diğer ülkelere geçerek Irak’tan ayrılmalılar” denildi.

KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR

Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD tarafından düzenlenen saldırıda öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, kariyerinde hızla yükselen ve ülkesinin güvenlik politikalarının belirlenmesinde önemli rol oynayan bir figürdü.

1957’de İran'ın güneydoğusundaki, Afganistan sınırına yakın Rabord köyünde doğan Kasım Süleymani, Şah’ın devrildiği 1979 İslam Devrimi’nin ardından Devrim Muhafızları’na katıldı.

Kariyeri hızla ilerleyen Süleymani henüz 30 yaşına gelmeden 41. Sarallah Bölüğü’nün başına geçti ve 80’li yılların ortalarında İran-Irak savaşı sırasında Saddam Hüseyin yönetimine karşı gizli operasyonları yürüttü.

Savaşın 1988’de sona ermesiyle Kasım Süleymani, Afganistan sınırındaki Kirman’da bulunan Devrim Muhafızları birliklerinin komutanlığı yaptı, burada afyon kaçakçılığına karşı mücadele etti.

İŞGALLE BİRLİKTE KUDÜS GÜCÜ'NE GEÇTİ

ABD’nin Irak’ı işgali ettiği 2003 yılından birkaç ay öncesine kadar bu görevi yerine getiren Süleymani, işgalle birlikte Kudüs Gücü Komutanlığı’na getirildi.

İran devrimi sonrası Tahran’ın etkisini bölgede yaymak üzere Ayetullah Ali Hamaney tarafından Kudüs Gücü'nün komutanlığı, Süleymani’yi sık sık ABD ile karşı karşıya getirdi.

2011 yılında eski CIA Direktörü David Petraeus, Süleymani ve Kudüs Gücü’nün Washington'ın Irak’taki Şiilerle çalışmalarının çoğunu baltaladığını ve Lübnan’daki diplomatik ve askeri çabalarını etkisiz kıldığını söylüyordu.

Süleymani'nin komutanlığında Kudüs Gücü, tüm bölgede istihbarat faaliyeti yürüten, özel operasyonlar yapan, hatta devlet dışı gruplarla da yakın ilişki geliştirmek yoluyla etkinliğini artıran silahlı bir güce dönüştü.

Kasım Süleymani'nin komutanlığını yaptığı Kudüs Gücü, doğrudan Hamaney'e bağlı. Hamaney, Süleymani'nin öldürülmesinin ardından üç gün yas ilan etti.

SURİYE'DEKİ ROLÜ

Doğrudan Hamaney’e bağlı olan Kudüs Gücü, Suriye’deki çatışmaların başlamasıyla Devlet Başkanı Beşar Esad yanında yer aldı. Esad ve Suriye ordusu saflarında mücadele etmek üzere Afganistan'dan, Irak'tan ve Lübnan'dan Şii milis güçlerini Suriye'ye gönderdi.

Bu da ABD’nin yaptırımlarıyla karşılaşmasına neden oldu.

Süleymani, Hamaney tarafından 2011’de İran Devrim Muhafızları tümgeneralliği unvanına layık görüldü.

LÜBNAN, IRAK VE FİLİSTİN'DE ETKİLİ OLDU

Kasım Süleymani, son on yılda Suriye dışında İran’ın Lübnan, Irak, Filistin ve Yemen'de attığı adımları da yönlendirdi.

Süleymani, Lübnan'daki etkinliğini, Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah'la çok yakın bir ilişki kurarak geliştirdi. İran devlet televizyonuna verdiği bir röportajda, 2006'da başlayan Lübnan-İsrail savaşı sırasında cepheye giderek Hizbullah savaşçılarına liderlik ettiğini söyledi.

Süleymani, Irak'ta 2010'da İran'a yakınlığıyla bilinen Nuri el Maliki'nin başbakan seçilmesinde de, koalisyon görüşmelerine katılan yardımcıları sayesinde etkili oldu.

Filistin'de ise İsrail'e karşı sert tutumuyla bilinen Hamas örgütüyle yakın ilişkiler kurdu.

 

Kasım Süleymani’nin yerine atanan isim belli oldu
 

ABD tarafından öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin yerine atanan isim belli oldu.

Irak’ta ABD’nin düzenlediği saldırı sonucu hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin yerine, yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani getirildi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, ülke lideri Ali Hamaney, Süleymani’nin yerine, yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi atadı.

Kaani, İran-Irak savaşında Nasr-5 ve İmam Rıza-21 Tugayı komutanlığını yapmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Süleymani ve Mühendis’in, Bağdat Havalimanı’na düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuştu.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AJANSLARHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık